Jump to content
Forum Roportal
TZEP

temperatura la amd xp

Recommended Posts

Am un procesor amd xp 2400+ temperatura ajunge pe la valoarea de 50 grade am un cooler care dzvolta 4440 rpm

1.Care e temperatura la care opereaza normal un procesor de ceasta clasa?

2.As dorii un program de monitorizare al temperaturii (nu aida32) care sa dea posibilitatea opririi calc daca temperatura depaseste o valoare setata!!

3.Ce as putea sa fac ca sa scad temperatura in afara de a schimba cooler-ul sau sa pun pasta pe procesor

VA multumesc!!!

Am instalat motherbord monitor si arata 63 grade cpu si case 127 aceste valori nu se modifica niciodata si sunt constante tot timpul 100% e poibil ca senzorul sa fie dereglat? si un alt prog imi arata tot 63 grade la cpu imi trebuie o metoda sa testez senzorul? CE SA FAC

Ps mentionez ca calc e in garantie pe componente si nu sa-a umblat la procesor niciodata!!!!!!!

1) Nu exista temp. pentru. procesor, ci doar temp. pentru procesor+cooler. Chiar daca are un nr. mare de rot trebuie sa aiba si un airflow f. bun. Oricum temp. ar trebui sa fie pana in 50.

2) pentru. asta exista BIOS-ul, unde poti seta o temp. de oprire a calculatorului.

3) Sa faci o aerisire mai buna in carcasa prin adaugarea de vent. de carcasa.

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile voastre!

In al doilea rand azi mi-am luat un cooler nou la 700000 si sper sa isi faca treaba !!! :twisted:

eu am barton la 2500 si ca sa stau in limite imi trebuie 2 coolere de sistem pe langa cel de proc.

prin "limite" inteleg sa nu depasesc 40 grade pe proc si pe sistem. nu stiu ce cooler de proc am, o sa ma uit. ceva de titan.

Guest
This topic is now closed to further replies.