Sari la conținut
Forum Roportal
Riluri

Spiritismul Modern

Postări Recomandate

Un locuitor din Hydesville, New Yorca, numit Michael Weecaman a fost deranjat pana la exasperare in anul 1847 de niste ciocanituri ciudate. Nemaiputand suporta situatia, sa-a mutat, iar in locul lui a venit familia lui John de. Fox. Una dintre fete a inceput sa raspunda ciocaniturilor, descoperind un "cod" misterios cu ajutorul caruia putea comunica cu "strainul" necunoscut. Prin acest cod ciudat au aflat ca ar fi vorba de un oarecare Charles B, un nume necunoscut de ei. Ulterior, au aflat ca a fost assasinat candva chiar in casa lor. Familia Fox sa-a mutat la Rochester, dar ciocaniturile stranii i-au urmat si acolo. Una din fetele Fox a devenit mediu vestit, iar din practicile familiei sa-a nascut spiritismul modern..

Mi sa-a parut interesanta povestirea asta, avand in vedere ca de aici isi are originea Spiritismul Modern.

Credeti in asa ceva? Credeti in comunicarea celor vii cu cei morti prin diferite procedee oculte? ( ex: prin actiunea unui "medium" )

Eu personal nu cred in acea "viata" de dupa moarte, in spiritele care bantuie casele unde au trait, cu atat mai mult in comunicarea cu acestea.

Oca, astept pareri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

niste prieteni, vecini, au facut spiritism... acum cateva seri... si cica au luat contact cu un spirit!!! :P eu nu am fost acolo, dar o sa le spun sa mai faca odata chestia aia.. au folosit metoda cu cartea/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred.............dar unii oameni ar crede si in unicornul roz invizibil

pai ar trebui...poate exista...n-ai auzit ca s-au descoperit ramasitile lui fred flinstone?

cine stie...poate e si unicornul :P :P :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un locuitor din Hydesville, New Yorca, numit Michael Weecaman a fost deranjat pana la exasperare in anul 1847 de niste ciocanituri ciudate. ...ar din practicile familiei sa-a nascut spiritismul modern..

 

ehe... intre timp cred ca s'a nascut si spiritismul contemporan ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×