Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

De ce unii oameni in biserica nu sunt toleranti fata de comportamentul copiilor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba sa nu legene picioarele ca il leagana pe ...ala, ba sa nu bea agheazama, sa nu miste in front, sa nu tiuie sa nu pacane.

Si culmea , nu barbatii sunt intoleranti, ci chiar femeile trecute de o varsta. Ba chiar am auzit pe cineva zicand , in afara bisericii, dar in curtea ei, la o manastire, " ce , ai venit aici cu doi plozi sa faci galagie, dorm preotii" , tot un personaj feminin.

Si ce sa faca copiii, sa nu mai vina la biserica? :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

important e sa ignoram acei oameni si atat

 

daca ei nu pot fi toleranti macar noi sa fim ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
important e sa ignoram acei oameni si atat

 

daca ei nu pot fi toleranti macar noi sa fim ...

Sper sa tin minte asta si cand ma lovesc iar si iar sper sa imi loopeze in background asta :"daca ei nu pot fi toleranti, macar noi sa fim". Si daca n-o sa pot , ce sa fac? O sa le zic vreo cateva... :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum, sa fim seriosi, daca esti in mijlocul slujbei, si incepe ala mic sa urle, il iei, il scoti afara, te indepartezi, il calmezi, si revii. Este importanta si linistea celorlalti. Am fost la Biserica Studentilor in oras, unde vin multe mame cu copii, familii tinere. Si stau mai spre usa, ca in caz de probleme sa iasa rapid :crazy:

 

In alta ordine de idei, babele cu obsesii fixiste (gen: tre' sa stai smirna si sa nu respiri in timpul slujbei) ar trebui nu doar ignorate, ci si discutat cu ele. Unele se inmoaie, daca le amintesti ca au avut si ele copii, ca s-au chinuit, ca nu e chiar atat de relevant ce cred ele ... :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea cea mai nostima mi se pare cu "balanganatul de picioare" ;) :friends: Imi amintesc si eu de asta cand mergeam la biserica la ortodoxi...daca apucam un scaun pentru ca erau putine si doar cei batrani beneficiau de ele...ca auzeam "nu il mai legana pe diavol" ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Babe cretine! O fac pe desteptele si atotstiutoarele, si cand vin la biserica nu fac altceva decat sa barfeasca! Uite-o pe madam cutare cum s-a imbracat la biserica, ai auzit draga ca fata lu' x a ramas gravida si alte rht. Se simt ele indreptatite sa faca ordine in biserica si sa spuna altora ce sa faca. :friends: ;) ;)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum, sa fim seriosi, daca esti in mijlocul slujbei, si incepe ala mic sa urle, il iei, il scoti afara, te indepartezi, il calmezi, si revii. Este importanta si linistea celorlalti. Am fost la Biserica Studentilor in oras, unde vin multe mame cu copii, familii tinere. Si stau mai spre usa, ca in caz de probleme sa iasa rapid :doh:

 

In alta ordine de idei, babele cu obsesii fixiste (gen: tre' sa stai smirna si sa nu respiri in timpul slujbei) ar trebui nu doar ignorate, ci si discutat cu ele. Unele se inmoaie, daca le amintesti ca au avut si ele copii, ca s-au chinuit, ca nu e chiar atat de relevant ce cred ele ... :cry:

 

Ce spui e foarte logic si corect, dar mai e si ideea ca daca iesi din timpul slujbei , ii dai putere lu' ...ala. Hai sa zicem ca la o rugaciune de seara sau la sf liturghie mai iesi afara (desi citesc ca nici atunci nu e bine), dar in timpul dezlegarilor cand se izgonesc diavolii e bine sa stai pe fronturi. Daca ii deranjeaza niste copii, ce sa mai zic de urletele posedatilor care mai apar (nu des, dar apar). Trebuie neaparat ca un om sa fie posedat ca sa fie suportat (ca am vazut si mame cu copii posedati) ?

Sa stii ca astfel de presiuni m-au determinat sa nu mai merg la dezlegari la o anumita biserica. Stiu ca nu e bine, dar psihic n-am mai putut.

Poate ar trebui sa le sune in cap la toate babele :"Lasati copiii sa vina la Mine!!!!!!!!!" (Oare cate semne de exclamare e necesar sa pun?) Ca nici atunci nu ii lasau.

 

 

Babe cretine! O fac pe desteptele si atotstiutoarele, si cand vin la biserica nu fac altceva decat sa barfeasca! Uite-o pe madam cutare cum s-a imbracat la biserica, ai auzit draga ca fata lu' x a ramas gravida si alte rht. Se simt ele indreptatite sa faca ordine in biserica si sa spuna altora ce sa faca. ;) ;) :stars:

Uite cuvintele astea imi suna in cap cand le vad! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba sa nu legene picioarele ca il leagana pe ...ala, ba sa nu bea agheazama, sa nu miste in front, sa nu tiuie sa nu pacane.

Si culmea , nu barbatii sunt intoleranti, ci chiar femeile trecute de o varsta. Ba chiar am auzit pe cineva zicand , in afara bisericii, dar in curtea ei, la o manastire, " ce , ai venit aici cu doi plozi sa faci galagie, dorm preotii" , tot un personaj feminin.

Si ce sa faca copiii, sa nu mai vina la biserica? :friends:

mda... problema nu tine de copii sau alte aspecte din cadrul bisericii ... tine de toleranta, lucru care lipseste cu desavarsire la multi asa-numiti crestini ! ...

 

"Lasati copii sa vina la mine " ! ... insa nu se precizaeaza sa nu-si legene picioarele, sa nu se miste, etc... ;asa cum am afirmat , intoleranta religioasa se rasfrange in mod involuntar si asupra lor !

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper sa tin minte asta si cand ma lovesc iar si iar sper sa imi loopeze in background asta :"daca ei nu pot fi toleranti, macar noi sa fim". Si daca n-o sa pot , ce sa fac? O sa le zic vreo cateva... :friends:

 

pai , am patit si io sa ma impinga o data de doua ori de trei ori ...deja ma luau nervii ...

 

dar imi era rusine ca eram in biserica ... poate trag o privire macar asa sa inteleaga... eventual ma retrag ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai , am patit si io sa ma impinga o data de doua ori de trei ori ...deja ma luau nervii ...

 

dar imi era rusine ca eram in biserica ... poate trag o privire macar asa sa inteleaga... eventual ma retrag ...

 

Cool asta cu privirea! :friends:

La cate priviri am tras cred ca mi s-a materializat un toiag in ochi. Si uite asa le bat cu privirea ;) si nu inteleg nimic.

Eu vad ca m-am retras de tot ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×