Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor forumistilor!

 

Prietena mea are hepatita B. In faza cronica. A descoperit-o de curand, a trecut prin fazele de analize, punctie la Fundeni etc. Acum isi face dosar pt. interferon.

 

Eu m-am testat si se pare ca, miraculos, nu sunt infectat. Ce-i drept, am folosit intotdeauna protectie, dar din cate am inteles, virusul poate fi contactat si prin saliva etc.

 

Asa ca am inceput vaccinarea. Am facut 2 vaccinuri, la distanta de o luna. Al treilea vaccin mi s-a spus ca se face in luna 6, sau la o luna dupa a 2 a vaccinare (adica la 2 luni dupa rapelul initial) in cazul meu, pt ca sunt persoana expusa.

Este corect sa se faca vaccinul in succesiunea luna 0, 1 luna si a 2 luna? In prescriptiile vaccinului nu este mentionat nimic.

 

Prietenei mele nu i s-a recomandat un regim alimentar. Medicul de la Fundeni i-a recomandat sa nu consume alcool. In rest, totul cu moderatie. I-a precizat ca scoaterea grasimilor din regimul alimentar este un mit si ca poate sa manance ca si pana acum, cu moderatie. E sau nu adevarat?

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum se numeste vaccinul.

 

Nu mi-a fost absolut clar raspunsul tau. Trebuie sau nu tinut un regim alimentar daca ai hepatita B? Si in ce consta acesta?

 

Viremia o are mare. Nu ma pricep f. bine, dar cred ca este peste 100.000. Si dupa punctie s-a decis sa-i facut dosar pt. interferon. E de rau sau e de bine ca urmeaza un tratament?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu cum se numeste vaccinul.

 

Nu mi-a fost absolut clar raspunsul tau. Trebuie sau nu tinut un regim alimentar daca ai hepatita B? Si in ce consta acesta?

 

Viremia o are mare. Nu ma pricep f. bine, dar cred ca este peste 100.000. Si dupa punctie s-a decis sa-i facut dosar pt. interferon. E de rau sau e de bine ca urmeaza un tratament?

 

Hallo sefanell,

tratamentul cu interferon "e de bine". Prin acesta se scade cantitatea virală cea ce duce la scăderea riscului unei ciroze sau a cancerului la ficat. In cazul ideal (dar destul de rar) dispare si antigenul Hbs-Ag.

Atita timp c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Tatal meu a fost diagnosticat acum 2 ani cu agHBs pozitiv.

De-abia in ultimele 2 luni mi-am facut si eu analizele si mi-a iesit agHBs negativ de fiecare data.

 

Ar trebui sa-mi fac vaccinul impotriva hepatitei B? (am auzit ca ar avea si efecte adverse, gen scleroza multipla)? Aveti vreo recomandare?

 

Merci, Numai bine,

Luci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare tuturor forumistilor!

 

Prietena mea are hepatita B. In faza cronica. A descoperit-o de curand, a trecut prin fazele de analize, punctie la Fundeni etc. Acum isi face dosar pt. interferon.

 

Eu m-am testat si se pare ca, miraculos, nu sunt infectat. Ce-i drept, am folosit intotdeauna protectie, dar din cate am inteles, virusul poate fi contactat si prin saliva etc.

 

Asa ca am inceput vaccinarea. Am facut 2 vaccinuri, la distanta de o luna. Al treilea vaccin mi s-a spus ca se face in luna 6, sau la o luna dupa a 2 a vaccinare (adica la 2 luni dupa rapelul initial) in cazul meu, pt ca sunt persoana expusa.

Este corect sa se faca vaccinul in succesiunea luna 0, 1 luna si a 2 luna? In prescriptiile vaccinului nu este mentionat nimic.

 

Prietenei mele nu i s-a recomandat un regim alimentar. Medicul de la Fundeni i-a recomandat sa nu consume alcool. In rest, totul cu moderatie. I-a precizat ca scoaterea grasimilor din regimul alimentar este un mit si ca poate sa manance ca si pana acum, cu moderatie. E sau nu adevarat?

 

Multumesc.

 

 

Salutare,

 

Ai avut efecte adverse dupa administrarea vaccinului?

 

Merci,

Luci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Tatal meu este infectat cu hepatita B. Vreau sa-mi fac si eu vaccinul impotriva hepatitei B. Si-a facut cineva acest vaccin si poate sa-mi spuna daca a avut reactii adverse?

 

Merci,

Cele bune,

Luci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna LUCI!

 

Fa-ti vaccinul linistit ,pt ca nu o sa ti se intimple nimic rau.Eu i-am facut fetitei mele de 9 ani si bineinteles si sotului meu.

Nu au prezentat reactii adverse si nici reactie locala la nivelul zonei de electie.

 

Sanatate maxima si noroc in viata !!!1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna LUCI!

 

Fa-ti vaccinul linistit ,pt ca nu o sa ti se intimple nimic rau.Eu i-am facut fetitei mele de 9 ani si bineinteles si sotului meu.

Nu au prezentat reactii adverse si nici reactie locala la nivelul zonei de electie.

 

Sanatate maxima si noroc in viata !!!1

 

Merci mult de reply. Am sa merg azi sa imi fac vaccinul. Sper sa fie totul OK.

Iti doresc multa sanatate!

 

Cele bune,

Luci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×