Sari la conținut
Forum Roportal
ALX

Optimizare memorie RAM

Postări Recomandate

Am gasit de curand frunzarind site-ul celor de la TweakXp.com un setup de registry care-ti optimizeaza ramii cu pana la 20-30%. L-am testat cu succes si vreau sa va spun ca rezultatele sunt clar vizibile.

 

Iata pasii :

 

These Settings will fine tune your systems memory

 

management -at least 512MB of ram recommended

 

go to start\run\regedit -and then to the following key

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

 

1.DisablePagingExecutive -double click it and in the decimal put a 1 - this allows XP to keep data in memory now instead of paging sections of ram to harddrive yeilds faster performance.

 

2.LargeSystemCache- double click it and change the decimal to 1 -this allows XP Kernel to Run in memory improves system performance alot

 

----------------------------------------------------------

ATENTIE ! ACEST SETUP NU ESTE RECOMANDAT CELOR CARE FOLOSESC PLACI ATI SI V-AR PUTEA CAUZA UNELE PROBLEME.

 

 

Sursa: http://tweakxp.com/article37016.aspx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rambooster am folosit. Nu facea mare lucru. Se misca liniuta aia pe grafic...dar l-am testat si sincer nu misca nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ALX "Forum Roportal > Stiinta si Tehnica > Calculatoare > Software"

 

"De testare nu stiu....de OPTIMIZARE am !

Se numeste "Rambooster". Partea buna este ca e si freeware.

 

De aici il poti downloda:

 

http://www.pcworld.com/downloads/file_desc...fid,6624,00.asp

 

E destul de practic avand in vedere ca poti seta un anume "target" de MBRAM pe care vrei ca programul sa-i elibereze. Asa ca, in orice moment programul incearca sa optimizeze si sa elibere memoria RAM a.i. aplicatiile sa ruleze cat mai bine.

Personal eu nu-l folosesc pentru ca am alte "siretlicuri" de optimizare a WinXp. grin.gif"

 

stiu ca l-ai folosit :flowers: , anyway ce voiam sa-ti spun ii ca dak cauti bine gasesti si alte optimizatoare mai bune ca Rambooster :spiteful: , poti incerca intre timp Customizer Xp care ii tot un tweaker printre altele :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tampeniile de genul rambooster nu au nici un efect pozitiv. Memoria pe care o elibereaza nu face nimic altceva decat sa forteze windowsul sa re-incarce bucatile care sunt necesare de pe hdd si cum hddurile sunt cele mai incete componente => mai mult pierzi timp.

Pe langa asta ce scot ele din memorie (dlluri nefolosite , etc) oricum ies din memorie automat si imediat cand este nevoie de o anumita cantitate de memorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu folosesc system mechanic 6 si mi pare destul de eficient, mai ales ca face si destule altele...

 

 

Mda, ai uitat sa precizezi si cata memorie RAM ai tu in PC! :oops:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda, ai uitat sa precizezi si cata memorie RAM ai tu in PC! :oops:

memoria prea multaaaaaaaaaaaaaa...deranjeaza totusi!

 

 

 

 

 

 

Edit: EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

memoria RAM in excess nu strik , mai ales daca lucreaza dual channel , in schimb toate softurile de optimizare RAM , nu fac altceva decat sa scrie niste pini in registry , pini pe care ii putem foarte ushor modifica si noi . numai ca dupa o vreme treaba asta va percuta.. prietenii si cunoscatorii stiu de ce :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×