Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Mantuirea prin harul credintei, fara fapte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-o casatorie, ati prefera sa fiti cu o persoana care va respecta si va face toate voile dar pe care nu o iubiti, sau ati prefera sa fiti cu persoana pe care voi o iubiti si care in majoritatea cazurilor nu-i pasa de voi?

 

Sunt convins sa majoritatea alege varianta a doua fiindca nu e fericire mai mare pe pamant decat aceea de a avea alaturi de tine persoana pe care tu o iubesti.

 

Asa e si cu oamenii si relatia lor cu Iisus Hristos. Oamenii sunt mireasa Lui. Iar El e Mirele nostru si fiindca El ne iubeste ne-a facut acest DAR noua, slugile Lui netrebnice: "veti avea viata vesnica in Numele Meu" "va voi ierta nelegiurile voastre si nu-mi voi mai aduce aminte de ele in veac". Cum va suna aceste fraze? Se refera ele la prima varianta, sau la a doua? Nu suntem noi mireasa netrebnica a Domnului nostru Iisus si din iubirea Lui cea mare pentru noi ne vrea El alaturi de El, in Ceruri?

 

Parerea mea personala e ca cei care aleg in casatorie prima varinata, isi bat joc de tot neamul lor viitor, si desi sunt casatoriti religios, facand ceva pentru care nu sunt incredintati in ei insisi, au pacatuit. Vai de copiii care rezulta din asemenea casatorii.

 

La fel cu meseria, tot la credinta se reduce, nu te apuca sa lucri in lucrul unde D-zeu nu te-a chemat (pentru care nu ai talent), se va alege praful si pulberea de el si vei sfarsi umilit.

 

Pentru cei care nu stiu, mantuirea unui om inseamna invierea duhului sau si intruparea lui intr-un trup de slava asemanator ingerilor (vezi "schimbarea la fata" a lui Iisus) pentru a locui apoi in "cortul" lui D-zeu Tatal alaturi de ingerii Sai.

 

p.s. rog sectantii care predica raiul pe pamantul reciclat sa-si verse pubela interpretarilor personale in alta parte si sa nu spurce acest topic nou.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-o casatorie, ati prefera sa fiti cu o persoana care va respecta si va face toate voile dar pe care nu o iubiti, sau ati prefera sa fiti cu persoana pe care voi o iubiti si care in majoritatea cazurilor nu-i pasa de voi?

 

................................

 

p.s. rog sectantii care predica raiul pe pamantul reciclat sa-si verse pubela interpretarilor personale in alta parte si sa nu spurce acest topic nou.

 

:( mai sunt teme legate de har :crazy:

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa e si cu oamenii si relatia lor cu Iisus Hristos. Oamenii sunt mireasa Lui. Iar El e Mirele nostru si fiindca El ne iubeste ne-a facut acest DAR noua, slugile Lui netrebnice: "veti avea viata vesnica in Numele Meu" "

 

iosafat ...reciteste ce ai scris in ce NUME veti avea viata vesnica ?

 

IN NUMELE MEU zice DOMNUL ISUS ....de ce nu zice IN NUMELE tatalui fiului si al duhului sfant?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iosafat ...reciteste ce ai scris in ce NUME veti avea viata vesnica ?

 

IN NUMELE MEU zice DOMNUL ISUS ....de ce nu zice IN NUMELE tatalui fiului si al duhului sfant?

 

si tie constiinta ce iti spune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si tie constiinta ce iti spune?

 

ASTA E ADEVARUL SCRIPTURAL nu ce-mi zice mie constiinta;

 

NUMELE TATALUI SI AL FIULUI SI AL DUHULUI SFANT ....este ISUS HRISTOS...asta ne zice SCRIPTURA;

 

Ioan, 17

 

6 Am făcut cunoscut Numele Tău oamenilor, pe care Mi i-ai dat din lume. Ai Tăi erau, şi Tu Mi i-ai dat; şi ei au păzit Cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ASTA E ADEVARUL SCRIPTURAL nu ce-mi zice mie constiinta;

 

NUMELE TATALUI SI AL FIULUI SI AL DUHULUI SFANT ....este ISUS HRISTOS...asta ne zice SCRIPTURA;

 

continuati sa sfidati in continuare bunurile cele mai de pret cu care am fost inzestrati....adevar scriptural? degeaba , poti sa minti pe oricine si orice m singurul lucru pe care nu il poti mintii esti tu, iar daca contiunui sa te minti si pe tine minciuna o sa se confunde cu adevarul......daca in scriptura spunea sa aducem orfrande zeului 100 de oameni nevinovati ii luam, ii taiam dupa care ii trimiteam pe calea lactee cu o piatra legata de picior si o scrisoare de recomandare in mana....ce conteaza ce ne diceaza constiinta atata timp cat putem sa invocam niste scuze penibile...astfel de scene au efect doar asupra unui public ..daca te nasteai in orient acum ai fi citat din coran iar scriptura ar fi fost careta satanei....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iosafat..... A ZIS.. Iisus a vorbit ca Unul care are putere, tocmai fiindca in el era Duhul Tatalui, dar ca om era evident mai mic ca Tatal, care are multe duhuri. Orice alt profet-creator de religii e un mascarici si n-a putut profetii nici macar drumul unei randunici cand migreaza toamna sau primavara.

 

CA IN ISUS ERA DUHUL TATALUI ...bun asa e ...dar atunci de ce SCRIPTURA marturiseste..ca DOMNUL este DUHUL...

 

2CORINTENI;

17. Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.

 

SE POATE SA AVEM 2 DUHURI SFINTE/?????

 

totul e o aberatie ,daca nu intelegem SCRIPTURA prin DUHUL SFANT......prin studii si intelepciune proprie nu va intelege nimeni nimic ....

 

1corinteni;

 

10. Nouă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CA IN ISUS ERA DUHUL TATALUI ...bun asa e ...dar atunci de ce SCRIPTURA marturiseste..ca DOMNUL este DUHUL...

 

2CORINTENI;

17. Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.

 

SE POATE SA AVEM 2 DUHURI SFINTE/?????

 

totul e o aberatie ,daca nu intelegem SCRIPTURA prin DUHUL SFANT......prin studii si intelepciune proprie nu va intelege nimeni nimic ....

 

1corinteni;

 

10. Nouă

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scurt si ontopic,parerea mea:

''Nici credinta fara fapte,nici fapte fara credinta!''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×