Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Cat de sinceri suntem cu noi insine?

Ne mintim in sinea noastra ?  

21 membri au votat

  1. 1. Raspunsuri sincere (!!!) v-as ruga.

    • Uneori
      10
    • Rareori
      10
    • Niciodata
      1


Postări Recomandate

Sesiez la tot mai multe persoane din mediul in care imi traiesc veacul, ca, atitudinea lor este exact modul in care gandesc, fara scrupule de cele mai multe ori... marea mea nedumerire este daca genul acesta de oameni au acolo in adancul sufletului lor vreo farama de sinceritate in care sa recunosca aceea ca nu e bine de fiecare data ceea ce fac, sau, se mint la nesfarsit pentru a isi induce ideea ca au dreptate. Voi ati apelat vreodata la astfel de practici (neintentionate cateodata)? Sau altfel spus, aveti procese de constiinta?

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oricat de josnic ai fi e imposibil sa nu ai procese de constiinta

eu recunoasc ca am foarte des; de multe ori ma port aiurea, sunt rautacioasa si pe urma imi pare rau

mai grav este cand faci ceva, regreti si incerci sa gasesti scuze cum ca ai reactionat asa la nervi... asta nu o sa concep niciodata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu fata de oameni nu prea-mi fac procese de constiinta, n-am timp; recunosc daca am gresit, iar daca totusi nu mi se pare ca as fi gresit, dar persoana e ofensata de ceva ce am zis sau am facut, intreb care e problema si rezolvam.

Procesele de constiinta mi le fac in legatura cu relatia cu Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm....greu topicul asta... pai sa vedem.. fata de mine insami..sunt foarte sincera...si fata de eilalti sunt.. recunosc cand gresesc, si incerc sa remediez "raul" facut dar nu sunt fanatica in asa fel incat sa merg pana la a deveni un "sclav" pentru persoana fata de care am gresit...

de asemenea, mereu imi analizez faptele...si daca nu am fata de cine sa recunosc ca am gresit, atunci recunosc macar fata de mine... si apoi greselile mele raportate la viata mea nu pot sa le indrept decat eu si fara ajutorul nimanui... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau altfel spus, aveti procese de constiinta?

mda... desi nu sunt confortabile sa pun asa, procesele de constiinta au rolul lor bine determinat ... te ajuta sa-ti indrepti minusurile, greselile ...

o retrospectiva a zilei, in linistea camerei, inainte de a te culca... iar poate fi de folos... te dai cu capul putin de pereti... ca deh, o meriti.. si apoi la somn.

insa... sunt cazuri in care sportul ala cu datul capului de pereti... beneficiaza de prelungiri, pana spre dimineata.

dar... cu cat te lovesti mai abitir de pereti aici... cu atat iti va fi mai usor dincolo :o:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vertiginos ma indrept spre nemurire, deoarece sunt sincer cu posibilitatea de a nu putea nimic iar procesele de constiinta sunt inexistente...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Detest sa fiu mintita de ceilalti , cum sa ma mint singura? Mi se pare o prostie sa te minti singur ... daca te minti tu , ce pretentie mai ai la cei din jur?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni,chiar si acum aici ne mintim ,scriem ceea ce ne place sa credem despre noi nu ceea ce suntem de fapt,da m-am mintit de multe ori ca e in regula atunci cand nu era,m-am mintit ani de-a randul ca depind de o slujba-total eronat si exemplele pot continua,asadar m-am mintit pe mine si implicit pe cei de langa mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa minti pe oricine vrei , dar singura persoana pe care nu o poti minti esti chiar tu, pentru ca nu ai cum sa fugi de propiul tau eu .......

eu zic ca pe tine e cel mai usor sa te amagesti :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×