Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Impozitul pe fiţe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

... Dupa cum aproape toti romanii stim, una dintre cele mai mari probleme economice ale tzarii sunt sistemul de impozitare irational si/sau rau intentionat si insuficienta cat si slaba administrare a bugetului romanesc, in ciuda fondurilor europene. Iar daca reamintim si problema adancirii diferentelor sociale, a masinilor de sute de mii de euro, a palatelor si vilelor cu piscina si a hainelor din piele sau blana de... crocobaur afisate de unii in contrast cu lipsa, mizeria si necazurile altora, a mofturilor, capriciilor, gusturilor extravagante ale unora in antiteza cu modestia, tolerantza si multumirea cu orice a altora, avem deja imaginea unei Romanii fanariote chiar in secolul XXI. Cu tot acest cerc vicios, solutii s-ar gasi... si uite ce ma gandesc eu: impozitul pe fitze! ... :crazy:

... S-a auzit de cresterea cotelor de impozitare pentru proprietarii de spatii locative de peste 120 mp sau de masini cu motoare < de 1,6L, dar ce ati zice daca ministerul nostru de finante ar alcatui cataloage cu bunuri/servicii, de lux, voluptoarii, "de fitze" , mai mult sau mai putzin scumpe si cataloage/liste cu bunuri/servicii (sa zicem, de aceeasi natura/destinatie) dar modeste, decente, practice si necesare? Pentru cele din 1-a categorie, impozitele si accizele sa creasca substantial (sa zicem 50-60%, am dat un ex.) in timp ce pentru cele din cel de-al 2 lea catalog, taxele sa scada considerabil (20,30,40%, tot un ex.) Bineinteles ca nu am posibilitatea si nici competentza sa fac calculele necesare in aceasta situatie dar sunt convins ca printr-o mai buna rationalizare a acestui sistem, vistieria statului ar avea mai mult de castigat, iar mai multi romani ar fi multumiti! :yahoo:

... Cam atat momentan, mai mult nu imi bat capul, macar sa-mi aprecieze cineva intr-un fel aceasta mica idee. Bineinteles, in cazul in care ar prinde radacini, m-as putea implica ceva mai mult in acest lucru. Astept parerile voastre. :crazy:

Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cele mai multe ori fitele sunt cauzate de snobism, asa ca ar trebui si acesta impozitat!

 

Si ar mai trebui impozitate si sumele de bani ridicate prin Western Union de pitipoancele noastre fomiste! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... dar ce ati zice daca ministerul nostru de finante ar alcatui cataloage cu bunuri/servicii, de lux, voluptoarii, "de fitze" , mai mult sau mai putzin scumpe si cataloage/liste cu bunuri/servicii (sa zicem, de aceeasi natura/destinatie) dar modeste, decente, practice si necesare? Pentru cele din 1-a categorie, impozitele si accizele sa creasca substantial (sa zicem 50-60%, am dat un ex.) in timp ce pentru cele din cel de-al 2 lea catalog, taxele sa scada considerabil (20,30,40%, tot un ex.)

Aş zice că sistemul de impozitare ar deveni şi mai "irational si/sau rau intentionat", ca să citez un clasic (...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ar mai trebui impozitate si sumele de bani ridicate prin Western Union de pitipoancele noastre fomiste!

Waaaaait a second. Sotul meu trimitea si o sa mai trimita bani prin western, moneygram, smith&smith, etc. Ce-i aia "pitipoance"??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aş zice că sistemul de impozitare ar deveni şi mai "irational si/sau rau intentionat", ca să citez un clasic (...
Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut articolul respectiv, iar comentariul ilustrează spiritul ideii:

 

"varsanufie: In sfarsit. Poate asa o sa avem si noi o autostrada ca lumea. Pentru cineva care da peste 100. 000 de euro pe o masina ar trebui sa-si permita cel putin 10. 000 euro pe an taxe ca sa circule cu "chestia" aia (...)".

 

S-o creadă el că va plăti cineva 10.000 de euro pe an, ca să satisfacă spiritul egalitarist al rom

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Waaaaait a second. Sotul meu trimitea si o sa mai trimita bani prin western, moneygram, smith&smith, etc. Ce-i aia "pitipoance"??

pitipoance=zdrente

 

Nu ma refeream la situatia ta ci la "prostitutia mascata de iubire"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3. Textile/incaltaminte: uite un domeniu fierbinte pt tot ce tine de fitze: Ce-ati zice de supraimpozitarea a tot ce este confectionat din piele si blana naturala? :flowers: Invers proportional cu scaderea lor pt celelalte produse textile. Ce-ar descuraja o chestie ca asta? Vanatoarea in draci? Braconajul? :flowers:

Cele mai multe chestii din piele şi blană naturală sunt din piele de vacă şi blană de oaie, dacă te-ntreabă cineva. Nu v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×