Sari la conținut
Forum Roportal
nst87i

sfat placa de baza

Postări Recomandate

vreau sa-mi schimb calculatorul si m-am hotarat sa merg pe tehnologia core2 duo de la intel cu procesorul 6400. as dori sa stiu care placa de baza este mai buna pt acest procesor?

 

asus p5n32sli premiun

sau

intel dg965wh bulk

(pretul nu conteaza)

 

mi-a recomandat cineva sa cumpar placa de baza de la msi (dar nu prea cunosc aceste placi) si eventual video de la leadtek

 

voi ce ma sfatuiti in privinta alegerii placii de baza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze am gresit. nu 6400 ca asta e la 2.13ghz :crazy: eu il vreau pe cel la 2.4ghz, adica 6600.

 

inca odata.

care placa de baza e mai buna dintre cele doua de mai sus si eventual ceva de la msi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asus p5n32sli premiun

sau

intel dg965wh bulk

(pretul nu conteaza)

Fără să cunosc modelele menţionate, regulile nescrise din ultimii 10 ani ar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

placa de la intel mi se pare mai slab dotata si nu are nici sli. am am zis ca pretul nu conteaza dar diferenta dintre acele 2 placi este de 200ron. (intel mai ieftina cu 200rom ca asus)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
placa de la intel mi se pare mai slab dotata si nu are nici sli. am am zis ca pretul nu conteaza dar diferenta dintre acele 2 placi este de 200ron. (intel mai ieftina cu 200rom ca asus)

Nu poţi compara două produse din clase diferite. E ca şi cum ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intelurile sunt mult mai stabile. Fi sincer cu tine insuti si vezi daca ai nevoie de SLI si ce dotari mai are placa de la Asus in plus sau daca iti trebuie un sistem stabil si performant pe care sa te poti baza (ceva mai mult decat pe altele).

Daca ai nevoie de SLI mai bine iti iei o solutie dual GPU si ramai pe intel...parerea mea.

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

me mine ma nelinisteste pretul mic al placi intel. si sincer sa fiu vreau performanta si stabilitate.

 

hai sa deviem un pic de la subiect si daca tot aleg o place de baza intel, ce place video sa aleg?

asus, msi, leadtek, club3d si cine stie ce alte modele mai exista si bineinteles cum sa fie, ati sau nvidia? pretul sa fie intre 10mil si 15mil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu te mai nelinisteasca :flowers:. Pretul ala mai mic reflecta lipsa SLIului si alte bazaconii de genu.

Ca placa video as alege Nvidia built by Asus , dual gpu daca-ti permite bugetul ( cu pretul mai scazut la mobo intel ajungi tot acolo).

Placile de baza asus au multe "facilitati" puse aiurea de dragul maketingului sau de dragul performantei stoarse de acolo de unde nu trebuie.In directia asta intelurile sunt mult mai stabile. Pe langa asta sunt mai configurabile cand vine vorba de toate subansamblele placii de baza(au mai multe optiuni in bios legate de functionarea nort/shouthbridguilui in loc sa aibe 2 optiuni de overclocking acolo ca sa impresioneze utilizatorul).

In cazul meu cel putin: am ramas impresionat cand am vazut biosul unei placi de la intel in comparatie cu al meu (asus), si asta era mai veche (socket 478).

 

Un mic sfat de final: daca ai rabdare cam o luna cica se ieftinesc procesoarele core2 duo. (cu mentiunea sa nu intarzii prea mult ca vin sarbatorile de iarna si incep romanii sa le scumpeasca de dragul scumpirilor).

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×