Sari la conținut
Forum Roportal
Lacusta_Neagra

Reintoarcerea la viata corporala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu vreau sa stiu ce parere aveti voi despre spirite si reincarnare,despre , preludiul reintoarceri,unirea sufetului cu corpul ,avortul,influenta organismului ,idiotismul nebunia,copilaria ,uitarea trecutului cunosc spiritele aceste lucruri ?

 

Spiritele cunosc epoca cand se vor reincarna ?

Spiritul poate apropia sau indeparta momentul reincarnari sale?

In ce moment se uneste sufletul cu corpul?

Unirea dintre spirit si corp este ea definitiva din momentul conceptiei?

Ce se intampla spiritului daca corpul pe care l-a ales vine mort inainte de nastere?

Cum se expilca viata intrauterina ?

Care este pentru spirit consecinta avortului?

De unde poseda omul calitatile moreale bune su rele?

De ce oameni foarte inteligenti se anunta in ei spirite superioare, sunt ei in acelas timp ,profund viciosi ?

Spiritul uninduse cu corpul-se indentifica el ca materie ?

Opinia conform careia, cretinii si idiotii au un sufelt de o natura inferioara este ea fondata?

Spiritul care anima sufletul unui copil este el tot asa de dezvoltat ca acela unui adult ?

Doua fiinte care s-au cunoscut si s-au iubit ,pot ele sa se regaseasca intr-o alta existenta corpolara si sa se recunoasca ?

De ce spiritul reincarnat pierde el amintirea trecutului sau ?

 

Va rog sa raspundeti la intrebarile pe care le stiti sau macar spunetim ce parere aveti voi despre reincarnare si spirite ce sunt de unde provin ......

-Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca pui niste intrebari foarte mature in comparatie cu multi altii care vorbesc despre reincarnare asa, cu inima usoara. Si e bine ca te preocupa la modul concret felul cum se desfasoara acest proces. O sa-ncerc sa-ti raspund la intrebari, in functie de ceea ce am aflat si eu:

 

 

"Spiritele cunosc epoca cand se vor reincarna ?"

 

Un spirit isi alege multe detalii ale viitoarei vieti, care sa raspunda necesitatilor sale de evolutie, inclusiv timpul in care va reveni pe Pamant. In general, cu cat e mai evoluat, cu atat cerintele dezvoltarii sale vor fi stabilite mai minutios.

 

 

"Spiritul poate apropia sau indeparta momentul reincarnari sale?"

 

Nu sunt sigur ca inteleg intrebarea. Din diferite motive se poate intampla sa nu reuseasca sa se intrupeze in momentul cel mai potrivit, dar altfel nu mi-e clar ce vrei sa spui prin a "apropia sau indeparta".

 

 

"In ce moment se uneste sufletul cu corpul?"

 

Nu stiu daca exista un moment precis. In foarte multe cazuri, sufletul se apropie de viitorii parinti cu mult timp inaintea conceptiei - chiar o prietena care are perceptii de clarvedere elementara (in sensul ca vede fiintele din natura) imi povestea cum a vazut sufletul viitorului copil cu vreo jumate de an inaintea conceptiei.

 

In orice caz, nici momentul conceptiei nu-i o stare finala a intruparii. Sufletul lucreaza mai intai asupra corpului din exterior, pe urma incetul cu incetul incepe sa-l insufleteasca din interior si sa devina din ce in ce mai pamantesc. Ultimele efecte ale acestui proces se intind chiar pana la adolescenta, cand omul se integreaza deodata foarte puternic in lume, de aceea si tot acel zbucium specific varstei.

 

 

"Unirea dintre spirit si corp este ea definitiva din momentul conceptiei?"

 

Fa distinctia intre spirit si suflet. Spiritul se incarneaza in corp prin intermediul sufletului, care mediaza aceasta legatura. Oricum, nu mi-e clar ce vrei sa spui prin "definitiva" in acest context. Cumva ca o alta fiinta umana ar putea lua locul primei? Asta nu e posibil, fiindca exista niste legitati precise dupa care se petrec lucrurile.

 

 

"Ce se intampla spiritului daca corpul pe care l-a ales vine mort inainte de nastere?"

 

De regula si aceste cazuri sunt determinate din lumea spirituala.

 

 

"Cum se expilca viata intrauterina ?"

 

Cum sa se explice? Omul vine dintr-o lume cu totul diferita de cea fizica, si are nevoie de un proces indelungat de acomodare cu conditiile de pe Pamant.

 

 

"Care este pentru spirit consecinta avortului?"

 

Avortul e o interventie abuziva cu consecinte grave, produsa de lipsa unei constiente a relatiilor suprasensibile. Deseori e motivata cu vorbe de felul: "Inca n-am o stare materiala stabila, ce i-as putea oferi eu unui copil decat lipsuri? Deci e mai bine sa nu se nasca." O asemenea idee e insa nejustificata, pentru ca multe suflete vin exact pentru aceste lipsuri, care le pot procura experientele de care au nevoie in evolutia lor.

 

 

"De unde poseda omul calitatile moreale bune su rele?"

 

Sunt multi oameni care inca mai aduc cu ei calitati specifice unor epoci evolutive anterioare, si de aceea sunt mai morali decat restul. Aceste calitati vor disparea insa incetul cu incetul, si moralitatea va trebui castigata intr-un mod nou, prin cunoastere spirituala.

 

 

"De ce oameni foarte inteligenti se anunta in ei spirite superioare, sunt ei in acelas timp ,profund viciosi ?"

 

In ziua de azi poti sa fii foarte, foarte inteligent, fara a fi insa un "spirit superior". Acest lucru e determinat de faptul ca in epoca in care traim inteligenta a devenit accesibila tuturor oamenilor. Dar aceasta inteligenta care are ca obiect numai lumea materiala nu naste in om si calitati morale, din simplul motiv ca lumea materiala, spre deosebire de cea spirituala, nu are in sine nimic moral. Pentru a accede la moralitate trebuie gasita o cale de patrudere cu inteligenta inspre lumea spirituala.

 

 

"Spiritul uninduse cu corpul-se indentifica el ca materie ?"

 

Nici aici nu mi-e limpede ce intrebi. Daca sufletul (nu spiritul) devine aidoma corpului fizic? Asta nu. Daca oamenii isi confunda corpul fizic cu fiinta lor sufleteasca? Asta e ceva frecvent intr-un timp asa despiritualizat precum cel pe care-l traim.

 

 

"Opinia conform careia, cretinii si idiotii au un sufelt de o natura inferioara este ea fondata?"

 

Nu intotdeauna. In functie de cerintele evolutiei proprii, spirite foarte evoluate pot alege sa vina intr-o viata ca oameni cu handicap, iar o viata de acest fel este adesea o sansa extraordinara, pentru ca te constrage sa faci permanent un efort de vointa foarte puternic pentru a-ti depasi conditia - iar aceasta vointa se transforma in capacitati deosebite in viata urmatoare.

 

Insa intr-adevar, in viitor (nu inca in prezent), lipsa moralitatii va provoca un fel de cretinism, si atunci nu va mai fi posibil sa fii inteligent fara a fi moral.

 

 

"Spiritul care anima sufletul unui copil este el tot asa de dezvoltat ca acela unui adult ?"

 

Spiritul nu depinde de varsta, sufletul da, pentru ca este intr-o continua metamorfoza. Spre deosebire de trup, care traieste un proces de imbatranire, in suflet se manifesta procesul polar in timpul vietii: cel de intinerire. Sufletul se naste batran si intinereste pe parcursul vietii. Asta e motivul pentru care in copilarie invatam mai usor decat la batranete, insa nu putem invata atunci lucruri complexe deoarece creierul fizic nu a fost inca suficient modelat. Oricum, in prezent aceasta intinerire sufleteasca nu mai e resimtita de oameni decat foarte rar, pentru ca nu ii mai preocupa decat aspectul exterior.

 

 

"Doua fiinte care s-au cunoscut si s-au iubit ,pot ele sa se regaseasca intr-o alta existenta corpolara si sa se recunoasca ?"

 

Da, asta-i chiar o problema karmica elementara, chiar daca recunoasterea asta se petrece de cele mai multe ori doar in subconstient.

 

 

"De ce spiritul reincarnat pierde el amintirea trecutului sau ?"

 

Amintirea vietilor anterioare poate fi dobandita prin dezvoltarea anumitor facultati sufletesti. Faptul ca acestea nu sunt dezvoltate e spre binele omului, pentru ca el sa poata deveni liber. Gandeste-te cum ar fi sa iti poti aminti toate legaturile pe care le-ai avut cu o anumita persoana in vieti anterioare. Ar fi ceva covarsitor, ti-ar fi greu sa actionezi in mod liber fata de ea. Aceasta libertate morala insa trebuie dobandita in prezent, pentru ca in viitor omul va incepe sa-si aminteasca existentele anterioare, dar asta se va intampla in mod nociv pentru cei care nu si-au dobandit o constienta de sine adevarata.

 

 

Cam asta-ti pot raspunde deocamdata, sper sa fi fost suficient de precis cu explicatiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata dupa moarte ? Este suficient sa spui viata dupa moarte si sa realizezi ca spui o contradictie :doh: Nu exista viata dupa moarte si nici reincarnare 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sufletul care nu a atins perfectiunea in viata corporala poate sa desavarseasca sa se epureze suferind incercarea corijarea printro noua existenta .Sufeltul indepineste aceasta noua existenta pentru pentru transformarea sa ca spirit. Sufletul(spiritul) pentru a se putea epura are nevoie de incercarea vietii corporale.Deci un suflet are mai multe existente corporale. da noi toti mai multe existente ,cei ce spun contrariu vor sa va mentina in ignoranta in cea ce sunt ei insusi,Aceasta e dorinta lor.

 

-Pare a rezulta din acest principiu, ca sufletul dupa ce a parasit un corp ,capatand un altul,altfel zis reincarnandu-se intr-un alt corp reprezinta metodologia? -Evident

scopul reincarnari sete ispasirea,ameliorarea progresiva a umanitatii.La fiecare existenta noua sufletul face un pas in vederea progresului sau .cand el nu mai are necesitatea corijarilor in viata corporala,numarul reincarnarilor nu este acela pt toate spiritele sunt unele spirite care avanseaza mai repede .

totusi aceste reincarnari sucesive sunt in tot deauna foarte numaroase caci progresul este infinit .

dupa ultima reincarnare spiritul devine "Spirita auto-fericit :(el este spiritul pur)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa stii ca pui niste intrebari foarte mature in comparatie cu multi altii care vorbesc despre reincarnare asa, cu inima usoara. Si e bine ca te preocupa la modul concret felul cum se desfasoara acest proces. O sa-ncerc sa-ti raspund la intrebari, in functie de ceea ce am aflat si eu:

"Spiritele cunosc epoca cand se vor reincarna ?"

 

Un spirit isi alege multe detalii ale viitoarei vieti, care sa raspunda necesitatilor sale de evolutie, inclusiv timpul in care va reveni pe Pamant. In general, cu cat e mai evoluat, cu atat cerintele dezvoltarii sale vor fi stabilite mai minutios.

"Spiritul poate apropia sau indeparta momentul reincarnari sale?"

 

Nu sunt sigur ca inteleg intrebarea. Din diferite motive se poate intampla sa nu reuseasca sa se intrupeze in momentul cel mai potrivit, dar altfel nu mi-e clar ce vrei sa spui prin a "apropia sau indeparta".

"In ce moment se uneste sufletul cu corpul?".

Un spirit poate de asemanea sa intarzie reincarnearea sa daca o respinge inaintea incercarii.dar si poate apropia apeland la dorintele sale ,caci printe spirite sunt si lasi si indiferenti ,dar ele nu o fac fara impunere si fara consecinte .Ele sufera apoi ,ca acela care a refuzat un remediu salutar care poate invinge.

 

"Spiritul uninduse cu corpul-se indentifica el ca materie ?"

 

Nici aici nu mi-e limpede ce intrebi. Daca sufletul (nu spiritul) devine aidoma corpului fizic? Asta nu. Daca oamenii isi confunda corpul fizic cu fiinta lor sufleteasca? Asta e ceva frecvent intr-un timp asa despiritualizat precum cel pe care-l traim.

eu stiu ca materia organica a corpului este invelisul spiritului asa cum locuinta este acoperamantul omului.spiritul uninduse cu corpul conserva atributele sale de natura spirituala?

 

 

 

Viata dupa moarte ? Este suficient sa spui viata dupa moarte si sa realizezi ca spui o contradictie :doh: Nu exista viata dupa moarte si nici reincarnare 8)

Da stiu ca nu sa putut dovedi concret ca exista viata dupa moarte..Dar nici ca nu exista nu se poate dovedi. ori cum fiecare persoana are parerile si crederile sale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

viata dupa moarte exista si este cunoscuta cam in toate religiile

de fapt, doar ateii nu vor sa accepte viata dupa moarte

 

ce fel de viata ar fi dupa moarte, nu putem sti sigur, oricat am fabula...

 

in orice caz, presupunerea ca, dupa moarte, spiritul se va reincarna tot pe Terra este o ipoteza restrictiva, geocentrica

asa ca nu prea are rost sa ne intrebam daca va fi tot trup - in alte spatii, notiunea de trup poate sa difere...

prin reincarnare, oamenii se gandesc la reluarea acestei vieti, eventual in alte tinpuri istorice sau in alte specii biologice..., dar pe pamant

 

din punctul de vedere al reincarnarii, invatatura lui Isus Cristos o consider cea mai "revolutionara": Isus Cristos ne spune ca viata aceasta ne este suficienta pentru a ajunge in Dumnezeu (adica, exista viata dupa moarte si si putem sa trecem direct din aceasta viata la viata perfecta) - ceea ce va doresc si voua!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata dupa moarte ? Este suficient sa spui viata dupa moarte si sa realizezi ca spui o contradictie 8) Nu exista viata dupa moarte si nici reincarnare 8)

aha... si cum ai dedus asta ? ... sau crezi ca termenul viata este limitat de trup ? :doh:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spiritele cunosc epoca cand se vor reincarna ?

da

Spiritul poate apropia sau indeparta momentul reincarnari sale?

spiritul nu... doar "actiunile" noastre prezente , pot face acest lucru .

In ce moment se uneste sufletul cu corpul?

greu de precizat... parerile sunt inca impartite, insa eu inclin sa cred ca doar in momentul conceperii embrionare... dar spiritul apare doar la nastere .

Unirea dintre spirit si corp este ea definitiva din momentul conceptiei?

unirea se realizeaza abia incepand cu nasterea .

Ce se intampla spiritului daca corpul pe care l-a ales vine mort inainte de nastere?

Cum se expilca viata intrauterina ?

medical, sau spiritual ?

Care este pentru spirit consecinta avortului?

nici una ... spiritul , asa cum spuneam, apare doar incepand cu momentul nasterii efective.

De unde poseda omul calitatile moreale bune su rele?

nu poseda... le dobandeste pe parcurs... se numeste "evolutie" .

De ce oameni foarte inteligenti se anunta in ei spirite superioare, sunt ei in acelas timp ,profund viciosi ?

crezi ? :doh:

Spiritul uninduse cu corpul-se indentifica el ca materie ?

nu .

Opinia conform careia, cretinii si idiotii au un sufelt de o natura inferioara este ea fondata?

nu... sau da ?! ... depinde ce intelegi prin cei doi termeni .

Spiritul care anima sufletul unui copil este el tot asa de dezvoltat ca acela unui adult ?

nu .

Doua fiinte care s-au cunoscut si s-au iubit ,pot ele sa se regaseasca intr-o alta existenta corpolara si sa se recunoasca ?

depinde, daca le este "dat" sa se intalneasca, insa in mod cert se vor recunoaste cumva .

De ce spiritul reincarnat pierde el amintirea trecutului sau ?

hmm... buna intrebare ;nu stiu ... insa limitarea noastra este evidenta, poate ca ne-am "scurtcircuita" pintr-un bagaj urias de informatii .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata dupa moarte ? Este suficient sa spui viata dupa moarte si sa realizezi ca spui o contradictie :( Nu exista viata dupa moarte si nici reincarnare :(

 

Cum fratele meu? 8)

Nu exista viata dupa moarte? :crazy: Si atunci ce speranta ne mai ramane?

Si cum vine treaba cu fiindca atat de mult a iubit Dzeu lumea ca a dat pe Singurul Lui Fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica ?Ce e aia viata vesnica :doh: daca nu cea de dupa moarte? 8)

 

De ce spiritul reincarnat pierde el amintirea trecutului sau ?
Ce siguranta ai tu,ca spiritul se reincarneaza? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata dupa moarte ? Este suficient sa spui viata dupa moarte si sa realizezi ca spui o contradictie :( Nu exista viata dupa moarte si nici reincarnare 8)

8) Incredibil Marinarule! Suntem prieteni din nou! :doh:

 

 

Cum fratele meu? :crazy:

Nu exista viata dupa moarte? 8) Si atunci ce speranta ne mai ramane?

Si cum vine treaba cu fiindca atat de mult a iubit Dzeu lumea ca a dat pe Singurul Lui Fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica ?Ce e aia viata vesnica 8) daca nu cea de dupa moarte? :(

Ana, Marinarul se referea la faptul ca speranta crestinilor e invierea, si nu viata de dupa moarte. Prin inviere, crestinii cred promisiunea lui Dumnezeu care a spus ca-i va aduce la viata pe toti cei drepti in viata asta scurta...pe cand "viata dupa moarte" contrazice speranta invierii in "ziua de apoi", deoarece fiintele ar continua sa traiasca dupa moarte. 8)

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×