Sari la conținut
Forum Roportal
zzzxxx

Intuitia

Postări Recomandate

Ce este intuitia? Un fenomen normal, paranormal sau parapsihologic? Cine are si cine nu are intuitie? Ajuta cumva intuitia la ceva? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce este intuitia? Un fenomen normal, paranormal sau parapsihologic? Cine are si cine nu are intuitie? Ajuta cumva intuitia la ceva? :(

Pai ajuta de foarte multe ori, acum conteaza cat de buna e si intuitia! Cu ajutorul ei poti afla unele lucruri pe care in mod obisnuit nu le-ai afla niciodata! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai...cred ca e ceva normal;toti oamenii au intuitie...

Cred ca face parte din instinctul nostru primordial...

Gresesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, cred ca intuitia e acea voce interioara care se afla in fiecare dintre noi. Insa depinde de noi, de puterea noastra de pricepere sau de percepere ca sa actionam intr-un anume fel si nu intr-altul cand primim informatia sau mesajul din interiorul nostru. Voi ce ziceti? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce este intuitia? Un fenomen normal, paranormal sau parapsihologic? Cine are si cine nu are intuitie? Ajuta cumva intuitia la ceva? :crazy:

 

Eeeee...ne cam tragi in piept! Ia raspunde mataluta la intrebarile de mai sus....ca nu stiu de ce am impresia ca fiecare,vorbeste o alta limba! Sau despre altceva...

Esti greu de multumit.... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, cred ca intuitia e acea voce interioara care se afla in fiecare dintre noi. Insa depinde de noi, de puterea noastra de pricepere sau de percepere ca sa actionam intr-un anume fel si nu intr-altul cand primim informatia sau mesajul din interiorul nostru. Voi ce ziceti? :lol2:

Poate ca vocea interioara este chiar ingerul pazitor care ne vorbeste si noi zicem ca avem intuitie, de fapt asta este traducerea acelei voci.

In mare masura femeile au mai multa intuitie decat barbatii, :rot: pentru ca ele gandesc cu sufletul iar barbatii cu ratiunea :taunt:

:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit cuvantul "voce" metaforic, nu in sensul propriu. Prin aceasta "voce" interioara , ma refer la indemnul pe care-l simtim, la un moment dat, de a face asa si nu invers.

Hai sa vedem: esti in fata a doua variante, fiecare dintre ele cu niste avantaje pentru tine, da? Trebuie sa alegi. Dar iti este foarte grau sa renunti la una in favoarea celeilalte variante, de aceea masori, cantaresti, te uiti, te indoiesti, si... dintr-o data, gata! stii, ai ales, te-ai oprit asupra unei variante cu convingerea ca ea, acea varianta, e cea mai buna pentru tine. Nu stiu daca am folosit un exemplu convingator, dar cam asa e. Daca imediat dupa aceasta alegere, sa spunem, esti intrebat/a de ce ai facut aceasta alegere si nu pe cealalta, cu siguranta, nu vei putea da un raspuns convingator sau logic. Totul ar fi o bulibaseala... Si pentru tine, si pentru cel/cea care te asculta. Stii ca e bine, stii ca ai ales ce ti se potriveste, dar nu poti motiva de ce. Cu timpul, da! cred ca poate veni sau interveni logicul cu ajutorul caruia sa poti argumenta. As putea povesti dintr-o experienta proprie cum, datorita intuitiei, am facut alegerea pentru viata, in conditiile in care fetite de varsta mea se mai jucau inca cu papusile. Asta numai daca am acordul administratiei. Vad ca pe aici sunt lucrurile cam incordate. Daca primesc OK-ul, povestesc! E de invatatura, totusi!

 

In privinta ingerului pazitor, nu stiu! Sunt pe un teren alunecos pentru mine si nu te pot lamuri. Propune un topic cu acest subiect. Sunt convinsa ca se vor gasi persoane bine intentionate care sa te lamureasca, dar parerea mea e ca intuitia nu poate fi tot una cu ingerul pazitor. Propune un topic, asa e mai bine si ne lamurim si noi.

post-36849-1158070083_thumb.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai...cred ca e ceva normal;toti oamenii au intuitie...

Cred ca face parte din instinctul nostru primordial...

Gresesc?

dar... animalele, nu poseda intuitie ? :taunt:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar... animalele, nu poseda intuitie ? :lol2:

 

nu cred ...

altfel nu ai mai vedea pisici si caini si alte animale facute afis pe autostrada... :taunt:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ...

altfel nu ai mai vedea pisici si caini si alte animale facute afis pe autostrada... :lol2:

pai... si ce ? intuitia consta doar in a-ti prevedea moartea ? :taunt:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×