Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Promisiuni electorale pentru elevii si studentii saraci

Postări Recomandate

Guvernul a lansat, recent, o promisiune pentru elevii si studentii saraci, care ar putea primi echivalentul in lei a 200 de euro, pentru achizitionarea unui calculator.

 

Potrivit proiectului de lege, de sprijin vor beneficia familiile cu copii de pina la 26 de ani, elevi sau studenti in invatamintul de stat sau particular acreditat, cu venituri brute lunare de maximum 1,5 milioane de lei pe membru de familie.

 

Criticii sustin ca initiativa este menita sa ajute firmele de profil.

 

Mai multe in Evenimentul Zilei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da stiam si eu asta .. problema este ca rechinii daca le fac un calculator in banii aia sau apropiat le dau un super mare gunoi, cu second-handuri si sigilat cu garantie ...

 

eu sper sa ajunga cati mai multi dointre acestia la mine sau la altii ca mine, care le pot face o configuratie minima arhisuficienta pentru nevoile lor --- eu fac asa oricui de altfel .. adica .. dc nu are nevoie de jocuri noi si aplicatii video care sa necesite multe resurse cu aprox 200 euro are computer bun si cu monitor de 17 inch .. toate noi !!! nu gunoaie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da stiam si eu asta .. problema este ca rechinii daca le fac un calculator in banii aia sau apropiat le dau un super mare gunoi, cu second-handuri si sigilat cu garantie ...

 

eu sper sa ajunga cati mai multi dointre acestia la mine sau la altii ca mine, care le pot face o configuratie minima arhisuficienta pentru nevoile lor --- eu fac asa oricui de altfel .. adica .. dc nu are nevoie de jocuri noi si aplicatii video care sa necesite multe resurse cu aprox 200 euro are computer bun si cu monitor de 17 inch .. toate noi !!! nu gunoaie

offff, Doamne, offffffff.....daca nu as sti ce creiterii de eligibilitare se cer pentru firme cand sunt agreate sa desfasoaare oferte ca cele mai sus amintite nu m-as baga in vorba :!: :!: :!:

..crezi tu oare ca daca ar fi o "ciocolata"pe acolo nu ar fi fost deja adjudecata de o firma cu radacini la rudele fostilor si acelorasi guvernanti de aproape jumatate de secol !.....

..iarta-mi tonul..dar nu m-am putut abtine.....chiar si cand sa postat acest subiect, Roportal, sublinia tendinta mincinoasa din promisiune !!

intrebare:...daca ai plati toate taxele la stat , salarii, si ai pune si un profit minim de 10%..plus spagile de alte 10%(ca doar stie tot poporul ca suntem si vrem sa ramanem guvernarea lui "zecimala")...tot la acelasi pret ti-ar iesi oferta de mai sus ?

...si mai crede-ma ca nu-ti sunt concurent...sunt cumparator..!!!!!!

 

si mai uitasem ceva !....stii c-am ce hartii se cer pentru obtinera acestor 200 de euro......?

Am incercat sa ajut cativa tineri......am experienta !!!

Nu prea stiu la care capat al problemei sunt mincinosii ce-i mari !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la televizor cum unele persoane care au primit acesti bani nu aveau restul sumei ca sa cumpere calculatorul. Ei credeau ca pot cumpara direct calculatorul nu ca mai trebuie sa plateasca si ei o suma.

Si de unde mai are o persoana cu venituri de 1,5 milioane de lei pe membru de familie inca 5-10 milioane?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tocmai de aia zicema si eu ... eu am ajutat un asemena caz !!

 

in fine .. uite o sa fac o configuratie .. poate si m multe cand am timp

 

si le postez aci cu lincauri spre pagina la componente .. e ca ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e doar praf in ochi subventia asta, la fel ca si multe alte gogonele venite de la guvern.... problema e ca romanilor le cam "ia fata" conducerea tarii cu astfel de baliverne !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel mai mult au de castigat firmele implicate in acest program. scapa de componentele prafuite aflate pe stoc de 2-3 ani ....

marea majoritate a benficiarilor de astfel de program vor ceva ieftin asa incit sa scoata cit mai putini bani din buzunar. ori ce configuratie iti poate oferi un dealer de componente la 12-13 mil? poate un monitor de 15" nevandut, un cd-rom de cind cu turcii, etc.

un cunoscut m-a rugat sa ma uit la pc cumparat prin acest minunat program al guvernarii. la-a luat cu 12 mil (4 mil +200 euro).

dupa 2(DOUA!) saptamani nu-i mai starta. TOTUL era "on board". cu parere de rau, (omul nu avea nici o vina - a crezut ca face o bucurie copiilor) a trebuit sa-i spun ca, dupa parerea mea, are placa video dusa.

i-a sunat pe respectivii ("acreditatii") care-au zis ca vinnnnnnnnn..... si-i asteapta ... si-i asteapta ... au trecut deja 4 saptamani si nimica. omu-i asteapta in continuare ...

nu stiu cati altii sunt in aceeasi situatie ...

... apropo ... da si eu i-am votat ... :mrgreen:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problema e in capu vostru ....yo sunt unul dintre cei care au beneficiat

 

de acest ajutor de 200 de euro.....chiar acum va scriu de pe calcu luat cu

 

ajutorul guvernului asta

 

care da numai tepe......asa e.......altceva mai stiti......intr-adevar a trebuit

 

sa dau o diferenta dar macar nu am platit 12 mil cat facea tot ci doar 4

 

mil......oau ce guvern rau avem ca mi-a dat 8 mil sa imi pot lua

 

calcu ......sunteti niste prosti inculti care va dati cu parerea si habar nu

 

aveti ce se intampla de fapt......macar guvernu nastase m-a ajutat intr-un

 

fel......restu ce au facut....? :?: :?: :?:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wawwww.....dar ce agitat esti...!!!!!!!!!! latinu-le...chiar esti ce vrea sa fie numele tau

::):

...acum cateva zile sa intors un prieten din Italia si povestea de acest program care este in plina desfasurare si acolo !!!.....deci mersul pe jos si apa calda se pare ca nu le-au inventat actualii....

....si apoi acest calculator este pentru desavarsirea noastra culturala...nu pentru polemici politice.

- oricum nu ai sa schimbi inclinatiile politice print-un limbaj vehement....poate o poti face cu mai multa maturitate..!

-ne spui si ce documentatie ti-au cerut pentru a primi banii....daca se poate bineinteles !

multumim !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te rog frumos latinu fara injurii la adresa membrilor (a 2-a oara nu te voi mai ruga).

Vrei sa ne spui ca tu ti-ai luat acest calculator cu 12 milioane.

 

intrebarea e simpla :   am un amd athlon 64 la 3000+ si vreau sa imi iau o placa video geforce si inclin intre un g4ti4200 cu 64 ddr si un fx5700 cu 128. am cautat pe anumite site-uri si fx batea ti dar nu sunt convins totusi :)  :)  

astept raspunsuri

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic1775.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×