Sari la conținut
Forum Roportal
goppo

Iliescu senator sau presedinte din 29 Noiembrie?

Postări Recomandate

Pentru a fi validat ca deputat sau senator, e nevoie ca noul Parlament sa se intruneasca. Or, intrunirea acestuia este legata, conform articolului 63(3), de decizia presedintelui: "Parlamentul nou ales se intruneste, la convocarea Presedintelui Romaniei, in cel mult 20 de zile de la alegeri". Adica pana la 18 decembrie. Daca va fi ales senator, presedintele Iliescu ar urma sa ii scrie senatorului cu acelasi nume sa se prezinte la Senat. Dupa validare, fiind de-acum senator si presedinte, el va trebui sa decida daca vrea sa fie senator sau, dimpotriva, daca vrea sa consume ultimele momente ale mandatului prezidential, pierzand astfel calitatea de senator. Daca alege prima varianta, va trebui sa demisioneze din functia de presedinte. Articolul 97 din Constitutie prevede ca o asemenea demisie obliga la organizarea, in termen de 3 luni, a unor noi alegeri. In functie de data la care noul Parlament va fi convocat si de timpul pe care si-la va acorda Iliescu pentru a reflecta, alte alegeri prezidentiale vor fi in curs sau vor fi tocmai incheiate. Ar trebui ele anulate daca Iliescu vrea sa fie senator? Vacanta functiei si expirarea mandatului se suprapun doar daca reunirea noului Parlament, exprimarea optiunii lui Iliescu si investirea noului presedinte vor avea loc cvasi-simultan

 

[url=http://www.revista22.ro/html/index.php?art=1302&nr=2004-11-18%5burl=http://%5dhttp://www.revista22.ro/html/index.php?art...2004-11-18%5burl%5d]]http://www.revista22.ro/html/index.php?art...2004-11-18

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeam ca ati renuntat sa va mai exprimati prin astfel de trucaje...se pare ca m-am inselat! :)

 

 

Ar trebuii sa mai speri ::x: ::): ::): se pare ca si ei duc o campanie murdara ::): ::): ::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeam ca ati renuntat sa va mai exprimati prin astfel de trucaje...se pare ca m-am inselat! :)

 

 

Ar trebuii sa mai speri ::x: ::): ::): se pare ca si eu duc o campanie murdara ::): ::): ::): ::): ::):

 

Si tu???Unde?Cand?Nu am sesizat!Lamureste-ma,te rog! :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sorry, am scris gresit!!!!!!!!!!!!

 

 

Am vrut sa spun ei :)  :x  :)

 

Ahhhhhhhh....asta-i cu totul altceva!Nu de alta dar noi nu ducem o campanie murdara...noi spunem numai ADEVARUL! ::):

In schimb,ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeam ca ati renuntat sa va mai exprimati prin astfel de trucaje...se pare ca m-am inselat! :)

 

Ai dreptate . Poza e un trucaj dar faptele nu

Pentru Iliescu sau Nastase nu prea exista constitutie.

Convinge-ma ca nu e asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeam ca ati renuntat sa va mai exprimati prin astfel de trucaje...se pare ca m-am inselat! :)

 

Ai dreptate . Poza e un trucaj dar faptele nu

Pentru Iliescu sau Nastase nu prea exista constitutie.

Convinge-ma ca nu e asa.

 

Din moment ce ai facut o asemenea afirmatie,sigur ca o poti sustine si cu argumente!Care sunt acelea?

In alta ordine de idei,daca acestia nu ar fi respectat Constitutia in acest moment ar fi existat pe rolul instantei competente(este aceeasi ca si in cazul lui Basescu)unul sau mai multe dosare care sa vizeze nerespectarea(incalcarea)drepturilor prevazute de legea fundamentala!

Sa incerc sa te conving sa-la votezi pe Nastase...nu merita efortul!

Nu ma intelege gresit dar...dai impresia unei persoane mult prea indoctrinata de aceasta Alianta ... :winca:

 

Ps

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...vorbeai de fapte...Care fapte?Nu poti sa arunci cu vorbe doar asa de amorul artei,mai este nevoie si sa aduci argumente...macar din cand in cand! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×