Sari la conținut
Forum Roportal
Ovidiu Bufnila

despre Prietenie, despre Prieteni, despre Prietenoasa Meduza

Postări Recomandate

MEDUZA decodificata: Prietenii Mei sunt Marea Meduza!

A sosit timpul sa decodific MEDUZA. Meduza SUNT/ESTE toti prietenii

mei, prietenii lui Ovidiu Bufnila pe care ii iubesc si ii

pretuiesc, SUNT PRIETENII care m-au ajutat la greu si care au

incercat sa ma inteleaga si care ma pretuiesc asa cum ii pretuiesc

eu nu pentru ca au sau pentru ca avem ci pentru ca SUNTEM!

 

 

Ovidiu Bufnila

 

_________________

 

Valurit in/prin prieteni pentru prieteni:

Cum oare sa aspiri sa atingi sublimul sau sa te infortezi impotriva lumii daca nu ai avea prieteni? Cand te valuresti prin prieteni inspre sensuri de taina e ca si cum sa-ar naste o Mare Meduza. Meduza aceasta atat de stranie se valureste ea incercand sa creasca, sa capete sens, sa se impotriveasca haului intunecat. Personajele mele, ideile mele sucite si mizerabile sau dimpotriva scanteietoare nu pot capata un sens decat prin prieteni. Nu pot inainta in aventura mea prin lume decat prin prieteni. Nu pot fi eu insumi vreun sens in afara prietenilor. Daca te ratacesti, Meduza e ca un far. Daca ti-e frig, Meduza iti da caldura ca un foc strasnic, in iarna. Tuturor prietenilor mei de pe lumea asta le daruiesc in fiecare zi aceasta aventura fictionala imposibila, poate fiind o eroare sau poate un adevar fermecator. Din cand in cand Meduza ma dojeneste. Alteori imi intinde o mana de ajutor. Alteori ma sustine. NU AS PUTEA NAVIGA in singuratate. Caci n-ar fi decat ratacire. Navighez in corporalitatea stranie a Marii Meduze.

 

Pentru toti prietenii mei,

Cu dragoste si zapacenie fictionala,

 

Ovidiu Bufnila

:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:cry: Prietenia este un lucru de nepretuit.Stim cu totii ca in momentele grele avem nevoie de un umar pe care sa plangem,o mana de ajutor si daca nu un prieten adevarat te intelege cel mai bine atunci nu stiu cine.

'Valoarea unui prieten nu o cunosti decat atunci cand il pierzi !! '-De multe ori nu ne dam seama care dintre cei din jurul nostru ne sunt amici adevarati iar atunci cand nu mai sunt printre noi realizam,destul de tarziu,ce greu ne este fara ei.

'Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc,dar putini il inteleg.'-multi pretind ca ne sunt prieteni,insa ei nu cunosc ce presupune o prietenie(respect reciproc,intelegere,sinceritate...etc);de aceea trebuie sa ne ferim de acele pers care sunt false si urmaresc doar sa profite de pe urma noastra(prietenul la nevoie se cunoaste)

Sa recunoastem ca nu ne simtim in largul nostru decat in compania prietenilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de intarzierea cu care iti rasp la msg dar am avut ceva prob la server si nu a mers netul deloc cateva zile.Asa..acum revenind la intrebarea ta..pai sincer pana acuma nu m-am gandit la un sens figurativ al cuv"meduza"dar deoarece in dictionar cuv meduza ne este explicat in felul urmator:animal celenterat marin cu corpul gelatinos,transparent as putea face urm afirmatie:ca meduza ar putea sa reprezinte dupa cum ai spus si tu multimea prietenilor care sunt "transparenti"ca fire adica sinceri,nu au nimica de ascuns...niste oameni pe care te poti baza mereu si care sunt alaturi de noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca, Deaa_S,

E frumos ce ai scris. Imi place. Esti de acord sa ne valurim mai departe prin sensurile acestui simbol MEDUZA? Cum la-am mai putea interpreta, decodifica? Ai vorbit de transparenta, Oca. E super. Hai sa ne gandim la miscarea meduzelor. Ce am putea descoperi pentru simbolul nostru?

 

Astept.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da....sunt de acord sa continuam aceasta discutie pentru ca mi se pare interesanta.Stim cu totii ca meduza se deplaseaza intr-un ritm sacadat,in timp ce se umfla.Nu stiu daca are vreo legatura ce zic acum :) ,dar cred ca multimea persoanelor reprezentate de meduza nu se repezesc sa ia vreo decizie ci din contra o analizeaza.Faptul ca se "umfla" :x poate reprezenta mandria lor si faptul ca nu renunta la o idee asa usor daca simt ca au dreptate si o sustin in continuare.

Cred ca numai prostii am zis aici :pee

"Din v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Extrem de interesant Deaaa!

Imi place. Nu ai spus prostii. Ai construit un Model. Dar hai sa ne gandim, meduza se misca sacadat? Poate ca altfel trebuie caracterizata miscarea ei! Ce zici?

:)

 

PS: Multumesc pentru "Cadavre de lux". Scris in 1994, "Cadavre de lux" anunta caderea stangii in 1996 si revenirea ei in anul 2000. Asta e una din multiplele decodificari ale romanului "Cadavre de lux". Nultumesc de readucere aminte., Deaaa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana ma mai gandesc cum sa denumesc altfel miscarea...ia mai zi si tu ::x: ...sa vad si tu ce parere ai :dee ..vad ca numai noi participam ...deja devine o discutie privata :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca.

Te astept atunci in:

http://finance.groups.yahoo.com/group/Stra...gii_de_Imagine/

 

Ovidiu Bufnila

consilier de imagine

 

PS: daca vrei sa te amuzi, sa navighezi si altfel prin filozofia imaginii te invit la primul meu curs on-line de Strategii de Imagine pe care la-am schitat la rugamintea talentatului si inspiratului scriitor si editor Vlad Popescu. Lincaul unde te poti inscrie la curs este:

http://www.onlinecurs.ro/moodle/

 

 

Te astept.

 

Pana ma mai gandesc cum sa denumesc altfel miscarea...ia mai zi si tu  ::): ...sa vad si tu ce parere ai  :de ..vad ca numai noi participam ...deja devine o discutie privata  :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati ca imi tot var coada pe unde nu imi fierba oala, dar mie ideile astea MI-AU adus aminte de filmul "The Abyss" :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×