Sari la conținut
Forum Roportal
whiz-kid

Rosia Montana

Postări Recomandate

Apropiindu-se FanFestul ,m-am gandit ca e bine ca toti sa stie ce se petrece la Rosia,fiind uimita ca multi nici nu auzisera de partea asta a tarii...si sa vedem ce putem face noi pt a o salva.. ;)

 

Ceea se intampla la Rosia Montana este foarte grav,intrucat o companie miniera canadiana, cu permisiunea statului roman, propune aruncarea in aer a cinci munti pentru a putea extrage, prin metoda de exploatare deschisa, ceea ce a mai ramas din zacamintele de aur :( .. Intr-o vale din apropiere, roca pulverizata si apa amestecata cu cianuri, folosita pentru extragerea aurului, vor fi depozitate intr-un lac de acumulare sustinut de un baraj inalt de 180 metri (echivalentul unei cladiri de 60 de etaje), ce va fi construit din rocile obtinute in urma exploatarii minelor.

 

Peisajul, care va fi distrus odata cu vestigiile arheologice, este unul dintre cele mai frumoase din Transilvania. Distrugerea arheologiei, a peisajului si chiar a Rosiei Montane in sine, cu frumoasele sale case si biserici, (Alburnus Maior al perioadei daco-romane, cel mai vechi oras atestat documentar din Romania, pana nu de mult inregistrat ca un monument de exceptionala valoare istorica) ameninta insasi identitatea poporului roman, care isi are originile in Dacia romana... :>

 

Insa in decursul ultimilor 4 ani, s-au desfasurat multiple evenimente in cadrul Campaniei de Salvare a Rosiei Montane, intelegand prin aceasta opunerea fata de un proiect minier in cariera deschisa care implica riscuri majore si numeroase pentru mediu, populatie, patrimoniul arheologic, economie la nivel national si transfrontalier, precum si lucrul pentru dezvoltarea unor activitati alternative mineritului, durabile si ecologice..

 

Dar iata cu ce putem noi contribui...putem participa la FanFest,cel mai vibrant eveniment muzical si de mediu din Romania,ce are loc intre 25-27 august...atat ca voluntari,cat si ca simpli turisti....si as dori sa stiu cine a participat la celelalte editii sau ce parere aveti?..sau daca dintre voi,se duce careva anul acesta..:P

 

Putem face donatii online la urmatoarea adresa : https://rosiamontana.ro/donatii/index_ff_ro.php

 

Si putem recomanda acest link tuturor cunoscutilor nostri..

 

Sau putem posta bannere pe diverse site-uri din tara si din afara ei

 

http://www.rosiamontana.ro/bannere/

 

Sau putem trimite petitia de

contestare a studiului de impact asupra mediului a companiei miniere

Rosia Montana Gold Corporation. Termenul limita de trimitere

a contestatiilor este 25 august 2006 (data postei). Veti gasi detalii aici :

 

http://www.rosiamontana.ro/index_ro.shtml?x=1760&cmd[76]=x-76-1760

 

Nu avem foarte mult timp la dispozitie,asadar trebuie sa actionam acum.

Pt ca exista lucruri care nu sunt de vanzare.. .. :)

Haideti sa salvam Rosia Montana! ;)

Editat de whiz-kid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
post-12655-1155330800_thumb.jpg Am explicat in post-ul meu ce e cu Rosia Montana si ce se intampla acolo...este cel mai vechi oras atestat documentar in Romania..situat in apropiere de Alba Iulia..sunt acolo niste peisaje grozave..unice in Romania..insa o companie canadiana miniera doreste sa dezvolte la Roşia Montană cel mai mare proiect de minerit al aurului / argintului la suprafaţă din Europa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
post-12655-1155330800_thumb.jpg Am explicat in post-ul meu ce e cu Rosia Montana si ce se intampla acolo...este cel mai vechi oras atestat documentar in Romania..situat in apropiere de Alba Iulia..sunt acolo niste peisaje grozave..unice in Romania..insa o companie canadiana miniera doreste sa dezvolte la Roşia Montană cel mai mare proiect de minerit al aurului / argintului la suprafaţă din Europa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza cat de departe se afla de Galati...ma afecteaza tot ce este nedrept..niste oameni vor fi stramutati..li se vor lua casele si pamanturile..vor fi afectati psihic pt totdeauna...intregul peisaj va fi distrus..unicele galerii romane..animale..:>..din cauza unor oameni insetati dupa aur,ce cred ca totul este de vanzare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha,scuze,dar nu vazusem randul in care ai zis ca e cel mai vechi oras...Am citit cam printre randuri...

--Ce nu inteleg,de ce te priveste un oras asa indepartat de Galati?Alba-Iulia...Oicum,nu le-as da dreptate,sa arunce in aer muntii.... :stars:

 

se cheama spirit civic lupule ;)

mi-a adus aminte de o poezie, e in limba germana, are de-a face cu nazismul... era ceva de genul:

 

cand i-au saltat pe evrei, nu am zis nimic.

ca doar nu eram evreu.

cand i-au saltat pe comunisti, nu am zis nimic.

ca doar nu eram comunist.

cand i-au saltat pe sindicalisti, nu am zis nimic.

ca doar nu eram sindicalist.

...

cand au venit sa ma salte pe mine

nu mai era nimeni, sa poate zice ceva.

 

in fine. am fost la rosia, vara trecuta sau acum doi ani :flowers:

tin minte ca sunt case acolo cu placuta de monument istoric pe ele. am vazut si galeriile - pe dinafara :) ca nu le am cu spatiile stramte. si am vazut o tehnica de intimidare absolut perfida: pe casele cumparate de Gold Corporation trona o placuta vizibila care anunta ca "aceasta cladire este proprietate a". imi si inchipui cum trebuie sa se simta cineva care nu vrea sa plece cand se inmultesc astfel de placute in jurul sau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oh yes, baby! Intrarea e for free! Cortu' in spate, si valea :( la Rosia. Concertele se anunta misto. Zona pare mirifica.

Whiz-kid, ma bucur ca ai deschis topicul. Tu mergi la Fest?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oh yes, baby! Intrarea e for free! Cortu' in spate, si valea :stars: la Rosia. Concertele se anunta misto. Zona pare mirifica.

Whiz-kid, ma bucur ca ai deschis topicul. Tu mergi la Fest?

 

Eu nu mai pot merge,din pacate..:)..Dar sunt sigura ca va iesi grozav si de data asta :( ...Vor canta trupe apreciate pe la noi si nu numai.Cateva ex ar fi :Luna Amara,Da Hood,Implant pentru refuz,E.M.I.L,Coma,Morometzii,Zale,Altar si multi altii.Plus ca vor fi o groaza de activitati interesante..:).

Ca de ex, reprezentatii teatrale si de dans, proiectii video, workshop-uri si prezentari.

Vor fi prezente ONG-uri din Romania si de peste hotare pentru a impartasi idei, experiente si know-how. Mai multi participanti din Romania si din strainatate au fost invitati pentru a-si prezenta campania si a sustine workshop-uri interactive urmate de dezbateri.

Plus ca pt cei interesati de excursii, localnicii ii vor ghida pe participanti spre centrul vechi al Rosiei Montane, zonele naturale protejate si muzeul ce adaposteste o galerie romana. Vor fi, de asemenea, si trasee de mountain bike. Alte activitati in aer liber includ fan-jumping, fan-volei, parapanta, speaker`s corner, cort al literarturii, expozitie de postere si design textile, sculpturi in fan, seminarii interactive de mediu, concurs de orientare prin radio-comunicatii, grafitti si stencil, jonglerie, seminar de reciclare a hartiei, piata produselor ecologice si multe altele...;))

post-12655-1155504590_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mosule, asta e copy&paste direct de pe saitul lor. Zi-mi ceva ce nu pot gasi pe net. Spre exemplu, cum e cu cazarea, camping sau la localnici? Mancare/bautura provided, sau aducem de acasa? Trenul pana ne duce, e inchisa linia? Am trimis un e-mail organizatorilor, si cand primesc raspunsul, va informez si pe voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa-ti aduci cortul...daca ai vrea sa te cazezi la localnici..satul e tocmai la poale si-ti va fi destul de greu sa cobori si sa urci de mai multe ori pe zi.

Nush cum e in legatura cu mancarea si bautura,dar veti gasi si pe acolo.

Iar in legatura cu drumul,nu exista tren direct pana la Rosia Montana,ci doar pana la Alba Iulia sau Cluj.

Iata programul autobuzelor cu plecare din Autogara Autotrans (situata la 50m langa Gara) din Alba Iulia

post-12655-1155545279_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×