Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

La ce varsta e bine sa-ti incepi viata sexuala?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut un reportaj la tv in care se spunea ca varsta scade si sunt multe fete care-si incep viata sexuala inca de la 12 ani.

 

Eu cred ca este mult prea devreme.

Trebuie inceput mai intai cu plimbari prin parc, tinut de mana, pupat pe obraz (sau astea sunt la gradinita acum?).

Pentru sex vor avea timp toata viata.

 

Voi ce ziceti cam care ar fi varsta optima, la baieti si care la fete?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu conteaza la ce varsta iti incepi viata sexuala....important e sa o faci atunci cand esti tu pregatit si fizic si moral......bine acum sa nu exageram asta nu inseamna ca de la 12 gata....sa o faci numai asa de curiozitate....nus cum gandesc altii dar personal cred ca trebuie sa fi informat...sa stii ca sunt si riscuri....depinde de fiecare acuma...sa fim seriosi ce poate stii o fata sau un baiat la 12 ani...ei nici macar nu realizeaza ce fac....sunt de acord cu tine roportal e mult prea devreme.Ei vor sa se maturizeze mult prea repede de asta renunta la alte chestii...dar urmarile vor fi pe masura faptelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei nu au de unde sa stie cand sunt pregatiti fizic si moral,dar probabil curiozitatea ii impinge sa faca asta.Eu chiar daca nu sunt interesat de filmele erotice,totusi observ zilnic cat de usor este in ziua de azi pentru un copil sa faca rost de un astfel de film si sa se uite la el cand parintii nu-sa acasa.Daca le place ce vad,se uita la alt film si tot asa...Iar la un moment dat simt nevoia sa vada ce simt actorii din film (cel putin asta este explicatia mea).Asta este singurul motiv pentru care filmele astea nu trebuie vazute de minori.

De ce mai curand fetele?Nu stiu sincer...Aici nu gasesc nici o explicatie! :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate roportal... fetele de 13-14 ani le vezi cu baieti de 20 de ani, daca nu chiar mai mari... sincer nu prea inteleg de unde aceasta atractie, desi sunt fata... ideea ca sunt mai maturi mi se pare irelevanta... :x

In ceea ce priveste varsta potrivita, nu cred ca ea poate fi stabilita cu exactitate, insa cred ca nu ar trebui sa se intample mai devreme de 16 ani... altfel nu poti trai senzatiile pe care ti le ofera "prima data"... nu ai cum sa fii suficient de constient/a de ceea ce ti se intampla... si ar fi pacat sa nu ai parte de acele senzatii/trairi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

16 ani..???.....! Dumnezeule mareeeeeeeeeee.!!!Ce-ti trebuie dom-le sex la 16 ani sau mai rau...la 12 ani? Ce? au intrat zilele in sac si se termina lumea? Cred ca pentru a experimenta senzatii tari este timp destul intr-o viata de om. Ma intreb oare de ce nu mai vor copii sa fie copii in ziua de azi :?:

Normal ca din punct de vedere biologic poti sa-ti incepi viata sexuala imediat ce sa-a instalat menstruatia. Pentru ca in mod normal functia sexuala a unui organism a fost creata in primul rand pentru reproducere si abia in plan secund pentru senzatii tari. Si se intampla ca uneori asta sa se instaleze foarte devreme. Insa, ma intreb eu....se merita? Eu nu as da placerile si trairile ce ti le aduce varsta inocentei pe cele sexuale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce statul e de acord ca o fata sa se casatoreasca incepand cu 16 ani, nu vad inconvenientul... fiecare e liber sa faca ce vrea... spre exemplu, daca as avea 16 si sa-ar ivi posibilitatea sa-mi incep viata sexuala, n-as face-o pentru ca mai mult ca sigur nu m-as simti pregatita.. insa fiecare e diferit... de aceea varsta aceasta mi se pare destul de rezonabila pentru cei "mai indrazneti"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate roportal... fetele de 13-14 ani le vezi cu baieti de 20 de ani, daca nu chiar mai mari... sincer nu prea inteleg de unde aceasta atractie, desi sunt fata... ideea ca sunt mai maturi mi se pare irelevanta...  :x ...

 

 

Ma repet insa asta este.....din punct de vedere biologic (probabil ca ar trebui sa precizez ca sunt biolog) o fata se maturizeaza fizic si spihic cu 2 ani mai repede decat un baiat. Probabil ca de acolo vine "aceasta atractie".

 

Iar "roportal" ar trebui sa stie acest lucru. :x

 

pe.sa. Monique, te rog sa nu o iei ca pe ceva personal. Ai si tu dreptate, fiecate e liber sa decida asupra vietii lui. Eu imi exprim punctul de vedere profesional.

Si, cu riscul de a lasa impresia ca sunt o fire conservatoare (ceea ce nu e chiar asa) voi adauga ca sunt de parere ca poti avea pretentia sa spui ca iti traiesti viata dupa bunul plac abia atunci cand esti pe picioarele tale, ai o situatie cat de cat, si iti poti permite asumarea unor responsabilitati. Atata timp cat cineva se afla inca in intretinerea parintilor si depinde intr-o oarecare masura de acestia, cred ca ar fi cazul sa ramana copil si in ceea ce priveste dreptul de a-si pune in practica fanteziile sexuale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e spider.......majoritatea se grabesc sa se maturizeze...sar peste etapele copilariei.Eu cand le vad pe cele de a9-a din liceu cum se machiaza de strident si cum se imbraca raman masca....prea exagereaza parerea mea si prostul gust e in floare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cand le vad pe cele de a9-a din liceu cum se machiaza de strident si cum se imbraca raman masca....

 

Da de cele din gimnaziu ce zici?

Cand le vad machiate, cu celulare la gat, parfumate cu parfumuri scumpe etc.

Eu cred ca de vina sunt si parintii, care sunt depasiti de situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×