Sari la conținut
Forum Roportal
YUB

roata vietii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, sunt mai noua pe acest forum, de ceva vreme citesc cu multa placere. M-am gandit ca nu mi-ar strica o mana de ajutor, in speranta ca pana la urma sa pot lua o hotarare!

Problema mea suna in felul urmator: acum 5 ani, eram foarte indragostita de un barbat (X)cu 14 ani mai mare ca mine, am fost impreuna la mare, am petrecut niste clipe minunate, de ne uitat, apoi mi-am dat seama ca el nu isi doreste o relatie stabila si m-am conformat cu ideea. Timp de 5 ani de zile am pastrat o legatura stransa de amicitie,intre noi neexistand relatii intime (ceea ce cred ca a mentinut mai mult atractia). De fiecare data cand aveam nevoie de ceva, nu exista un refuz din partea lui, mereu imi sarea in autor indiferent de situatie.In tot acest timp, eu il iubeam foarte foarte mult, dar in acelasi timp am reusit sa nu-l mai vad ca pe un potential iubit si doar ca un simplu prieten foarte apropiat.

Acum vreo luna, roata s-a intors, acum simte el pt mine ce simteam eu pt el acum 5 ani, a inceput sa-mi declare ca el ma iubeste foarte mult si ca doreste sa aiba o relatie cu mine, ca si-a dat seama ca sunt femeia vietii lui. Acum sunt intr-o relatie cu un barbat(Y) de varsta cu mine, nu de foarte mult timp,langa care ma simt bine si fericita, care se poarta frumos si ma respecta si pe care nu vreau sa-l fac sa sufere; pe de alta parte nu vreau sa-l fac sa sufere nici pe X, dandu-i un "nu" categoric.

I-am spus sa lase timpul sa hotarasca, dar nu intelege, a zis ca nu conteaza nimik si ca ma vrea acum si pt totdeauna, ca e sigur de sentimentele lui.

Cum sa fac sa nu sufere nici unul dintre ei?

 

Astept sfaturile voaste!

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum sa fac sa nu sufere nici unul dintre ei?

 

nu ai cum!

ori x, ori y ...

evitarea unui raspuns categoric, ii va prelungii chinul lui "X", dar si framantarea ta !

:o:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum sa fac sa nu sufere nici unul dintre ei?

Ce povesteşti tu, e un joc cu sumă zero, exact ca Războiul Rece: orice c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ai cum!

ori x, ori y ...

evitarea unui raspuns categoric, ii va prelungii chinul lui "X", dar si framantarea ta !

:o:

Yub, nu-i poti multumi pe toti. Unul dintre ei va trebui sa sufere.... Tu alegi care.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si X asta si-a dat seama dupa 5 ani ca te iubeste ??? eh! nu s-a grabit deloc si tot asa poa sa mai astepte ! de ce te vrea ACUM ? cum bine a spus si herald poate te vrea pentru ca ai pe cineva ... un asemenea individ este periculos intr-o relatie, e genul posesiv care nu-i deloc bun ... eu zic sa-l mai lasi sa fiarba ... sa vezi daca intr-adevar te iubeste sau e doar gelos si posesiv...

insa mai important e ce simti tu ... oricum banuiesc ca sentimentele tale sunt foarte confuze si vei avea nevoie de mult timp si de liniste ...

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de asta sunt si eu confuza, ca dupa 5 ani a venit sa-mi zica ca ma iubeste de nu mai poate... oricum eu in momentu asta imi doresc sa raman cu Y ... se zice ca in dragoste varsta nu conteaza, dar chiar conteaza.

Lily Anne poate ca nu ti-ai dat seama, dar chiar sufat .... sunt la mijloc doua persoane la care tin si de multe ori prefer sa sufar eu decat persoanele dragi... in situatia de fata nu am cum sa sufar numai eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de asta sunt si eu confuza, ca dupa 5 ani a venit sa-mi zica ca ma iubeste de nu mai poate... oricum eu in momentu asta imi doresc sa raman cu Y ... se zice ca in dragoste varsta nu conteaza, dar chiar conteaza.

Lily Anne poate ca nu ti-ai dat seama, dar chiar SUFAT .... sunt la mijloc doua persoane la care tin si de multe ori prefer sa sufar eu decat persoanele dragi... in situatia de fata nu am cum sa sufar numai eu...

 

 

Asa spune si in Biblie .

Editat de Lily Anne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si X asta si-a dat seama dupa 5 ani ca te iubeste ??? eh! nu s-a grabit deloc si tot asa poa sa mai astepte ! de ce te vrea ACUM ? cum bine a spus si herald poate te vrea pentru ca ai pe cineva ... un asemenea individ este periculos intr-o relatie, e genul posesiv care nu-i deloc bun ... eu zic sa-l mai lasi sa fiarba ... sa vezi daca intr-adevar te iubeste sau e doar gelos si posesiv...

insa mai important e ce simti tu ... oricum banuiesc ca sentimentele tale sunt foarte confuze si vei avea nevoie de mult timp si de liniste ...

:o:

Probabil ca tipul ala mai in virsta a considerat-o o prietena apropiata si cind a vazut-o cu altcineva si-a dat seama ca de fapt o iubeste. Cunosc vreo doua cazuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca tipul ala mai in virsta a considerat-o o prietena apropiata si cind a vazut-o cu altcineva si-a dat seama ca de fapt o iubeste. Cunosc vreo doua cazuri.

Regele Solomon spunea: "si tu ai dreptate!" :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×