Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Credeti voi ca am venit eu sa aduc pe lume pacea ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Zice Isus .... Credeti voi ca am venit eu sa aduc pe lume pacea ?

Eu am venit sa aduc ura si dezbinare ....

Iata cuvintele unui Dumnezeu adevarat!

Si iata ca dupa mii de ani de crime odioase si razboaie in numele Domnului ... pacea pe planeta este din nou amenintata de razboaie religioase.

Are nevoie omenirea de acest blestem ... numit religie ?s

spiritualitatea nu se poate gasi in muzica, poezie, literatura, filozofie .. e nevoie mare de aceasta murdaria istorica care vre astazi doar sa isi spele tzoalele naclaite de sange nevinovat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pustiu', maturizeaza-te.

Da de ce ... nu cumva scrie in Biblie acest lucru? ... sau poate iarasi sunt mincinos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zice Isus .... Credeti voi ca am venit eu sa aduc pe lume pacea ?

Auzi, piciu'.... ia, ia tu o Biblie oarecare, crestina sa fie, nu aiureli.. si du-te la cineva care stie sa citeasca ce scrie-n ea si zi-i sa te-nvete si pe tine, ca asa nu se mai poate, frate. Mesajul respectiv NU are conotatia pe care incerci tu sa i-o dai. Mai mult nu mai zic, ca.. ti-am mai zis, n-are rost.

 

PS cu gramatica ai stat bine in mesajul asta, doar cateva greseli de tastare, dar nu ti le iau in calcul.. Ca sa vezi ca-s indulgenta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzi, piciu'.... ia, ia tu o Biblie oarecare, crestina sa fie, nu aiureli.. si du-te la cineva care stie sa citeasca ce scrie-n ea si zi-i sa te-nvete si pe tine, ca asa nu se mai poate, frate. Mesajul respectiv NU are conotatia pe care incerci tu sa i-o dai. Mai mult nu mai zic, ca.. ti-am mai zis, n-are rost.

 

PS cu gramatica ai stat bine in mesajul asta, doar cateva greseli de tastare, dar nu ti le iau in calcul.. Ca sa vezi ca-s indulgenta..

Deci sa inteleg ca daca citesc in Biblie acest text ... el nu inseamna ceea ce vad cu ochii mei ci e de fapt vorba de bunica care pune castraveti la murat ? ... asa-i?

Vezi cam asta e religia ... un prost zice o bomba (nu Creatorul ca ala nu zice nimic si chiar daca ar face-o ar fi perfect si nu o prostie) si apoi vin interpretatorii care din minciuni se straduiesc sa faca un "adevar divin ..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca n-are rost sa-ti povestesc despre metafore, parabole sialte figuri de stil... probabil la lectia asta ai fost bolnav...

Si oricum, citatul e inexact. Nu e asa. Imi pare rau ca nu-l am in secunda asta la indemana, dar o sa-l caut.

 

later edit

 

n-am venit să aduc pacea, ci sabia.

Unde sabia nu se refera la sabia fizica, obiectul in sine. Dar asta e alta discutie.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
banuiesc ca n-are rost sa-ti povestesc despre metafore, parabole sialte figuri de stil... probabil la lectia asta ai fost bolnav...

Si oricum, citatul e inexact. Nu e asa. Imi pare rau ca nu-l am in secunda asta la indemana, dar o sa-l caut.

Evident ca nu are rost ... figurile de stil snu isi au locul in cuvintele lui Isus ...Isus nu era dascal de litere ... si nici nu era la ora de literatura cu copii ...ci vorbeste text clar ... iata ca textul clar are si un mesaj la fel de clar !

Si acesta este mesajul limpede al textului ... e clar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sa iei Biblia! Daca e nevoie, scoala omul din somn, ca ai o problema grava. Isus a vorbit in pilde, a zis multe pilde. Sau parabole, in limbaj academic. Intelegi? Ti se mai zbate neuronul sau a aruncat prosopul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dap. Dar "iapa" noastra...doarme! :rot:

Poate e egocentrist? :lol2:

Daca cauti vre-o iapa de calarit vezi pe la tine acasa .. o fi aia care te-a educat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×