Sari la conținut
Forum Roportal
iubita_85

Grupa sanguina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am fost sa imi fac analiza pt grupa sanguina si rh.......si am avut surpriza sa descopar ca am o alta grupa sanguina decat cea din buletin (am formatul vechi, nu carte de identitate)......care e varianta buna?.....cea care mi-au detectat-o azi sau cea din buletin.....help :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in ce masura copilul mosteneste grupa sanvina a unuia dintre parinti?stiu ca exista o calculatie,dar nu mai am habar..thanx

Uite sunt 4 grupe sangvine

I sau OO

II sau AA si AO

III sau BB si BO

IV sau AB

 

si de aici incep legile geneticii, nu e neparat ca copii mostenesc grupa sangvina a parintilor

de exemplu daca un parinte ar avea grupa II ( AO) si altul grupa III (BB) pai copii ar putea avea atit grupa III(BO) si grupa IV(AB)

 

Si rezusul pozitiv si negativ deasemenea se mosteneste conform legilor geneticii, cel pozitiv fiind dominant iar cel negativ fiind recisiv, asa ca daca un parinte are pozitiv si celalalt negativ, copii din primele 3 generatii ar avea rezus RH+ iar din generatia 4 ar avea RH -

 

:hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la fiecare grupa sangvina exista niste genotipuri, astfel:

pt. grupa A - LaLa, Lal

AB - LaLb

B - LbLb, Lbl

O - ll

aceste gene, combinate, luate cate una de la fiecare parinte, formeaza grupa sangvina a copilului.

de exemplu, daca ambii parinti au grupa sangvina A, copilul poate avea doar A (luand de la ambii parinti gena La) sau O (luand de la feicare parinte cate o gena l).

 

si tot asa, se poate calcula ce grupa posibila ar putea avea copilul in functie de grupele avute de parinti, luand de la fiecare cate o gena.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu dintre un 01 si un A2 de ex. sansele sunt cam jumi juma ca copilul sa mosteneasca fie 01 fie A2, dar in cazul B3 Ab4 in combinatie cu celelalte grupe sansele nu mai sunt egale. Stiu ca invatasem la scoala si era fain sa calculam daca suntem copiii parintilor nostri dara am cam uitat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu eu dintre un 01 si un A2 de ex. sansele sunt cam jumi juma ca copilul sa mosteneasca fie 01 fie A2, dar in cazul B3 Ab4 in combinatie cu celelalte grupe sansele nu mai sunt egale. Stiu ca invatasem la scoala si era fain sa calculam daca suntem copiii parintilor nostri dara am cam uitat.

da, e corect ce ai spus. tocmai explicam mai sus cum se face.

daca de exemplu parintii au grupele AB si 0, copiii nu vor putea avea decat grupele A sau B, nu si 0 si nici chiar AB, ceea ce poate parea ciudat, daca nu stii cum se calculeaza.

parintii mei au ambii A, iar eu am 0. sunt totusi fiica lor! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, e corect ce ai spus. tocmai explicam mai sus cum se face.

daca de exemplu parintii au grupele AB si 0, copiii nu vor putea avea decat grupele A sau B, nu si 0 si nici chiar AB, ceea ce poate parea ciudat, daca nu stii cum se calculeaza.

parintii mei au ambii A, iar eu am 0. sunt totusi fiica lor! :doh:

 

parintii mei au AB si O... eu am O :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parintii mei au AB si O... eu am O :doh:

:flowers: poate e vreo greseala la stabirea vreuneia din grupe.

cel care are AB nu are genomul l pe care il contine grupa 0.

daca faci vreodata vreo adoptie... ai grija la grupe! :doh:

 

cine are grupa 0? mama?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×