Sari la conținut
Forum Roportal
hackerprof

Alerta maxima!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu sunt eu chear un advenced user dar un singur lucru am remarcat in ultimul timp si sunt sigur de asta.

Am reinstalat calculatorul in ultimele 2 zile de 3 ori iar acum deja este virusat cu toate ca am respectat toate regurile de rigoare: am deconectat cablul de retea apoi am formatat, instalat calculatorul. am instalat norton personal firewal,nod32 antivirus, spyware doctor. apoi la o instalare a unui program (acces remote PC 4.9) nod32 m-a anuntat ca C:\Windows\winsupdate.exe este un win32/spybot worm.

In ultimul timp am observat ca netul este super full de virusi .Oare sa fie asta din cauza providerului pe care il am sau se intampla peste tot? Ce imi recomandati daca ar fi sa reinstalez acum din nou sistemul?? fol Windows xp media edition ver (5.1.2600)

 

Pana acum nu am avut probleme cu aceasta versiune de windows

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de provider. Unii mai micuti folosesc firewall hardware, si o solutie integrata antivirus + firewall software, pentru traficul de net. Cei mari nu prea, si aici includem RDS si UPC cel putin.

 

Daca esti sigur de toate kiturile tale de programe ca sunt 'curate', atunci schimba firewallul; eu nu as avea incredere in Norton, nu prea mai investesc in research. Eu n-as zice ca sunt ceva virus outbreaks sau altceva. Poate doar ai avut tu ghinion. Kitul de la Access Remote PC mi-l detecteaza si mie ca fiind soft de remote login (desigur, eu am Kasperski)....ori kitul tau e virusat, ori NOD32 e al dracului.

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca se pare ca nu ai cum sa iei virusi, acel program care spui ca l-ai instalat(acces remote PC 4.9) ar putea sa fie cauza alertei care ai primit-o.

Eu personal nu obisnuiesc sa instalez direct la inceput programe care nu le folosesc foarte des.

Editat de VLD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...ca C:\Windows\winsupdate.exe este un win32/spybot worm.

Pana acum nu am avut probleme cu aceasta versiune de windows

 

Cam acelasi mesaj l-am primit si eu dupa format C si ma bagase rau de tot la idei. Am reinstalat inca o data SP2ul, la fel. Am pus SP1, la fel. Am luat de la cineva un alt SP2 - acelasi rezultat. Am pus iarasi SP2ul meu, numai ca de data asta am lasat Automatic Update ON si nimik, nici o alerta. Asa am scapat eu de asa zisul vierme sau trojan. Daca dai OFF la updateuri, alerta poate aparea din nou. Iti poti educa insa antispyul si antiviralul sa ignore aceasta avertizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de provider. Unii mai micuti folosesc firewall hardware, si o solutie integrata antivirus + firewall software, pentru traficul de net. Cei mari nu prea, si aici includem RDS si UPC cel putin.

 

Daca esti sigur de toate kiturile tale de programe ca sunt 'curate', atunci schimba firewallul; eu nu as avea incredere in Norton, nu prea mai investesc in research. Eu n-as zice ca sunt ceva virus outbreaks sau altceva. Poate doar ai avut tu ghinion. Kitul de la Access Remote PC mi-l detecteaza si mie ca fiind soft de remote login (desigur, eu am Kasperski)....ori kitul tau e virusat, ori NOD32 e al dracului.

 

MS e intradevar norton un kkt acum folosesc BLACKICE si e super e recomandat de persoane importante.

 

Chiar daca se pare ca nu ai cum sa iei virusi, acel program care spui ca l-ai instalat(acces remote PC 4.9) ar putea sa fie cauza alertei care ai primit-o.

Eu personal nu obisnuiesc sa instalez direct la inceput programe care nu le folosesc foarte des.

 

Prob e ca il folosesc destul de des...

 

Cam acelasi mesaj l-am primit si eu dupa format C si ma bagase rau de tot la idei. Am reinstalat inca o data SP2ul, la fel. Am pus SP1, la fel. Am luat de la cineva un alt SP2 - acelasi rezultat. Am pus iarasi SP2ul meu, numai ca de data asta am lasat Automatic Update ON si nimik, nici o alerta. Asa am scapat eu de asa zisul vierme sau trojan. Daca dai OFF la updateuri, alerta poate aparea din nou. Iti poti educa insa antispyul si antiviralul sa ignore aceasta avertizare.

 

Eu am reinstalat fara updateuri deschise si au disparut numai ca am formatat tot HDD-u :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt eu chear un advenced user dar un singur lucru am remarcat in ultimul timp si sunt sigur de asta.

Am reinstalat calculatorul in ultimele 2 zile de 3 ori iar acum deja este virusat cu toate ca am respectat toate regurile de rigoare: am deconectat cablul de retea apoi am formatat, instalat calculatorul. am instalat norton personal firewal,nod32 antivirus, spyware doctor. apoi la o instalare a unui program (acces remote PC 4.9) nod32 m-a anuntat ca C:\Windows\winsupdate.exe este un win32/spybot worm.

In ultimul timp am observat ca netul este super full de virusi .Oare sa fie asta din cauza providerului pe care il am sau se intampla peste tot? Ce imi recomandati daca ar fi sa reinstalez acum din nou sistemul?? fol Windows xp media edition ver (5.1.2600)

 

Pana acum nu am avut probleme cu aceasta versiune de windows

 

Antivirusii tai sunt vechi si virusii trec foarte rapid de ei.Iti recomand avast si xoftspy; cu astia 2 nu o sa mai ai probleme, o sa te miri cati spy iei in fiecare zi de pe net :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt eu chear un advenced user dar un singur lucru am remarcat in ultimul timp si sunt sigur de asta.

Am reinstalat calculatorul in ultimele 2 zile de 3 ori iar acum deja este virusat cu toate ca am respectat toate regurile de rigoare: am deconectat cablul de retea apoi am formatat, instalat calculatorul. am instalat norton personal firewal,nod32 antivirus, spyware doctor. apoi la o instalare a unui program (acces remote PC 4.9) nod32 m-a anuntat ca C:\Windows\winsupdate.exe este un win32/spybot worm.

In ultimul timp am observat ca netul este super full de virusi .Oare sa fie asta din cauza providerului pe care il am sau se intampla peste tot? Ce imi recomandati daca ar fi sa reinstalez acum din nou sistemul?? fol Windows xp media edition ver (5.1.2600)

 

Pana acum nu am avut probleme cu aceasta versiune de windows

 

 

Daca folosesti versiuni sparte de windows / software ... ai toate sansele sa te virusezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca folosesti versiuni sparte de windows / software ... ai toate sansele sa te virusezi.
Si cati folosesc originale? :luck:

 

Ontopic: na gata, a trecut alerta maxima?

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una din sursele de virusi o constituie site-urile accessate de programe tip: odc, dc++, emule, bitorente si mai stiti voi bine care. La astea se mai adaugasite-urile de crack pentru softuri ca si phase.dll. Fata de toate astea se mai pot aduna o multime ...de chestiuni like pe ce site-uri surfezi ( si de ce :luck: ).

 

Topologia amatoriceasca a retelei de (inter)net menita sa atraga cit de multi clienti nu un standard minim de calitate.

Nu in ultimul rind copiile ilegale de programe....stiu, stiu , romanii nu au bani sa cumpere aia, nu au bani sa cumpere aialalta ...

 

Cel putin nu va plingeti ...in conditiile astea.

 

N.B- ultima oara am pus sistemul acum vreo 2 ani sau mai mult ...

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×