Sari la conținut
Forum Roportal
cornelia_s

Hemoroizi in faza incipienta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

:good: acum am aflat si eu cum arata hemoroizii in faza incipienta, ca cei de mai sus :crazy: :lol2: :(

scuze, dar nu m-am putut abtine :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Durerile hemoroidale sunt niste dureri mai aparte si nu doresc nimanui sa treaca printr-o astfel de problema. Stiu ca se fac multe glume pe aceasta tema si o gluma buna are si ea un rol terapeutic pana la urma, depinde cum este spusa.

Daca cineva are probleme hemoroidale il sfatuesc sa ia legatura cu cabinetul PROCTOLINE din Buc, dar mai sunt si in alte localitati din tara, unde problema o sa fie rezolvata in scurt timp si fara dureri.

Va doresc sa aveti parte de multa sanatate.

Cu stima Savarin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre hemoroizi in faza incipienta? De obicei trec neobservati. Insa cind dau de stire este groaznic. :) In general ne ferim sa vorbim despre problemele legate de hemoroizi si fisuri anale, poate asa suntem educati(gresit), si din cauza asta suferim ......asa a fost si cazul meu, ani de zile am avut probleme cu hemoroizii, sangeram destul de des, daca plecam de acasa sufeream din lipsa baii proprii, fara de care nu puteam sa ma descurc si sa stau in picioaremai mult de doua trei ore....asta pana intr-o zi cand m-a apucat o durere atroce si nu am avut incotro si a trebuit sa ma duc la doctor...am ales clinica Proctomed si bine am facut pentru ca m-au diagnosticat cu hemoroizi si fisura anala ( asta ma durea tare si m-a....dus la doctor) , am facut tratamentul, care presupune mai multe sedinte., te cam plimbi de vreo cateva ori dar e normal pentru ca in felul asta iti continui si serviciul si nici nu te doare ca la operatia la spital....Pretul e rezonabil, sigur, nu e ca la stat, dar si conditiile sunt altfel plus ca vii la tratament de cate ori e necesar, faci colonoscopie si ecografie, oricum e mult mai ieftin decat la alte clinici , in concluzie e rezonabil...Eu am fost la dr Horia Roman, care este si medic coordonator, am ramas foarte mirat ca a avut rabdare sa discute cu mine vreo 30 de minute explicandu-mi despre boala mea.....de durut nu doare, vii de cateva ori si gata...acum nu mai am dureri, nici sangerari, stiu ce am de facut....in concluzie merita....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sunt hemoroizii ?

 

Hemoroizii (interni) sunt vene care captusesc canalul anal ca niste pernite, asigurand inchiderea etansa a anusului, astfel incat, in conditii normale, nici scaunul diareic nici flatulenta nu se pot exterioriza involuntar.

Daca hemoroizii sunt afectati in mod permanent, ca de exemplu in constipatia cronica, ei se maresc si sunt impinsi treptat inafara anusului .

 

 

Care sunt simptomele caracteristice hemoroizilor?

 

De obicei sangerarea prin anus, cu sange rosu franc, urmata de prolabarea hemoroizilor inafara anusului, insotita de secretie anala care pateaza lenjeria, o senzatie neplacuta de presiune si o senzatie aproape permanenta de defecatie.

 

 

 

 

Cum pot fi tratati hemoroizii ?

 

Este necesar un scaun moale, cu o dieta corespunzatoare, bogata in fibre, cu aport suficient de lichide -1,5-2 l/zi, evitarea incordarii la defecatie, evitarea laxativelor, folosirea supozitoarelor sau cremelor adecvate prescrise de medic. Toate aceste masuri trebuie luate in mod permanent, ele vor ameliora afectiunea, dar tratamentul definitiv se face, intr-un stadiu rezonabil de evolutie a bolii, prin metode neoperatorii, in clinca Proctomed, etc. Netratati, hemoroizii pot creste foarte mult in dimensiuni, ramanand ca singura atitudine terapeutica interventia chirurgicala, cunoscuta pentru inconvenientele majore perioperatorii. De retinut este faptul ca hemoroizii NU SE VINDECA DE LA SINE, tratamentul medical si masurile igieno-dietetice avand doar un rol de ameliorare.

 

Mai multe detalii despre hemoroizi si alte afectiuni gasiti aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..in atentia tuturor celor care sufera.

 

 

in urma cu vreo 3 ani,au aparut.cateodata se manifestau prin scurgeri de sange si aparitii exterioare.altadata...insa stateau ascunsi.

cu o igiena corespunzatoare,i-am ignorat.frica si-a spus cuvantul.rusinea...de asemeni.se intampla pe la varsta de 39 ani.

anul trecut insa,am ajuns in urgenta deoarece dupa scurgeri repetate de sange,a aparut tromboza...inflamarea.

un doctor mi i-a reglat cu miscari intro,dureros,apoi am plecat cu reteta direct la farmacie.

 

detralex,proctolog supozitor,poate fi...ginkofor si ultraproct....in general exista un tango...pastila care reda elasticitatea vaselor de sange si calmantul,supozitor.

o vreme am tinut regim...fara cafea,ciocolata,s,a,m,d.

 

un prieten mi-a spus despre dusul japonez....se merge cu dus cat de rece posibil,pe ambele picioare,usor de sus in jos...ca si cum te-ai desena.se spala bine doar cu apa si locul cu pricina. dupa 2 minute,iesi din baie...obligatoriu ud,si imbraca-te cu pantaloni caldurosi peste,ciorapi,bluza.

se sta calm o ora doua.asa ud.

acest rezultat a fost k....hemo se retrag,nu le place apa rece..circulatia se imbunatateste. acest dus se repeta din nou,daca primul nu face minuni.si tot asa......nu abandonati asa cum am facut eu....

am abandonat,ma simteam bine,am inceput ...cafea,ciocolate,multe,bere spritz...ca tot omul.

 

au fost iarasi reprize fara durere...alternativ,sange,alteori ca prin minune....numic.hemo....la locul lor,iesiti sau mai putin.

 

we trecut am fost la munte....si,surpriza. dupa 50 de metri de urcus normal,am ramas fara aer in butelie.buze uscate,inima repede,urechile infundate,in plex....senzatia de...fara putere.

am zis....trebuie sa urc ,sant puternic,merg la sala....ce mai.

am urcat si din 10 in zece metri....ma opream pentru alimentare cu aer.a doua zi,la fel.....inconstienta maxima.

 

 

am omis un amanunt important.....am facut colonoscopie inainte sa merg la munte. clasic fara anestezie,neplacut,dar....k.nu s-a gasit decat un mic polip de 2 mm,care a si fost aspirat.

 

revin.....la problema cu aerul si puterea.

luni am facut analizele de sange.situatia intre timp ,parca s-a agravat.am omis iarasi sa va spun ca a doaua zi in we....am incercat sa urc din nou....dar am ales doar un drum forestier,care m-a facut praf.

 

acum cu analizele in fata,consider ca puteam sa dau ortul,deoarece ...globulele rosii sant sub jumatate ca nr.situatia implica transfuzie. nu am facut transfuzie....iau medicamente pentru fier,mananc vita gratar.....si va fi k.

 

insa trebuie sa incerc sa limitez sangerarile.pe langa pilule si supozitoare,fac cu regularitate dusul japonez.

 

 

exercitiul reuseste daca este facut constant.nu costa decat apa rece.....pana acum am cheltuit 7 milioane cu doctorul/colonoscopie si alea alea....

 

incercati si voi....succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice polip poate deveni malign,indiferent unde este localizat,dar asta nu inseamna ca orice polip va deveni malign.Doar un procent mic,dar riscul exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orice polip poate deveni malign,indiferent unde este localizat,dar asta nu inseamna ca orice polip va deveni malign.Doar un procent mic,dar riscul exista.

 

S-au recoltat probe pentru laboratorul de anatomopatologie ?

Doar asa se poate determina natura polipului.

 

In mod normal asa se face. Polipul se extermina, se analizeaza, iar daca era malign se repeta colonoscopia dupa o perioada de timp, poate mai apar si altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi a spus medicu' ca o sa l scoata daca nu se retrage

si sa ma duc la el daca mai sangerez

de 6 zile nu am mai avut nici un fel de durere

sunt optimista acum, dar o sa l scot daca mai e inca acolo

S-au recoltat probe pentru laboratorul de anatomopatologie ?

Doar asa se poate determina natura polipului.

 

In mod normal asa se face. Polipul se extermina, se analizeaza, iar daca era malign se repeta colonoscopia dupa o perioada de timp, poate mai apar si altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×