Sari la conținut
Forum Roportal
motocel88

menstruatie intarziata

Postări Recomandate

Buna!Am 18 ani si am o problema.Mi-a inarziat ciclul 10 zile ceea ce la mine e foarte neobisnuit.Deobicei imi vine mai repede cu 2-3 zile.Am facut sex neprotejat de 2 ori si odata cu 2 sapt inainte sa imi vina stopul(adica cand trebuia sa-mi vina).Eram in perioada de ovulatie ca eu niciodata nu am stiu cum e cu perioada asta.Am facut 3 teste si au iesit negative,am fost astazi la eco si mi-au spus ca nu se vede nimic,ca poate e prea devreme inca.Voi ce credeti?

Medicul mi-a spus ca daca vreau imi da medicamente ca sa im vina stopul dar pe riscul meu, ca daca as fi gravida voi face avort spontan,bineinteles ca nu am vrut.

Ce imi sugerati sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!Am 18 ani si am o problema.Mi-a inarziat ciclul 10 zile ceea ce la mine e foarte neobisnuit.Deobicei imi vine mai repede cu 2-3 zile.Am facut sex neprotejat de 2 ori si odata cu 2 sapt inainte sa imi vina stopul(adica cand trebuia sa-mi vina).Eram in perioada de ovulatie ca eu niciodata nu am stiu cum e cu perioada asta.Am facut 3 teste si au iesit negative,am fost astazi la eco si mi-au spus ca nu se vede nimic,ca poate e prea devreme inca.Voi ce credeti?

Medicul mi-a spus ca daca vreau imi da medicamente ca sa im vina stopul dar pe riscul meu, ca daca as fi gravida voi face avort spontan,bineinteles ca nu am vrut.

Ce imi sugerati sa fac?

 

 

 

Am inteles ca ai vrea copilul in caz ca esti gravida, odata ai refuzat un avort si te felicit, insa nu stiu ce ai vrea tu exact ??? Ce ai vrea sa faci altceva sa-ti vina ciclul ??? Nici doctorul n-are alta solutie, ai vazut!

 

Cateodata mai intarzie ciclul dar nu te juca cu sex neprotejat ca are mai multe efecte secundare decat un copil nedorit.

 

Vara placuta !

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai repeta testele de sarcina, nu ies intotdeauna din primele 2-3 saptamani. Iar daca la eco a zis ca nu e nimic, atunci e foarte probabil ca nu esti insarcinata... desi o sarcina de 3 saptamani e micuta si mai greu de vazut, mai ales daca aparatul nu e performant... repeta testul peste doua trei zile.

Poate sa fie sarcina extrauterina, daca la eco nu a aparut nimic in uter...

Multa bafta!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU! As vrea sa stiu voi ce credeti ..sunt insarcinata sau nu?Cum asa putea sa aflu? Pai nu stiu daca o sa-l tin dar mai mult ca sigur ca da ,depinde si de ce spun parintii mei.Oricum sa iau medicamnte nu cred ca era o solutie.Sunt disperata....daca ati tercut prin asta, sa va intarzie ciclul si testele sa iasa negative pls spuneti-mi ce ati facut... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU! As vrea sa stiu voi ce credeti ..sunt insarcinata sau nu?Cum asa putea sa aflu? Pai nu stiu daca o sa-l tin dar mai mult ca sigur ca da ,depinde si de ce spun parintii mei.Oricum sa iau medicamnte nu cred ca era o solutie.Sunt disperata....daca ati tercut prin asta, sa va intarzie ciclul si testele sa iasa negative pls spuneti-mi ce ati facut... :yahoo:

De care ecografie ai facut? La ecografia abdominala mai mult ca sigur ca nu se vede o sarcina asa de mica. Este posibil sa fii insarcinata.

Eu am trecut prin asta, numai ca bebe era planificat, si tot asa, mi-a intarziat o saptamana, am fost la control si la eco cand era sarcina de 3 saptamani si nu se vedea decat un punctulet alb intr-o pata neagra. A doua oara am facut mai multe teste cand sarcina avea 2-3 saptamani, si au iesit negative, si dupa inca o saptamana au iesit pozitive. Si al doilea bebe era planificat. La eco pentru bebe2 am fost la 6-7 saptamani si se vedea f bine.

Iar daca vrei sa-l tii e o mare greseala sa ie medicamente sa vina ciclul.

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu cate feluri de eco sunt.Cred ca abdominala.Sunt de mai multe?Dar mi-am facut 3 teste de al firme diferite si toate negative.Intr-un fel sunt speriata si intr-un fel fericita.nu mai am rabdare ,vreau sa stiu daca sunt sau nu.Si in plus doctorul mi-a spus ca se vede ceva dar poate e chist si ca daca testeole au iesit negative nu am de ce sa-mi fac proble.Oricum e un doctorul foarte aiurea, a vorbit f urat cu mine de parca as fi fost nebuna ca m-am dus sa ma consult si ca daca nu am greturi nu am cum sa fiu insarcinata.Gresala mea ca m-am dus la el.La ce ecografie sa ma duc sau ce sa fac?

Pls ajutati-ma !!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista si ecografii vaginale, care se fac mai ales la sarcinile incipiente. La 3 saptamani de sarcina inca nu incep greturile, si pot sa nu inceapa chiar deloc (eu nu am avut norocul asta nici prima nici a doua oara). Doctorul ala ar fi trebuitr sa stie asta. Du-te la alt doctor. Esti din Bucuresti? (daca da, recomand Centrul de Planificare Familala de la Giulesti, sunt medici buni si amabili).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la ce ecograf ai fost..eu stiu ca o sarcina nu se poate depista in cateva saptamani...

Testele de sarcina pot identifica sarcina dupa cel putin 10 zile din momentul in care ai ramas insarcinata

De ce nu mergi la un planning sa-ti recomande o metoda de contraceptie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu la ce ecograf ai fost..eu stiu ca o sarcina nu se poate depista in cateva saptamani...

Testele de sarcina pot identifica sarcina dupa cel putin 10 zile din momentul in care ai ramas insarcinata

De ce nu mergi la un planning sa-ti recomande o metoda de contraceptie?

Mirelutza, eu am poza cu fetita mea de cand avea 3 saptamani in burtica :yahoo: Era un punctuletz mic si alb, dar se vede.

Pe de alta parte, testele de sarcina mi-au iesit pozitive abia la 3-4 saptamani. Cel mai bine e sa mearga la alt doctor, sa mai faca testul, si ar fi bine sa isi gaseasca un doctor care s-o supravegheze, mai ales daca vrea sa pastreze sarcina.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×