Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Femeile iubesc mai mult si mai sincer?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se spune ca femeile iubesc mai mult si mai sincer decat barbatii. Si se pare ca asa este, Daca ne referim la numarul de cazuri, am spune ca asa e suta la suta.Sigur, fiind femeie, as putea fi acuzata de subiectivism....Numai ca facand o analiza aplicata, femeile au mai multa putere de a simti. Orice. Ele simt mai intens si tristetea, si fericirea, ele iubesc mai adevarat.

Poate parea paradoxal, daca ne gandim la divorturi. Majoritatea divorturilor sunt initiate de femei. Tocmai de aceea. Iubind, incerci sa treci peste prima greseala, desi doare foarte tare, mai treci si peste a doua, dar la a treia nu mai suporti, si vrei sa se termine. Tot tu suferi,e drept, dar i-ai dovedit ca se poate si fara el. Urmeaza sau nu o noua iubire. O sa spuna cineva ca prima nu a fost adevarata. Ba da, a fost. Fiecare iubire e altfel. ASA CUM FIECARE OM E ALTFEL. Si pe urma, Dumnezeu ne-a facut un dar minunat, uitarea.

Dar daca stau sa m,a gandesc bine, desi femeia iubeste mai mult si mai adevarat, iubirea barbatului e unica. Atunci cand un barbat iubeste, se transforma complet. Face orice pentru femeia iubita, este tandru, este gelos, paote deveni violent. La despartire, daca vine, el sufera mai mult ca ea. Pana la urma cine iubeste mai mult si mai sincer?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

coincidenta sau nu, astazi am cumparat si am rasfoit, controversata carte: "Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus. de DR.JOHN GRAY.

 

daca nu ai citit-o, ti-o recomand cu caldura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
coincidenta sau nu, astazi am cumparat si am rasfoit, controversata carte: "Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus. de DR.JOHN GRAY.

 

daca nu ai citit-o, ti-o recomand cu caldura.

cui? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am citit-o.

 

 

felicitari! atunci esti mai in masura sa vb pe acest topic. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
felicitari! atunci esti mai in masura sa vb pe acest topic. :blink:

eu consider ca nu are importanta cine iubeste mai mult sau mai putin. fiecare daruieste cat poate. iar atunci cand apare separarea, divortul ... totul are cauza si fiecare, ceva de invatat din cele intamplate. si in functie de capacitatea fiecaruia de a se cunoaste, recunoaste si intelege, durata suferintei este mai mare sau mai mica.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,este o carte care te invata sa-l intelegi mai bine pe celalalt,si sa stii sa raspunzi la ce-si doreste si la ce-ti doresti.

insa cand iubim, nu iubim dupa carti, nu consultam medici, nu ne sfatuim cu nimeni. Asta tine de fiecare in parte. E ca amprenta, unica...

Chiar daca am citit mult pe aceasta tema, nu mai tinem minte nimic rational. Nici macar ratiunea proprie nu ne ajuta. Dupa un esec, da, be amintim ce am citit si ne promitem sa tinem cont de asta data viitoare. :blink:

 

daca doua persoane nu-si inteleg dorintele, iubirea cat ar fi de puternica nu e suficienta.

iubirea e un sentiment frumos indiferent de persoana si asa tr sa ramana chiar si dupa despartire...in momentul in care iubirea se transforma in obsesie se ridica o mare problema, deoarece intre iubire si obsesie exista un prag insesizabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca femeile iubesc mai mult si mai sincer decat barbatii. Si se pare ca asa este, Daca ne referim la numarul de cazuri, am spune ca asa e suta la suta.Sigur, fiind femeie, as putea fi acuzata de subiectivism....Numai ca facand o analiza aplicata, femeile au mai multa putere de a simti. Orice. Ele simt mai intens si tristetea, si fericirea, ele iubesc mai adevarat.

Poate parea paradoxal, daca ne gandim la divorturi. Majoritatea divorturilor sunt initiate de femei. Tocmai de aceea. Iubind, incerci sa treci peste prima greseala, desi doare foarte tare, mai treci si peste a doua, dar la a treia nu mai suporti, si vrei sa se termine. Tot tu suferi,e drept, dar i-ai dovedit ca se poate si fara el. Urmeaza sau nu o noua iubire. O sa spuna cineva ca prima nu a fost adevarata. Ba da, a fost. Fiecare iubire e altfel. ASA CUM FIECARE OM E ALTFEL. Si pe urma, Dumnezeu ne-a facut un dar minunat, uitarea.

Dar daca stau sa m,a gandesc bine, desi femeia iubeste mai mult si mai adevarat, iubirea barbatului e unica. Atunci cand un barbat iubeste, se transforma complet. Face orice pentru femeia iubita, este tandru, este gelos, paote deveni violent. La despartire, daca vine, el sufera mai mult ca ea. Pana la urma cine iubeste mai mult si mai sincer?

 

Barbatii iubesc in aceeasi intensitate asemeni femeilor, diferenta sentimentelor consta in sensibilitatea unei femei si taria unui barbat. Femeia este mult mai minutioasa, fiecare amanunt ii da de gandit, barbatul vede lucrurile altfel,acorda importanta lucrurilor care se reflecta asupra relatiei, fara sa se gandeasca de ce...deci prin urmare diferenta sentimentelor consta in modul de exprimare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×