Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

retragerea trupelor din Irak

Postări Recomandate

Conducerea PNL, convocata in toiul noptii de Tariceanu, a decis ieri sa ceara CSAT-ului condus de Basescu retragerea trupelor din Irak. O tema cu priza la public, dar cu scurtcircuit international. Semn ca pentru premier frontul cu Basescu este prioritar.

ARGUMENTE. Primul argument adus de premier a fost "impactul pe care il au asupra populatiei" decesele militarilor romani in Irak si Afganistan. Tariceanu a evocat apoi deciziile unor state ca Spania, Germania, Bulgaria sau Italia de a-si retrage trupele. Nu in ultimul rand, efortul financiar ? "extrem de mare, extrem de apasator" ? pe care il suporta Romania cu aceste trupe. Potrivit lui Atanasiu insa, este vorba despre 200 de milioane de dolari, iar economia facuta ar inseamna 90 de milioane de dolari. Pentru ca nu ar urma sa fie retrase decat compania trimisa pentru protectia demnitarilor pe parcursul alegerilor din Irak, pentru ca si-a incheiat misiunea, apoi militarii din zona Nasiriyya, pentru ca se retrag italienii si "ramanem fara suport logistic si fara comandament". "Misiunea sub egida NATO pentru instruirea armatei irakiene o vom pastra, probabil chiar o sa o dezvoltam", a aratat Atanasiu. Ca de altfel si toate celelalte misiuni NATO, ONU sau UE la care Romania participa, motiv pentru care propunerea PNL nu vizeaza si trupele din Afganistan.

Pt mai multe detalii click:aici

 

astept comentariile voastre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

personal mi s-a parut o gafa imensa facuta de tariceanu sa anunte o asemenea intentie fara a consulta presedintele, ministerul de externe si coalitia. a fost o lovitura sub centura care nu face dacat sa ne mai manjeasca un pic imaginea deja stirbita pe care o avem in exterior. Josnic !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hy,

In primul rand doresc sa amintesc citatul din ziarul Jurnal International "...Romania isi respecta angajamentele internationale si nu isi va retrage trupele din Irak. "

Dau din cap si afirm :doh: :

 

1) Trupele militare romane se afla in Irak datorita sistemului politic pro-american care exista in Romania la ora actuala. Aici tarile NATO s-au dezmembrat. Franta, Germania,Turcia, Belgia ,Cehia ,Slovacia au refuzat aparitia lor in Irak. NIMENI NU A OBLIGAT CA ROMANIA sa-si faca prezenta in Irak. ( restul de afirmatii sunt abureri propangandistice)

2) UE nu a fost prea incantata de politica romana-americana.Cancelara Germaniei Merkel criticase tare si Romania. Bineinteles imaginile de stiri nu au fost difuzate de TV Romana, ci doar in Germania SAT 1 si ARD.

3) Sincer si ca patriot afirm ca nu este deloc rau ptr. Armata Romana sa adune experiente militare de lupta.Dar aceasta tema de casa este cam scumpa ptr bugetul roman. (cel putin la ora actuala)

4) Cu cat trupele romane stau mai mult in Irak cu atat mai mult cresc cheltuielile. Lasam sa hotareasca numai Armata Romana daca se merita sau nu ,sa mai stationeze in Irak.? Sau lasam sa hotareasca Ministrul Finantelor ?? Ascultam de G. Bush sau de UE ??

Cel mai corect este ca Romania sa hotareasca singura fare nici o influenta politica..... :salut:

 

Cu stima si respect

Protector

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a fost o lovitura sub centura care nu face dacat sa ne mai manjeasca un pic imaginea deja stirbita pe care o avem in exterior. Josnic !!!

Bla bla bla... imagine externa... bla bla...

 

Lasati-va oameni buni de slogane de-astea! Ce imagine externa? Asta conteaza cel mai mult?

 

Azi un om a fost calcat de masina la 3 metri in fata mea. Masina l-a lovit dintr-o parte, dar daca era juma' de metru mai in fata era mort. Cand vezi asa ceva nu-ti mai arde sa vorbesti asa usor despre armata, si despre oameni care pot sa moara intr-un razboi fara sens.

 

De fapt, cui ii foloseste ocupatia americana in Irak? Magnatilor care fac afaceri cu petrol, e clar ca pentru folosul lor se trimit trupe acolo. Si Romania ce face? Isi inchipuie ca daca va trimite si ea niscaiva soldatei o sa-si imbunatateasca imaginea externa! Vax! Cine baga in seama Romania? Acolo sunt interese financiare incalculabile!

 

De ce nu se duc papagalii cu "fortele de mentinere a pacii" in state africane ca Sudan sau Congo, unde din cauza razboiului civil mor oameni cu milioanele, de intrec si statisticile negre ale primului razboi mondial? Si nu exagerez! De ce?, pentru ca nu scot bani de-acolo!

 

Asa ca lasati-ma cu imaginea externa si alte abureli de discurs politic, ca aici e vorba de un singur factor: banii. Tot restul e propaganda. Vorba lu' Einstein despre razboi: mai bine m-as lasa taiat in bucati decat sa particip la o treaba asa mizerabila!

 

Si chiar il apreciez pe Tariceanu, a facut si el un lucru bun cu propunerea asta, de cand a ajuns prim-ministru. Ca n-a prezentat-o cum trebuie - cred ca oricum ar fi prezentat-o, reactiile impotriva lui ar fi fost cam in acelasi repertoriu.

Editat de paianjenul cu cruce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu vreau ca militarii nostrii sa se intoarca. nu este razboiul nostru. si nu merita sa curga sange pentru binele americanilor. detin puterea sa se descurce singuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi vrem ca soldatii romani sa paraseasca Irakul.

Dar sincer credeti ca ne asculta cineva ? Adevarul este ca cartile sunt facute. Politica pro-americana din Romania nu este intamplatoare :blink: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pei, hai sa le luam pe rand.

De cand serviciul militar nu mai este obligatoriu, soldatii nostri au niste lefuri ceva mai mari decat aveau - chestie de marketing. Si, fara suparare, o armata care sta degeaba cam papa banii statului!

Dar, asta nu inseamna ca trebuie sa ne bagam ca musca in lapte. Trimiterea de trupe in Irak a fost o cerinta a Statelor Unite, chiar daca nu mediatica; sau daca nu au cerut ei direct, s-or fi simtiit romanasii ca totusi trebuie sa contribuim, din moment ce facem parte din NATO. Evident, castigatoarea din razboi este SUA. Petrol si un guvern marioneta.

Intrebati-va acum ce castiga Romania prin participare. O micuta recunoastere din partea Statelor, si sentimentul datoriei implinite. Desigur, daca am avea un ministru de externe genial, care sa poate profita de chestia asta, ar fi minunat. Dar nu avem.

Capac, operatiunile in afara granitelor costa cam mult. Bugetul e strans. Asa ca eu salut decizia de a retrage trupele. Si daca americanii nu comenteaza ca facem asta, e o situatie excelenta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt de acord cu retragerea trupelor din irak. nu cred eu ca daca ar pleca soldati nostrii de acolo s-ar destabiliza situatia militara. ei sunt acolo sa ajute la mentinerea pacii dar mor aiurea in atentate. mai bine lasa. romania a dovedit ca are soldati profesionisti care si-au aratat valoarea in kosovo, angola, somalia, afganistan si irak. eu zic sa nu sacrificam vietile cetatemilor nostrii de dragul intereselor amaricane. cat ne-am gudurat pe langa ei si tot n-am facut mare branza. bring the boys home!

Editat de seraphimovic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu sunt de acord cu retragerea trupelor din irak. nu cred eu ca daca ar pleca soldati nostrii de acolo s-ar destabiliza situatia militara. ei sunt acolo sa ajute la mentinerea pacii dar mor aiurea in atentate. mai bine lasa. romania a dovedit ca are soldati profesionisti care si-au aratat valoarea in kosovo, angola, somalia, afganistan si irak. eu zic sa nu sacrificam vietile cetatemilor nostrii de dragul intereselor amaricane. cat ne-am gudurat pe langa ei si tot n-am facut mare branza. bring the boys home!

 

 

E un pas facut MULT PREA TARZIU !

Ma intreb daca Basescu are pe constiinta VIETILE romanilor

 

care au platit trufia si servilismul lui de lingau al ... ' tufisurilor '...

 

Asta ca sa nu mai vorbim de oroarea la care s-a ambalat sa participe , pentru a-si spori prestigiul si popularitatea ( normal ca a te alia cu cel puternic ... da bine pentru cainii dispusi sa-si forteze faima cu pretul calcarii pe cadavre ... )

 

De vietile irakienilor ... ce sa mai vorbim ... cui ii pasa de niste ... fanatici colorati , a caror viata conteaza doar livrata la ... morga cu ... tona ...

 

Mai echilibram putin balanta demografica , s-asa-s ... cata frunza si iarba , nu-i asa ?

 

Bine le-au facut americanii ca i-au mai ... triat ... asa ... in masa ... uzand de faimoasele lor ...

 

" cluster bombs " , care ,

 

aruncate din avion de la o asemenea altitududine , gratie coeficientului de eroare ... rad tot ce misca pe o suprafata de ZECI de metri ... Ce mare scofala ca

 

le-au facut vant ... tocmai in zone cu populatie civila , in cartiere locuite si piete aglomerate ,

 

la ore care MAXIMIZAU numarul victimelor ... Si ce mare spanac ca aceste METODE de atac

 

SUNT INTERZISE DE LEGILE INTERNATIONALE IN VIGOARE ...

 

Si ce importanta mai are faptul ca spitalele erau cu totul depasite de situatie ... Camioane de franturi de trupuri si membre care umpleau strazile intr-un vacarm inimaginabil ...

 

Pagube colaterale !

 

Astfel s-au putut impusca mai multi iepuri dintr-o lovitura :

 

1.) Epurarea geografica de araboi respingatori ... scrantiti care sar in sus doar daca le pomenesti profetul ...

 

2.) Rotunjirea cifrei de afaceri a pestelui cel mare care nu si-a gasit linistea pana nu a supt tot ce se putea in materie de bogatii ale subsolului irakian , cam prea mustind de aur negru in comparatie cu ... al altora , cu o cifra de afaceri catastrofala ... pana la ... insurubarea sorbului aspiro-respingator ...

 

3.) Asigurarea capitalului electoral pentru al doilea mandat , castigat gratie ungerii marilor magnati ai petrolului, care , desigur ... aveau acelasi calibru de ... sorb aspirant

 

4.) Ridicarea mai presus de lege , prin ruperea tuturor protocoalelor internationale existente pana

in momentul invadarii Irakului

 

5.) Declararea IMUNITATII soldatilor americani IN FATA TRIBUNALULUI INTERNATIONAL !

 

 

6.) Inceperea unei noi ere , in care Forta dreptului e inlocuita cu ... Dreptul fortei ...

 

7.) Discreditarea , rasturnarea DELIBERATA a intelesului unor termeni lingvistici universali cum ar fi acela de ... " terorism " care INCLUDEA violarea teritoriala indiferent de PRETEXT

 

8.) Anihilarea ireversibila a victimei primordiale a oricarui razboi : ADEVARUL ...

 

 

 

Si ... iepurii impuscati sunt mult mai numerosi , dar astia mi-au venit in minte acum ...

 

 

 

 

P.S. Eu propun sa te mai gandesti in legatura cu afirmatia referitoare la ..." mentinerea PACII "

si la actiunile ... " umanitare "

 

 

Daca te faci frate cu draq ... NU POTI SA NU TE MANJESTI ...

 

... Doar parerea mea . Nu mi-o lua in nume de rau ... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×