Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Politia romana vegheaza !

Postări Recomandate

o sa va spun o poveste de depanat nepotilor. daca mi-o zicea altul mie, as fi crezut ca-i minciuna. asa, traind-o, vorba aia, LIVE, nu mai am nici un dubiu.

 

reclam un furt de la locul de munca si sunt obligata sa-mi retrag declaratia, deoarece, din lipsa de probe, eu sunt cea care voi fi acuzata de neglijenta in serviciu, mi se va face dosar penal si voi fi pasibila de pedeapsa cu amenda sau inchisoare. asta dupa ce deja am platit paguba din buzunar.

:crazy: :doh: :ok:

 

individul care se ocupa de caz ma convoaca la sectie prin...beep-uri pe mobilul personal, de parca ar fi trebuit sa ghicesc in stele ca ma bipuie politia romana si sa ma prezint de urgenta, fara instiintare scrisa, riscand sa fiu data afara din serviciu pentru parasirea nejustificata a locului de munca.

imi aduce o notificare cu nume si data gresit scrise, pleaca uitandu-si legitimatia la mine pe birou, ajung la sectie unde sunt din nou anuntata ca daca nu-mi retrag plangerea mi se va face dosar penal si sunt avertizata ca am dreptul la un singur telefon - la avocat.

la plecare tine sa imi atraga atentia ca m-a sunat de pe telefonul lui si ca n-are credit si ca i-am mancat centii ca mi-a intrat casuta vocala. intrebare - de ce mi-am permis sa-mi inchid mobilul? raspuns - eram in metrou in drum spre servici... :spiteful: da, dar eu v-am mai dat bipuri si sambata si duminica, de ce nu m-ati sunat?

precizez ca era al TREILEA politist la care ajunsese spre solutionare un caz de furt. celorlalti le stiam numerele de mobil, pe al lui l-am aflat azi, in momentul in care, intrigata, am sunat inapoi sa vad cine ma tot bipuie de trei zile-ncoace.

:lol2:

 

va rog din suflet sa-mi spuneti ca-s imbecila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va rog din suflet sa-mi spuneti ca-s imbecila.

 

La cererea ta iti spun ca: Esti Imbecila!

Cu toate ca ca asa ii jignesc pe toti oamenii normali.

Politia romana e cu noi da' nu de partea noastra...

Am si eu ceva episoade cu si despre politie traite pe viu dar nu-s cu happy-end si nu fac decat sa-mi aduca aminte si sa ma enerveze asa ca...

Tot ce poti face e sa tragi aer in piept, adanc, si sa incerci sa te calmezi ca medicamentele sunt scumpe iar boala pe sistem nervos se trateaza greu.

 

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful:

incununarea zilei de azi. a venit sa-mi explice cum functioneaza sistemul si sa-mi spuna ca de fapt a fost spre binele meu sa retrag reclamatia. asta in loc de scuze, probabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol2:

incununarea zilei de azi. a venit sa-mi explice cum functioneaza sistemul si sa-mi spuna ca de fapt a fost spre binele meu sa retrag reclamatia. asta in loc de scuze, probabil.

 

Mama, ce rapizi sunt politistii de azi in rezolvarea dosarelor !

Oau!

Pai acu vr-o catva ani te incurajau ca sa scrii declaratii si te anuntau ca, oricum, nu se va rezolva nimic din cauza coruptiei si a lipsei de personal si de fonduri si...

 

Ma intreb: Unde :spiteful: o s-ajungem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma, io cred ca am ajuns deja, da' nu ne-a anuntat nimeni. :lol2:

la balaceancaaaa !!!! vreau portocaleee ! napoleoooon ! sodomaaa si govoraaa !!! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar wow!!!

Nu am avut in toata viata mea de a face decat cu politisti serviabili, nu am avut deloc probleme, insa te cred si imi pare rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
reclam un furt de la locul de munca si sunt obligata sa-mi retrag declaratia, deoarece, din lipsa de probe, eu sunt cea care voi fi acuzata de neglijenta in serviciu, mi se va face dosar penal si voi fi pasibila de pedeapsa cu amenda sau inchisoare. asta dupa ce deja am platit paguba din buzunar.

 

Da un telefon la 9545, e un nr scurt de la IGP, si expica-i ofiterului de serviciu problema ta. Nu trebuie sa fie decat scurt si la obiect. Acolo ti se va spune ce trebuie sa faci, unde si cui sa te adresezi. Daca va fi cazul, se pot ocupa chiar ei de "Dl. politzai" pe cale ierarhica.

 

Succes :crazy:

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer si pe bune - crezi ca mai vreau sa am de-a face cu politia in urmatoarea perioada?

sau in tot restul vietii? ori poate in vietile viitoare?

NU !!!

vorba aia: if I never see a cop again, it will still be too soon.

 

desi nu ma sperii prea usor, socul este destul de mare in momentul in care ti se pune in vedere pe un ton de 110 dB ca ai voie sa-ti suni doar avocatul. m-am simtit ca-n filmele alea sinistre cu turisti care ajung in china sau in guatemala, fac o oarecare boacana (!) si sunt aruncati in inchisoare fara alte comentarii in afara de-un bocanc in dantura.

sunt uitati 20 de ani acolo pana vine randul lor, se solutioneaza dosarul si ei sunt eliberati, nu inainte de a ni se arata ca tot rau este spre bine si ca ei s-au transformat sufleteste, si-au schimbat caracterul si acum sunt cetateni model.

la plecare intelegem si faptul ca vor ramane prieteni la catarama cu gardianul sef si cu directorul inchisorii.

 

exact asa m-am simtit eu cand respectivul tovaras militian a venit la mine dupa toata tevatura, mi-a explicat ce si cum cu infractiunile si a tinut sa-mi precizeze de doua ori ca, datorita experientei, i s-a pasat cazul meu - unul foarte complicat si cu multiple implicatii - furtul de catre un tigan a unei sume de bani prin metoda maradona (palmarea bancnotelor). :crazy:

la plecare imi spune ca pot apela cu toata increderea si daca am probleme sa nu ezit sa-l contactez.

brrrr.... mi se face pielea de gaina si acum cand imi aduc aminte.

 

apropo - stie cineva ce pateste un inspector care-si lasa legitimatia pe te miri unde ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apropo - stie cineva ce pateste un inspector care-si lasa legitimatia pe te miri unde ?

dark...oricat de suparata esti,si pe buna dreptate,lasa-l pe politist in infantilismul lui..dar pedeapsa pt pierderea nejustificata a legitimatiei este cateva zile de arest si\sau taierea din salariu...evident acea gafa este trecuta la dosar.....dar sfatul meu este sa nu o faci,pur si simplu nu merita efortul...oricum politia a pierdut mult si va mai pierde...problema este ca sunt cadre cu mentalitate invechita care pana nu sunt inlocuite de altele tinere...asta e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar pedeapsa pt pierderea nejustificata a legitimatiei este cateva zile de arest si\sau taierea din salariu...evident acea gafa este trecuta la dosar.....dar sfatul meu este sa nu o faci,pur si simplu nu merita efortul...

si insomnia mea sau cosmarurile avute cine mi le repara? sau socul de ieri? ca a trebuit sa ma intorc la servici si sa-mi primesc pacientii in continuare inca 8 ore, desi tremuram toata si eram cu plansul in gat.

 

n-am cerut altceva decat sa mi se vorbeasca pe un ton civilizat.

 

in schimb am primit abuz verbal si inducere voita in eroare. stii ce mi s-a invocat? faptul ca daca nu-mi retrag plangerea din lipsa de probe, mi se va face MIE dosar de urmarire penala pentru neglijenta in serviciu, pe baza unui articol - 249 - din codul penal pe care abia azi am ajuns sa-l citesc cap-coada - SE REFEREA LA FUNCTIONARII PUBLICI !

eu sunt angajata la o firma particulara iar tovarasul militian si seful lui STIAU !

 

unde se incadreaza fapta savarsita de ei? chiar ii lasam sa ne calce in picioare definitiv?

si crezi ca daca astora le toleram comportamentul, cei tineri vor face altfel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×