Sari la conținut
Forum Roportal
angry_angel

Cazier medical la vedere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

exista boli precum sida,transmisibile la om.....cel contaminat deja,are posibilitatea de a transmite boala mai departe.....existe persoane care,dintr-un simt al onoarei extraordinar,aleg sa spuna partenerului[toata stima] insa exista si reversul..persoane care,fara nici o jena,poate chiar dintr-un sentiment de razbunare,aleg sa ascunda acest ''minor'' detaliu...iar rezultatele sunt catastrofice.

oare chiar nu se poate trece peste respectarea confidentialitatii pacientului...iar medicii sa publice aceste imformatii?imformatii care ar salva vietile unor persoane a caror unica vina este aceea ca nu aflat la timp de aceasta problema.

si bineanteles...gratuitatea testelor

nu deschid o tema atat de dureroasa si delicata din rasism sau alte obscure motive,si nu o plasez la legislatie deoarece nu cred ca tine de legislatie....tine de medical si spiritual...ori cum acest domeniu nu exista...am ales medicalul,deoarece cei mai in masura sa vorbeasca sunt insusi victimele si apoi medicii...abea pe urma ceilalti[in categoria in care ma aflu si eu].

imi cer scuze anticipat daca prin acest topic sunt ezate sentimentele unor persoane,acesta ar ar fii ultimul lucru pe care l-as dori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, din pacate ai dreptate. :jester:

Am auzit de foarte multe cazuri de imbolnavire de boli transmisibile sexual, tocmai din aceasta cauza. :blink:

Acesti oameni....nu merita dreptul de a fi oameni. Si sincer nu inteleg ce poate fi in capul lor atunci cand decid sa-si imbolnaveasca partenerul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da .... ai dreptate... este impardonabil sa ai o boala care se poate transmite oarecum usor si sa nu ii spui partenerului tau. e o lipsa de maturitate... o dorinta ca nu numai persoana ta sa sufere ci si cel sau cea de langa tine.

nu stiu daca publicarea efectiva ar fi o solutie. adica imi inchipi cum ai vrea tu sa se intample practic. in fiecare luna mergem la chioschul de ziare si ne luam ziarul cu bolnavi. apoi mergem acasa si incepem sa citim cu mare atentie.... poate dam de cineva cunoscut... sau poate chiar de persoana iubita...

 

hmmm nu stiu daca ar merge... poate gasim aici o alta solutie :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offf... greu subiect!!!

 

As opta si pro si contra.

Acum pt contra: cum ar fi priviti/tratati acei oameni? Cu siguranta ca niste paria ai societatii. Noi nu suntem asa deschisi la minte incat sa putem accepta un om bolnav de Sida in preajma! Am incepe sa aruncam cu pietre, de ce nu sa cerem sa fie izolati, ca si leprosii??? Sa nu uitam ca in marea majoritate a cazurilor nu e vina lor ca s-au imbolnavit... doar niste asistente inconstiente care n-au schimbat acul, intepand si infectand cu acel ac zeci, poate chiar sute de copii nevinovati!!! Unde au gresit acesti copii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Offf... greu subiect!!!

 

As opta si pro si contra.

Acum pt contra: cum ar fi priviti/tratati acei oameni? Cu siguranta ca niste paria ai societatii. Noi nu suntem asa deschisi la minte incat sa putem accepta un om bolnav de Sida in preajma! Am incepe sa aruncam cu pietre, de ce nu sa cerem sa fie izolati, ca si leprosii??? Sa nu uitam ca in marea majoritate a cazurilor nu e vina lor ca s-au imbolnavit... doar niste asistente inconstiente care n-au schimbat acul, intepand si infectand cu acel ac zeci, poate chiar sute de copii nevinovati!!! Unde au gresit acesti copii?

 

Da Emma, dar nici noi, partenerii, nu suntem vinovati cu nimic ca sa ne imbolnavim pe nedrept, pentru ca asa vrea cel de langa noi, sa suferim si noi.

 

Sunt de acord, nu putem face publice aceste informatii, dar este macar de datoria morala a fiecarui bolnav de o BTS sa isi informeze partenerul de viata de acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Emma, dar nici noi, partenerii, nu suntem vinovati cu nimic ca sa ne imbolnavim pe nedrept, pentru ca asa vrea cel de langa noi, sa suferim si noi.

 

Sunt de acord, nu putem face publice aceste informatii, dar este macar de datoria morala a fiecarui bolnav de o BTS sa isi informeze partenerul de viata de acest lucru.

heidy,eu nu vorbesc de datoria morala,aceea nu poate fii impusa.

am citit anumite topicuri[la medicina],care aratau clar taria de caracter a unui om si faptul ca sunt oameni care spun adevarul si sunt gata sa suporte consecintele.acei oameni nici nu au nevoie sa le aminteasca cineva despre vreo ''datorie morala'' aceia pur si simplu au acea moralitate.

eu insa ma refer la alta categorie de oameni....cei care sunt bolnavi si continua cu nonsalanta sa fie purtatorii unei boli mortale,aceia sunt adevarata problema.

si publicarea nu trebuie facuta in reviste,nu-i coltul rusinii.

haideti sa facem un scenariu:eu intalnesc o fata purtatoare hiv\sida si vreau sa ma culc cu ea,ei bine....cu datele ei personale[nume,prenume,adresa] sa ma pot duce la policlinica si sa aflu daca este sau nu bolnava...urmand ca dupa aceea sa ma culc cu ea in cunostinta de cauza.

asta-i parerea mea...nu cred ca cineva ma poate acuza,desi am vazut ca se poate.

dar asta presupune obligativitatea testelor.

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord, nu putem face publice aceste informatii, dar este macar de datoria morala a fiecarui bolnav de o BTS sa isi informeze partenerul de viata de acest lucru.

 

subscriu... chiar nu inteleg de ce ai vrea in mod intentionat sa imbolnavesti si alte persoane??? nu gasesc nici o explicatie logica.

 

in legatura cu mersul la policlinica si aflatul unor infomatii despre pacienti... nu stiu ce sa zic... stiu ca aveti dreptate ca trebuie sa fim informati dar acel bolnav este un tot un "om" care s-a imbolnavit din nu stiu ce cauze. are dreptul de a sune cui vrea ce vrea.

cat despre scenariul prezentat mai sus... in ce calitate te-ai duce tu la medic si i-ai cere sa iti dezvaluie acele informatii?

Editat de sereniti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista si "fereastra imunologica" in care Sida nu este manifesta ca boala si nici macar nu iese la analize...Asa ca te poti infecta si fara ca persoana purtatoare sa vrea sa te infecteze, asta in cazul in care nu te protejezi.Cum ne-o fi norocul , pina la urma :)

 

Am avut ocazia sa vad si oameni care nu s-au infectat prin metodele "traditionale" sex, transfuzii, stomatolog, etc.....infectarea cu virusul HIV este inca cercetata, la un moment dat a fost banuit si tintarul ca vector transmitator de boala( cu conditia sa te intepe imediat dupa ce si-a inmuiat trompa intr-un purtator HIV...)dar astea sunt deocamdata ipoteze...

 

 

Cit despre latura morala a problemei, ei bine tot asa partenerul iti poate da hepatita , herpes genital , sifilis etc.. Daca ai ghinion iei Sida si prin sarut profund :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Emma, dar nici noi, partenerii, nu suntem vinovati cu nimic ca sa ne imbolnavim pe nedrept, pentru ca asa vrea cel de langa noi, sa suferim si noi.

 

Sunt de acord, nu putem face publice aceste informatii, dar este macar de datoria morala a fiecarui bolnav de o BTS sa isi informeze partenerul de viata de acest lucru.

 

Nu, nu e drept ca nimeni sa fie infectat de catre o persoana in mod voit. Il consider un act criminal, un fel de omor cu premeditare.

Din pacate am cunoscut o persoana purtatoare de un virus mortal si care intentiona sa infecteze alte pers doar ca sa se razbune ca viata a fost nedreapta!!! Dupa o cura de psihoterapie a trecut de faza asta, s-a impacat cu soarta. Pana la urma era singurul vinovat pentru ceia ce i se intamplase: NU FOLOSISE PREZERVATIV!

 

subscriu... chiar nu inteleg de ce ai vrea in mod intentionat sa imbolnavesti si alte persoane??? nu gasesc nici o explicatie logica.

 

Razbunare, furie, un fel de disperare... :crazy:

 

haideti sa facem un scenariu:eu intalnesc o fata purtatoare hiv\sida si vreau sa ma culc cu ea,ei bine....cu datele ei personale[nume,prenume,adresa] sa ma pot duce la policlinica si sa aflu daca este sau nu bolnava...urmand ca dupa aceea sa ma culc cu ea in cunostinta de cauza.

asta-i parerea mea...nu cred ca cineva ma poate acuza,desi am vazut ca se poate.

dar asta presupune obligativitatea testelor.

 

Presupunem ca ai afla ca fata e purtatoare HIV, sigur te-ai mai culca cu ea??? Nu cumva ai lua-o la sanatoasa, eventual strigand: fugiiiiiti, are SIDA??? (ma refer la scenariu, nu la tine personal Blackkkarma)

Noi, romanii, inca mai gandim ca daca bem apa din paharul folosit de cineva cu sida, ne vom infecta si noi.

Gandeste-te ce ar insemna, intr-o comunitate, sa se afle ca cineva ar avea sida, atata timp cat te considera nebun daca mergi la psihiatru sau la psiholog???

Cred ca inca nu suntem destul de maturi in gandire incat sa-l consideram pe cel purtator de Hiv, sau orice alta asemenea boala, un egal al nostru, un om normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×