Sari la conținut
Forum Roportal
transaminaze

Hepatita autoimuna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

HEPATITA AUTOIMUNĂ:

- se caracterizează prin afectare hepatică cronică şi manifestări imune sistemice; afectează predominent sexul feminin.

- sugerată de aparţia unei suferinţe hepatice cronice la o pacientă cu hipergamaglobulinemie, febră artralgii şi maekeri virusali negativi.

-etiopatogenie: datorită predispoziţiei genetice sau unu factor exogen, seful devine nonself.

TABLOU CLINIC:

- mai zgomotos dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca dg de hepatita este pozitiv nu trebuie sa disperi, daca vrei sa-mi trimiti niste rezultate de sange, as putea sa-ti spun mai multe despre starea ficatului tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost diasnosticata cu aceasta boala <hepatita autoimuna> cu lipsa anticorpi ANA, de dr.Diculescu de la spitalul Elias. Dansul are mai multe cazuri, fiind intr-adevar o boala rara in Romania. Si mie mi s-a dat sa iau cortizon, nu l-am luat, am incercat sa tin (de 5 luni) o dieta de cruditati (fructe, legume si cereale). Sunt curioasa daca mama ta s-a ingrasat in urma tratamentului cu cortizon? am auzit ca are destul de multe efecte adverse. Eu ma simt mai bine insa nu sunt sustinuta de medici cu aceste remedii si ma simt destul de singura si nesigura in a-l continua si cu ce? Astept vesti de la voi. Curaj :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of dragele mele,

 

Ce nu se descopera se paorta pe umeri pana intr-o zi. Sincer imi pare rau sa aud de noua hepatita si ca este necunoscuta si ca dr. sunt cum sunt, insa va doresc din toata inima sa aveti intelepciunea de a nu ceda si de a merge inainte orice ar fi.

 

Va TIN PUMNII CA TOTUL SA FIE BINE PENTRU VOI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu am fost diasnosticata cu aceasta boala <hepatita autoimuna> cu lipsa anticorpi ANA, de dr.Diculescu de la spitalul Elias. Dansul are mai multe cazuri, fiind intr-adevar o boala rara in Romania. Si mie mi s-a dat sa iau cortizon, nu l-am luat, am incercat sa tin (de 5 luni) o dieta de cruditati (fructe, legume si cereale). Sunt curioasa daca mama ta s-a ingrasat in urma tratamentului cu cortizon? am auzit ca are destul de multe efecte adverse. Eu ma simt mai bine insa nu sunt sustinuta de medici cu aceste remedii si ma simt destul de singura si nesigura in a-l continua si cu ce? Astept vesti de la voi. Curaj :pardon:

 

in urma unei punctii ai fost diagnosticata cu HAI?

ce tip?

cum te mai simti?

sotul meu e diagnosticat cu aceeasi boala si urmeaza sa-si faca punctie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un posibil tratament ar fi cu TRANSFER FACTOR TRIFACOR si cu TRANSFER FACTOR RIOVIDA....niste produse care au in componenta factori de transfer extrasi din colostru si din galbenusul oualelor de gaina si au rol imunomodulator....detalii pe mail !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un posibil tratament ar fi cu TRANSFER FACTOR TRIFACOR si cu TRANSFER FACTOR RIOVIDA...

Ar fi bine sa nu mai vinzi iluzii.Singurul tratament care ar putea da rezultate e interferonul si ribavirina.Restul....desertaciuni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor. As vrea sa stiu si eu daca se poate ce inseamna la rezultatul biopsiei hepatice HEPATITA VIRALA DE TIP B CU HAI = 8 Mentionez ca fac tratament cu interferon pentru hepatita b dar nu mi s-a spus nimic de hepatita autoimuna si cat este de grav. Poate cineva sa ma lamureasca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa nu mai vinzi iluzii.Singurul tratament care ar putea da rezultate e interferonul si ribavirina.Restul....desertaciuni

Nu tin partea nimanui,dar am totusi o intrebare:cum poti numi tratament un amarat de interferon care mai rau deterioreaza ficatul si intregul organism?sunt cumva dovezi ca interferonul a vindecat pe cineva de hepatita?Eu cred ca desertaciuni sunt ceea ce va promit medicii care au tot interesul sa fiti bolnavi,altfel ei de unde isi iau spaga si salariul?Iata ca dintr-o intrebare am mai gasit si altele si mai am,macar sa raspundeti la acestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×