Sari la conținut
Forum Roportal
malexoid

Powerpoint

Postări Recomandate

Sal all!!!

Construiesc un powerpoint show...ok, l-am facut dar nu reusesc sa pun o melodie care sa ruleze fara intrerupere in timpul showului...

pot eventual sa pun cate-o melodie pentru fiecare slide, dar nu asta vreau.

Sper ca ati inteles care e problema mea si ma veti ajuta...merci anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ce vrei sa zici. Dupa ce ai inserat melodia in primul slide du-te sus la Slide show->custom animation si o sa-ti apara in dreapta o casuta ,dai click unde e melodia , alegi Timing->Effect si aici o sa iti apara Start playing - from begining si Stop playing -after (si aici scrii nr ultimului slide). Nu stiu daca ai inteles dar sper ca te vei descurca. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles ce vrei sa zici. Dupa ce ai inserat melodia in primul slide du-te sus la Slide show->custom animation si o sa-ti apara in dreapta o casuta ,dai click unde e melodia , alegi Timing->Effect si aici o sa iti apara Start playing - from begining si Stop playing -after (si aici scrii nr ultimului slide). Nu stiu daca ai inteles dar sper ca te vei descurca. :good:

mersi buffy_ raluk, am reusit...meritzi o ciocolata cat tine de mare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Buffy, vad ca ai dat un raspuns mult mai scurt si concis decat am facut-o eu pe alt topic :good:

 

Am si eu o problema cu PPSurile. Mai exact cu fonturile.

Lucrez in MS Office 2003. Fac prezentarea, iese totul ok, doar ca daca altcineva o vizualizeaza nu o vede ca la mine pe PC!!! De regula scriu cu Script MT Bold, Times New Roman sau Vivaldi, dar pe alte PCuri apare un font banal!!! Si inca ceva: desi nu folosesc fonturi mai mari de 32, pe celelalte PCuri textul se suprapune peste cel de dedesubt si nu apare pe un singur rand, asa cum ar trebui.

Cei de la MSOffice mi-au zis ca problema e din cauza rezolutiei monitorului! Dar folosesc 1024 / 768 ca mai toata lumea, doar monitorul e de 19''. Am incercat totusi sa urmez sfatul lor, adica sa micsorez fonturile 28-30, pentru ca PPSurile mele erau vizualizate pe monitoate de 15-17'', dar problema totusi persista.

Please help!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felicitari Buffy, vad ca ai dat un raspuns mult mai scurt si concis decat am facut-o eu pe alt topic :senile:

 

Am si eu o problema cu PPSurile. Mai exact cu fonturile.

Lucrez in MS Office 2003. Fac prezentarea, iese totul ok, doar ca daca altcineva o vizualizeaza nu o vede ca la mine pe PC!!! De regula scriu cu Script MT Bold, Times New Roman sau Vivaldi, dar pe alte PCuri apare un font banal!!! Si inca ceva: desi nu folosesc fonturi mai mari de 32, pe celelalte PCuri textul se suprapune peste cel de dedesubt si nu apare pe un singur rand, asa cum ar trebui.

Cei de la MSOffice mi-au zis ca problema e din cauza rezolutiei monitorului! Dar folosesc 1024 / 768 ca mai toata lumea, doar monitorul e de 19''. Am incercat totusi sa urmez sfatul lor, adica sa micsorez fonturile 28-30, pentru ca PPSurile mele erau vizualizate pe monitoate de 15-17'', dar problema totusi persista.

Please help!

 

Trebuie rulat pe un pc care are tot MS Office 2003. Am avut si eu problema asta. Deci, trebuie rulat cu acelasi Office in care a fost facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie rulat pe un pc care are tot MS Office 2003. Am avut si eu problema asta. Deci, trebuie rulat cu acelasi Office in care a fost facut.

Deci nu se poate "incapsula" fontul in pps? Nu are o optiune cumva ca flashul de ex, care incapsuleaza, dar creste marimea fisierului swf sau foloseste device font, adica primul font din calculatorul celui care il vizioneaza nemaifiind necesara incapsularea?

Sau prea multe vreau de la powerpoint...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie rulat pe un pc care are tot MS Office 2003. Am avut si eu problema asta. Deci, trebuie rulat cu acelasi Office in care a fost facut.

Am gasit rezolvarea problemei.

Intr-adevar pe un PC cu Office 2003 nu sunt probleme, dar daca te limitezi la fonturi uzuale, cum ar fi Arial, Times New Roman, Georgia, Comic Sans MS... adica fonturi folosite de versiunile mai vechi de Office, merge pe orice computer. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E tactica folosita de Office si de orice alt soft care are de afisat texte: daca nu are pe sistem fontul cu care a fost creat documentul, foloseste primul sau al doilea font default in sistem. De obicei e Arial, si ala are prostul obicei sa se labarteze mai mult decat ar trebui. Ata ete. Ma bucur ca ai rezolvat problema :serenade:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema cu o prezentare in powerpoint: am creat documentul pe un alt calculator, l-am pus pe un cd si cand am vrut sa deschid de pe calculatorul meu, nu se poate: PowerPoint can't open the file represented by... Totusi il recunoaste ca fiind in powerpoint, iconita este corespunzatoare unui document in powerp. stie cineva ce este in neregula? multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am gasit rezolvarea problemei.

Intr-adevar pe un PC cu Office 2003 nu sunt probleme, dar daca te limitezi la fonturi uzuale, cum ar fi Arial, Times New Roman, Georgia, Comic Sans MS... adica fonturi folosite de versiunile mai vechi de Office, merge pe orice computer. :yahoo:

 

In general, in powerpoint ca si de altfel in MsWord, pentru portabilitate, se recomanda utilizarea fonturillor arial. Daca esti in Ms Word standardul este 11. Daca esti in Ms Powerpoinb se utilizeaza:

  • Titlu- 32
  • 1-st bulet 30
  • 2-nd bulet 28
  • 3- bullet 24
  • 4 bulet 20

Sint programe de tip EduKAtor care se utilizeaza cele 2 programe pentru a produce si prezentarile si asa numitele Workbooks.

Pe un slide arareori trebuie sa fie mai mult de 8 linii. Se prefera fisierele de tip .ppt, (fara timing), pentru ca se pot controla in timpul expozeului verbal, dind pace-ul cerut de audienta.

 

Noi utilizam aceste programe foarte des, in sedinte sau la cursuri, asta fiind principalul instrument cu care comnunicam. Of course el este interfaced cu clip-uri, flash-uri etc.

 

N.B- daca vrei noi avem un Powerpoint guidliness, foarte folositor. Documentul ti-l pot trimite. Bine, tinem si un curs cum se fac prezentarile si care sint tehnicile de prezentare.

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×