Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Suntem predestinati sau nu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca vor fi interesati,dar m-am gandit sa deschid o noua tema.

Presupunem ca toti care sunt partasi la discutie sunt crestini,si toti credem ca exista o judecata la urma ptr fiecare ,dupa faptele facute pe pamant.

Credeti ca suntem alesi inca din vesnicie pentru Iad sau Rai,adica predestinati....sau ca alegerea si sfarsitul depinde in totalitate de noi?

Daca suntem predestinati,atunci de ce mai suntem trasi la raspundere de Dzeu,este vorba de nedreptate?

Daca nu suntem predestinati,atunci,de ce scrie in scripturi "i-a hotarat mai dinainte ca sa fie asemenea chipului Fiului Sau[...]si i-a chemat mai dinainte[....]i-a socotit neprihaniti[...]i-a proslavit" ?

Si de ce ne-a mai dat liber arbitru daca tot suntem judecati la urma dupa cum vrea El ?

Astept parerile voastre!!! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca suntem alesi inca din vesnicie pentru Iad sau Rai,adica predestinati....sau ca alegerea si sfarsitul depinde in totalitate de noi?

Daca suntem predestinati,atunci de ce mai suntem trasi la raspundere de Dzeu,este vorba de nedreptate?

Si de ce ne-a mai dat liber arbitru daca tot suntem judecati la urma dupa cum vrea El ?

Astept parerile voastre!!! ;)

nu suntem predestinati pentru iad sau rai. dar in functie de cum ne indeplinim in aceasta viata cu trup misiunea pe care ne-am ales-o pentru evolutia spirituala, ne inaltam sau coboram fata de stadiul anterior.

nu Dumnezeu ne judeca. in viata cu trup ajungem sa fim (chiar daca nu realizam) proprii nostrii judecatori.

liberul arbitru este dat pentru a putea alege, atunci cand suntem supusi incercarilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu suntem predestinati pentru iad sau rai. dar in functie de cum ne indeplinim in aceasta viata cu trup misiunea pe care ne-am ales-o pentru evolutia spirituala, ne inaltam sau coboram fata de stadiul anterior.

nu Dumnezeu ne judeca. in viata cu trup ajungem sa fim (chiar daca nu realizam) proprii nostrii judecatori.

liberul arbitru este dat pentru a putea alege, atunci cand suntem supusi incercarilor.

Si daca Nu Dumnezeu, atunci cine ne judeca? Daca omul ar ajunge sa fie propriul sau judecator, atunci iti dai seama ce judecata dreapta ar rezulta... ;) Cel mai bine e sa te gandesti 1 minut oare ce-ar fi omul, oamenii, lumea fara un Dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista deja un topic la paranormal!

sorry, anna !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista deja un topic la paranormal!

sorry, anna !

ce treaba are predestinarea cu paranormalul? :yahoo:

si de ce sorry? ;)

 

 

Si daca Nu Dumnezeu, atunci cine ne judeca? Daca omul ar ajunge sa fie propriul sau judecator, atunci iti dai seama ce judecata dreapta ar rezulta... :lol: Cel mai bine e sa te gandesti 1 minut oare ce-ar fi omul, oamenii, lumea fara un Dumnezeu?

pai cum sa iti povestesc ... :lol: eu vreau sa aud de la voi ce pareri aveti. ;)

Si intrebarea era,nu daca avem sau nu un judecator,ci daca suntem sau nu predestinati.

pana acu' cel mai aproape de adevar este [flori de camp] :jester:

 

P.S. scuze te refereai la : " Viata ta e deja scrisa sau ti-o scrii tu?, (zarurile sunt deja aruncate sau TU iti faci viitorul?)"

dar eu vb nu despre viata ci despre mantuire/sfarsitul vietii noastre spirituale.

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce treaba are predestinarea cu paranormalul? :jester:

si de ce sorry? ;)

Anna, asa te incrunti tu deobicei ? :lol:

raspuns:

... pentru ca nu are nimic de a face cu RELIGIA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anna, asa te incrunti tu deobicei ? :lol:

raspuns:

... pentru ca nu are nimic de a face cu RELIGIA !

nu chiar... :lol:

( ;) )si nu am sprancele asa de groase :jester: :yahoo:

predestinarea are de a face cu religia,ptr ca dupa cum am zis,daca Dzeu pe unii i-a ales sa mearga in Iad si pe altii sa mearga in Rai,la ce rost viata?

(bineinteles,eu stiu...raspunsul...adica cred ca il stiu....dar ma steptam la mai multa comunicare)

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
predestinarea are de a face cu religia,ptr ca dupa cum am zis,daca Dzeu pe unii i-a ales sa mearga in Iad si pe altii sa mearga in Rai,la ce rost viata?

(bineinteles,eu stiu...raspunsul...adica cred ca il stiu....dar ma steptam la mai multa comunicare)

tu crezi in iad? ;)

si care crezi ca este raspunsul? de ce nu postezi si parerea ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu chiar... :yahoo:

( ;) )si nu am sprancele asa de groase :lol: :jester:

predestinarea are de a face cu religia,ptr ca dupa cum am zis,daca Dzeu pe unii i-a ales sa mearga in Iad si pe altii sa mearga in Rai,la ce rost viata?

(bineinteles,eu stiu...raspunsul...adica cred ca il stiu....dar ma steptam la mai multa comunicare)

 

Anna, Dumnezeu nici nu ne judeca, insa nici nu ne aplauda... este deasupra acestor fleacuri !

este greu de inteles, dar si greu de explicat, totul trebuie sa vina de la tine, de la perspectiva propie ca credintei cu toate formele ei de manifestare : religie, iubire, s.m.d. , sau orice lucru care iti poate aduce relevatia sau revelatia existentei Lui .

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anna, Dumnezeu nici nu ne judeca, insa nici nu ne aplauda... este deasupra acestor fleacuri !

este greu de inteles, dar si greu de explicat, totul trebuie sa vina de la tine, de la perspectiva propie ca credintei cu toate formele ei de manifestare : religie, iubire, s.m.d. , sau orice lucru care iti poate aduce relevatia sau revelatia existentei Lui .

bine punctat ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×