Sari la conținut
Forum Roportal
Carrina_19

povestea mea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am aproape 20 de ani,si pana la aceasta varsta am avut un singur prieten..l-am cunoscut cand aveam 18 ani si cu el mi-am inceput si viata sexuala dupa 1 an..nu stiu ce a fost in capul meu in sufletul meu at ptr ca il acceptam pe partener asa cum era..ma jignea mereu,ma insulta..eu o persoana calma am incercat prin fapte sa-i arat ca nu procedeaza bine,l-am sfatuit sa urmeze o cariera..in aceea relatie nu pot spune ca am avut o clipa de fericire..am vrut sa pun punct de mai multe ori dar ceva ma impiedica..fostul meu prieten a tb sa plece cu serviciul in oradea si de at a incep calvarul;cand il sunam la telefon el imi rasp urat,ma jignea ma insult,asa a durat 3 luni;3 luni de chin ptr mine..in aceste 3 luni de suferinta m-am maturizat enorm,din fata opitmista care eram am devenit una pesimista,inchisa in mine..nu stiam cu ce am gresit fata de el,l-am intrebat..el imi rasp prin jigniri..pana cand intr-o zi chipurile imi da telefon si imi spune:"mihaela a fost un test,vroiam sa ma asigur ca ma iubesti..,da vreau ca tu sa fii sotia mea"..am ramas confuza..nu stiam ce simteam ptr el,dragoste,ura..si am zis ca sa incerc sa fiu cu el in continuare sa-mi edific sentimetele..cand a venit din oradea la mine,cand ma imbratisa,saruta nu simteam nimic,nici dragoste nici ura,nici placere..poate un pic de scarba..dar mi-am zis in gand:"pot sa am aceste sentimente?"nu ma recun..au urmat 2 luni destul de placute..dar nu ma mai impresiona ceea ce facea..tot timpul imi aparea in minte cuv lui dure de la oradea..in aug in 2005 am pus punct relatiei..cum s-a intamplat..eu eram acasa cu parintii mei cand prim un telefon de la el..rasp la telefon si el imi spune da-mi-o pe mama ta..am chemat-o pe mama mea si o auzeam cand spunea:"cum vrei sa pui punct relatiei?vrei sa te muti cu servici?unde in ce oras?"..el i-a spus la telefon ca nu are rost ca nu mai vrea sa fie cu mine..l-a sunat si pe tata tot asa sa-i zica ca pune punct cu mine..a sunat din nou pe telefonul meu din nou am rasp eu,din nou a vrut cu mama si at m-am enervat tare..si am inceput sa-l injur..auzindu-ma ca-l injur el a rugat-o pe mama sa ma dea la telefon..si i-am zis niste injuraturi ca el:"eu am vrut sa pun punct intr-un mod cuvincios..si sa ramanem prieteni"si eu:"auzi ma las avortat,ce punct ai pus?cu parintii mei?dar du-te de aici..in....trebuia sa-mi fi spus mie ca pui punct relatiei.."

Mama lui a sunat-o pe mama mea si i-a spus ca:X a fost cu Mihaela ptr ca la curve dadea bani..si barem daca faceam dragoste des..o data la 3 luni,ptr ca mie imi placea sa fie ceva frumos..cu toate ca nu simteam nimic,in timpul actului imi faceam mental tema la matematica..am primit multe jigniri si mi-am zis la urm relatie pe care o s-o am nu voi mai tolera cate am tolerat in prima "relatie"

Am crezut ca dupa ce am pus punct relatiei,viata mea se va schimba..voi pleca la buc voi avea prieteni(cu toate ca nu sunt genul de fata care sa umble cu baieti,eu caut unul si bun care sa-mi devina si sot),dar nu s-a intamplat nimic..de 1 an de zile nu am mai avut nici o relatie,nu am mai facut dragoste,nu m-am mai sarutat..nu simt nevoia sa le fac..nu simt nevoia sa fac dragoste sa fiu sarutata..bine ca in sinea mea ma doare ca nu am pe nimeni..si ma intrebam de ce este asa o prapastie mare..a trecut un an si pana acum nu am gasit,nu am fost curtata de nici un baiat..fie si asa in gluma..incerc sa-mi dezlvolt f mult latura asta a intelectului,sa devin mai buna la suflet..dar tot e ceva in mine care intreaba:"dar eu de ce nu am pe nimei..cum e sa fii iubit?"mi-e frica ca voi ramane toata viata singura,ptr ca sunt o fire mai speciala..nu-mi plac discotecile,imi place sa ma duc la biserica at cand simt nevoia,imi place sa invat singura limbi straine..fiind pictorita,avand suflet de artist nu sunt inteleasa de cei din jur..care ma injura,ma insulta..dar eu nu-i bag in seama..eu ii urmez calea,incerc sa-mi indeplinesc visele..atatea lovituri am primit in acesti 2 ani,incat numai am incredere in nimeni,decat in propriile mele puteri si in parintii mei..nu am prieteni,nu ies in oras..a ca mai vb la fac cu colegii de lucruri legate de fac e altceva..mie imi place viata culta..de cateva ori am fost invitata la ambasade,conferinte..m-am simtit f bine...

Mi-as dori sa cun pe cineva dar parca ceva,cineva din mine imi spune:"stai nu esti pragatita.."

 

 

Cum as putea sa-mi recapat optimismul?credeti ca fosta relatie a fost un nor negativ in viata mea,si datorita acestui lucru nu am parte de ceea ce-mi doresc de la viata?

 

 

tb sa precizez ca nu mai simt nimic fata de fostul meu prieten

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uff.. asta da poveste lunga.. am stat ceva pana sa o citesc :doh:

vreau doar sa iti zic ca e bine ca ai putut renunta la prietenul tau.. sincer nu stiu de ce nu ai facut-o mai devreme.. daca te jignea asa de tare.. oricum.. nu mai conteaza.. important e sa iti vezi acum de treaba.. sa faci ce tie iti place (am inteles ca pictezi).

cat despre relatia cu un baiat... o sa vina si asta... dar am o intrebare pt tine.. de ce cauti de la varsta asta un baiat cu care sa te casatoresti? ai doar 20 de ani... vrei sa te mariti asa tanara? ai toata viata inainte.. de ce sa o limitezi de acum?

o sa vina si vremea casatoriei.. dar pana atunci incearca ca profiti din plin de viata.

nici eu nu sunt adepta discotecilor (tot 20 de ani am si eu) dar existe si alte forme de distractie :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In viata trebuie sa inveti sa ai rabdare.

 

Toate la timpul lor. Ai spus ca "poate nu esti pregatita", si aveai dreptate, cand vei fi pregatita, subconstientul te va anunta cumva.

 

A! Nu cumva sa te izolezi intr-o lume a ta, incearca sa ai cati mai multi prieteni, sau macar cunostinte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot 20 :doh:

nu trebuie sa fii pregatita pt "optimism", cu speranta ne nastem cu speranta murim, trebuie doar sa o lasi sa iasa din sufletul tau si situatia se va indrepta de la sine....cat despre iubire, apare cand nici nu te astepti, poate sa fie si noul vecin, poate sa fie si kelnerul...poate sa fie oricine! mult succes! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum as putea sa-mi recapat optimismul?credeti ca fosta relatie a fost un nor negativ in viata mea,si datorita acestui lucru nu am parte de ceea ce-mi doresc de la viata?

tb sa precizez ca nu mai simt nimic fata de fostul meu prieten

 

doar cu speranta , urmarindu-ti visele !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai Micaela, nu ai patit mare lucru pentru 20 de ani! Spui ca esti fire de artist, incearca sa te gandesti empatic fata de suferintele altora. Au trecut prin rahaturi mai mari, decat sa fie lasati de un prieten.

Era cam bolnav oricum. Multora ne plac tipii rai, in special daca ai o fire mai slaba, vei tinde sa cauti unul care te va supune cat de cat.

Cand ai ramas confuza la intrebarea lui de a fi sotia lui, de ce nu l-ai refuzat atunci? De ce l-ai mai acceptat?

Mama lui ce legatura avea s-o sune pe mama ta?

Uite ce zic eu:

1. NU MAI FA DRAGOSTE CAND MENTAL FACI TEMA LA MATE, poate ajungi la 40 de ani sa nu ai orgasm!Trebuia sa-i spui mamei lui ca odata la trei luni, putea sa-i dea bani de curve. Suna a avaritie din partea ei! E normal sa vrei vrei sa fii iubita, sa vrei sa ai un parener. Gandeste-te, asta te satisfacea??

2.E de timp pana vei putea lasa in urma aceasta relatie ( ai zis ca ati rupt-o in aug. 2005, azi maine scriem aug. 2006, tu vorbesti despre el pe un forum acum).NU TOTI CU CARE AJUNGI IN PAT ITI DEVIN SOTI.Eu zic sa nu mai cauti unul si bun care sa-ti devina sot, prea suna a disperare si esti prea buna pentru asa ceva.

3.Nu mai fa nimic fortat, ai numai 20 de ani.Fa doar ce vrei, timpul va aduce doar lucruri bune. NU mai da vina pe fostul, e prea neimportant. Desigur vei avea parte de tot ce vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai Micaela, nu ai patit mare lucru pentru 20 de ani! Spui ca esti fire de artist, incearca sa te gandesti empatic fata de suferintele altora. Au trecut prin rahaturi mai mari, decat sa fie lasati de un prieten.

Era cam bolnav oricum. Multora ne plac tipii rai, in special daca ai o fire mai slaba, vei tinde sa cauti unul care te va supune cat de cat.

Cand ai ramas confuza la intrebarea lui de a fi sotia lui, de ce nu l-ai refuzat atunci? De ce l-ai mai acceptat?

Mama lui ce legatura avea s-o sune pe mama ta?

Uite ce zic eu:

1. NU MAI FA DRAGOSTE CAND MENTAL FACI TEMA LA MATE, poate ajungi la 40 de ani sa nu ai orgasm!Trebuia sa-i spui mamei lui ca odata la trei luni, putea sa-i dea bani de curve. Suna a avaritie din partea ei! E normal sa vrei vrei sa fii iubita, sa vrei sa ai un parener. Gandeste-te, asta te satisfacea??

2.E de timp pana vei putea lasa in urma aceasta relatie ( ai zis ca ati rupt-o in aug. 2005, azi maine scriem aug. 2006, tu vorbesti despre el pe un forum acum).NU TOTI CU CARE AJUNGI IN PAT ITI DEVIN SOTI.Eu zic sa nu mai cauti unul si bun care sa-ti devina sot, prea suna a disperare si esti prea buna pentru asa ceva.

3.Nu mai fa nimic fortat, ai numai 20 de ani.Fa doar ce vrei, timpul va aduce doar lucruri bune. NU mai da vina pe fostul, e prea neimportant. Desigur vei avea parte de tot ce vrei.

 

Cine ti-a spus ca sunt o fire slaba?nu am ramas confuza la vb lui cand mi-a spus ca sa fiu sotia lui ci la "a fost un test"..cum am spus erau niste sentimete pe care nu le cun,nu vroiam sa fug de realitate..nu ai inteles ceva:cand faceam dragoste cu el nu simteam nimic,ptr ca ori el era bata si nu stia nimic ori numai era iubire din partea mea..

nu sunt genul de persoana care sa fac sex cu toti..gandeste-te ca am stat 1 an fara..nu fac nimic fortat ca nu am ce si nici cum..una e dorinta sa ai un partener si alta e sa se implineasca..cu toate ca mi-ar placea sa fiu o sotie tanara si o mamica tanara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu tot ce zboara se mananca, draga mea. Esti prea credula. Vorba lui Daydreamer: crezi ca toti barbatii in patul carora intri vor sa se insoare cu tine?

 

Fi serioasa, povestile cu Fat-Frumos pe un cal alb au fost spuse la gradinita. Ori tu nu ai trecut peste etapa asta?

Iesi pana afara si ia o gura rece de realitate. Abia pe urma vino si povesteste-ne de viata ta "trista", ca noi suntem satui deja de ale noastre. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fata asta nu inteleg de ce mai vorbeste despre acel tip dupa un an de zile.. sfatul meu e in primul rand sa lasi trecutul deoparte.. sa o iei de la capat... si ... nu mai stiu cine a scris mai sus ca nu tot ce zboara se mananca.. DE ACORD :flowers:

 

aaa... si inca ceva... nu toti barbatii care o sa se culce cu tine o sa vrea sa te ia de nevasta.... stim ca nu esti o persoana care sa se culce cu toti barbatii.. dar nici sa stepti pe Fat Frumos care sa vina sa se culce cu tine si sa te si ia de nevasta... asta mai rar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca voi nu ati inteles nimic din povestea mea,sau din ce v-am intrebat eu..voi v-ati limitat doar la sex..am zis eu ca cine se va culca cu mine imi va fi sot?cred ca mai bine este sa cititi cu atentie povestea mea,cititi parerea celorlati si pe urma puteti sa va spuneti parerea..nu inseamna ca daca cineva spune ceva gata si voi la fel,fara ca macar sa cititi ce am spus..

eu am trecut peste faza cu suferinta,acum pot vb cu usurinta si sunt impacata cu mine,niciodata nu fug de viata..oi fi eu pictorita,dar nu sunt cu capul in nori si cu mintea la feti frumosi asa cum credeti!

si intrebarea mea a fost cum sa-mi recapat optimismul,increderea intr-un baiat..era prima mea relatie,era primul meu baiat..eu asta am cerut de la voi,sfaturi de cum sa-mi recapat optimismul in sinea mea..nu ma refer neaparat sa cun pe cineva ci pur si simplu eu ca persoana..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×