România
Roportal.ro

La jumatatea drumului

Început de Costin1805, Joi 8 iun 2006 · 38 răspunsuri · 28.242 vizualizări

Costin1805112 mesaje#21

Buna Doina,

Cat de diferit reactioneaza fiecare organism in parte, mi-a dat si mie 6 ribav/zi in prima luna, apoi a redus la 5...poate e si o "politica"

De cate ori am avut reactii adverse f puternice, mi-a spus ca a reduce sub 5 pastile...sau a intrerupe...ar insemna esuarea trat.

Probabil ca ai un sistem imunitar "luptator" care te-a ajutat sa-i omori pe virusi.

Multa sanatate, liniste si intelegere in familie ! :cheer:

Gia346 mesaje#22

Buna ziua, dragilor!

N-am mai scris asteptand sa vad ce reactii voi avea dupa modificarea trat. Am renuntat deci la Ribavirina si in prima zi nu am luat nici acel Medrol (prednison) si mi-a fost tare bine, am dormit noaptea intreaga si deja eram alt om dimineata. Mancarimile mi se diminuasera si aspectul pielii era imbunatatit. Am luat apoi Medrol, si am inceput sa intru intr-o stare de agitatie. Iar noaptea a fost alba cu mancarimi groaznice de piele, fara precedent pana acum. Roseata s-a si extins. Sun la medic, dar e plecat pana saptamana viitoare in alt oras. Ideea e ca am sa renunt pur si simplu la Medrol pt ca nu vad ce altceva mi-ar fi putut agrava in acest hal simptomele. Ceva nu a mers bine, cum spuneai si tu Doina.

Costin, eu sunt convinsa ca intoxicatia pe care o am este de la ribavirina pt ca mi-au picat niste articole in mana despre reactiile pe care le da. Si stiam si de la bietii americani care si ei se lupta de zor cu acest "skin rash" si tot injura ribavirina. In nici un caz nu poate fi o reactie la un aliment sau la hrana in general. N-as avea de la ce: cartofi fierti, orez, salate de legume, fructe (fara capsuni). In aceasta perioada am renuntat si la branza. Nu fumez si nu beau cafea. Exclus deci. Plus de asta, nu sunt genul care face intoxicatii alimentare. Nici in copilarie nu faceam urticarie. Si acum asa deodata? hmmm

Dar fiecare reactioneaza diferit, tu ai gasit leacul in cele din urma, dar cred ca la mine, mai intelept ar fi sa tai cauza, avand in vedere si celelalte simptome ingrijoratoare pe care le am. Incerc pe cat posibil sa mentin un echilibru intre dorinta de a ramane "nedetectabil" si aceea de a ramane si sanatos in rest.

Uitasem sa spun, eu sunt in provincie din pacate, altfel sa stii ca dam o fuga si pe la doctorul tau.

In alta ordine de idei, mi-am mai luat o data pulsul si tot mare e. Gandind ca e de la tiroida, cum spuneai tu Marga, am fost la un endocrinolog si am facut TSH. Rezultat putin sub limita superioara, ceea ce inseamna spre hipotiroidie. Medicul era in tema cu reactiile tiroidei la interferon si mi-a explicat ca in prima faza a tratamentului, interferonul duce la o hipertiroidie, apoi, pe masura ce se continua cu trat., se ajunge la hipotiroidie si trebuie urmarit acel moment pt a ne putea trata. Am intrebat daca procesul este reversibil si nu a putut raspunde decat ceva la modul "nu se stie, vom vedea". Nimic nou cand e vorba de trat. asta.

Dar am sa le iau in ordine. Deocamdata sa scap de intoxicatia asta nenorocita si voi mai vedea.

Multumesc inca o data pt sfaturi. Ce m-as face fara voi? :cheer:

liliana93 mesaje#23

Draga Gia, eu iau Medrol de mult timp ....la nevoie. De exemplu acum o saptamana mi-au iesit analizele proaste: leucocite 1600, trombocite 66000, neutrofile 700, TGO 130, TGP 117, hemoglobina 11,1. Mi-era greata tot timpul, aveam dureri mari de oase si muschi si ma manca pielea rau. Am luat o saptamana Medrol si am scazut iar doza de peg. la 90 micrograme. Ca prin minune toata saptamana urmatoare mi-au trecut toate durerile si mancarimea, mi-a fost bine si datorita medrolului analizele de ieri sunt: leucocite 2200, trombocite 67000, neutrofile 1000, TGO 68, TGP 45 (sunt in limitele normale ale laboratorului). "Experientez" de multe luni acest Medrol si nu cred ca el face asa de rau, dar .....poate organismul tau nu-l suporta. Mai intreaba-l pe doctor poate iti prescrie altceva.... Bafta multa si sanatate.

Dioneea350 mesaje#24

Draga Gia,

da, intradevar ribavirina da acele efecte de rash, stiu sigur pentru ca am vorbit atunci cu medicul si , eu credeam ca le am de la interferon , dar el mi-a spus ca din cercetari rezulta ca ribavirina da acele efecete, si bineinteles ca sunt amplificate de interferonul care produce o crestere a temperaturii corpului ceea ce duce la sporirea senzatiei de mancarime.

cred ca medrolul nu are nici o treaba, cu aceasta alergie, poate scazi pe o perioada ribavirina. vezi ce zice medicul.

Gia346 mesaje#25

Buna dragelor!

Cu sau fara Medrol? O intrebare pe cinste! Am renuntat la el saptamana trecuta, mi-a fost bine, petele s-au retras dar mancarimi am mai avut insa de intensitate mult mai mica. Acum doc. vrea sa iau din nou ribavirina dar sa incep sa iau totusi si un sfert de medrol. Asta e! Doina, intr-adevar, interferonul acutizeaza alergia de la ribavirina, am observat asta dupa ce am facut injectia.

Sanatate multa si in veci nedetectabil!

Michaela180 mesaje#27

Va pup pe toti si-mi cer scuze ca nu prea am avut timp sa intru pe forum. Referitor la ribavirina eu iau 4 pastile pe z de la inceputul tratamentuluii. De la Bucuresti mi-au dat 5 , iar doc. din orasul meu a zis sa iau 4 pe zi ptr. ca aveam vreo 57 de Kg. Acum cred ca am 50. Sper sa nu fi facut vreo gafa majora cu micsorarea asta de doza. Mincarimi am si eu, dar numai pe gamba de la un singur picior. Ma intreb daca e tot de la tratament ?Dar cum ? Numai pe un picior ? Am rana de atita scarpinat, dar mai dau cu Ultralan si-mi mai trece.

Am intrat in luna a 8a de tratament si inca il suport destul de bine. Un pic cam obosita, drept ptr. care mi-am luat 12 zile de concediu medical. Am aflat ca la boala noastra se plateste 100% concediul, asa ca o sa-mi mai iau ptr. ca pina acum am fost zi de zi la servici si cred ca e cazul sa ma mai si odihnesc.

Sper sa terminam cu bine tratamentul si sa avem rezultatele dorite de noi toti.

Va pup cu mult drag !

margad130 mesaje#28

Michaela,

si eu am ridicat problema numarului de pastile doctorului meu,dat fiind ca la 166cm am 52 kg,i-am sugerat ca 5 pastile mi se par cam multe la greutatea mea,dar nici nu a vrut sa-auda,mi-a spus ca macar primele 3 luni mergem cu 5 pastile,dupa care,daca va fi cazul,vom mai reduce la 4.Asa ca .....n-am ce face si inghit 5 pastile. Desi ,ca si in cazul tau stiu persoane care au inceput tratamentul direct cu 4 tablete.Cred in final ca toata treaba asta tine de strategia medicului. :jester:

ela_2_hope419 mesaje#29

Gia,

Sincer imi pare foarte rau pentru chestia aceasta cu mancarimile. De ce nu incerci si un homeopat ? Eu am avut aceste mancarimi doar pe gamba piciorului drept si la fel ca si Michaela, ma scarpinam de nu mai puteam, insa am gasit o alifie de galbenele si ma dadeam cu ea si gata.

Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi, si ce este curios este ca tu ai luat si tot felul de medicamente sin tot nu ti-a trecut, de aceea zic si eu ca ar fi bine sa consulti un homeopat.

Eu nu mananc sarat de 4 ani si nu-mi lipseste, dar daca am pofta de ceva, nu ma dau in laturi.

Dupa cum bine stiti eu sunt non-respondenta la tratament si am trecut la homeopat si pot spune ca ma simt bine, analizele le voi face sambata aceasta si va voi anunta si pe voi de rezultate.

Michaela improtant este si sa te odihnesti si sa ai grija de tine !

Va pup pe toti si aveti grija de voi.

Costin1805112 mesaje#30

Sunt in luna a 6-a de trat., cu peg 180 / sapt si 5 copeg /zi

Ma simt groaznic de obosit, noaptea, insomnii, cateva ore de somn agitat, abia vin la serv. mort copt, cu febra, ameteli si dificultati ce concentrare

Am fost nevoit la inceput sa i-au o sapt. de CM....si m-am lecuit, cand am vazut cu cat am luat la leafa mai putin!...daca reusesti sa obtii 100%, spune-ne si noua cum ai facut, care e baza legala, ce cod e scris pe certificatul medical. Se mai dau bonurile de masa pe perioada CM ?...sau se considera ca nu mai mancam.

Multa sanatate si numai bine

Michaela a scris:
Am aflat ca la boala noastra se plateste 100% concediul, asa ca o sa-mi mai iau ptr. ca pina acum am fost zi de zi la servici si cred ca e cazul sa ma mai si odihnesc.

Sper sa terminam cu bine tratamentul si sa avem rezultatele dorite de noi toti.

Va pup cu mult drag !

← Înapoi la Arhiva