Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Apocalipsa 9 - "Lăcustele"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

7Lăcustele acelea semănau cu niște cai pregătiți de luptă. Pe capete aveau un fel de cununi care păreau de aur (radare cu componente electronice care contin metale rare, pretioase ca aurul). Fețele lor semănau cu niște fețe de oameni (aveau piloti, nu erau drone). 8Aveau părul ca părul de femeie (palele elicei) și dinții lor erau ca dinții de lei (mitraliera si tun rotativ in bot). 9Aveau niște platoșe ca niște platoșe de fier (blindaj de oțel și kevlar); și vuietul pe care-l făceau aripile lor era ca vuietul unor care trase de mulți cai care se aruncă la luptă. 10Aveau niște cozi ca de scorpii (ancore laterale pentru rachete), cu bolduri (rachetele). Și în cozile lor stătea puterea (armamentul) pe care o aveau ca să vatăme pe oameni cinci luni. 

 

Editat de Avalon73
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesantă asocierea. Mda, este posibil ca pentru acea vreme „lăcustele” să fi fost un soi e elicoptere. 

Bine, noi doar ne dăm cu părerea...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Vriies said:

Interesantă asocierea. Mda, este posibil ca pentru acea vreme „lăcustele” să fi fost un soi e elicoptere. 

Bine, noi doar ne dăm cu părerea...

Apropo, Invisible Reality e o formatie de muzica electronica din Israel. Ioan a fost evreu. Chiar si eu care am facut videoclipul (acum multi ani, prin 2013, dar l-am urcat pe youtube au 3 ani) am fost in Israel acum cativa ani ,cateva zile. Coincidente doar.

Dupa 2028 Boeing a anuntat ca sisteaza productia de elicoptere Apache Longbow, dar modele asemanatoare produce si China sau alte tari. Acest tip de elicoptere de atac pot servi la hartuiea populatiilor de oameni.

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fantana adancului din care ies "lacustele" - daca explozia termonucleara va fi asupra New York-ului (Apocalipsa cap.17-18) atunci "lacustele" sunt americane, Apache Longbow

 

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blindajul ca de fier al "lacustelor"

Elicopterele Apache Longbow sunt echipate cu un blindaj combinat care oferă protecție împotriva unei game largi de arme. Blindajul este format din următoarele straturi:

  • Oțel: Stratul exterior de blindaj este realizat din oțel de înaltă rezistență, care este proiectat pentru a absorbi impactul gloanțelor și a altor obiecte care zboară cu viteză mare.

  • Compozite: Straturile intermediare de blindaj sunt realizate din materiale compozite, cum ar fi Kevlarul sau aramidele, care sunt proiectate pentru a rezista la explozii și la proiectile perforante.

  • Hârtie: Stratul interior de blindaj este realizat din hârtie, care este proiectat pentru a absorbi fragmentele de muniție care ar putea pătrunde prin straturile exterioare de blindaj.

Blindajul elicopterului Apache Longbow este proiectat pentru a proteja echipajul și componentele critice ale elicopterului împotriva următoarelor:

  • Gloanțe de calibru 12,7 mm: Blindajul poate rezista la impactul a până la 20 de gloanțe de calibru 12,7 mm.
  • Proiectile perforante de calibru 7,62 mm: Blindajul poate rezista la impactul a până la 10 de proiectile perforante de calibru 7,62 mm.
  • Explozii de submuniții: Blindajul poate rezista la explozia a până la 10 kg de explozivi submuniții.

Blindajul elicopterului Apache Longbow este considerat a fi unul dintre cele mai puternice blindaje din lume pentru elicopterele de atac. Este proiectat pentru a proteja echipajul și elicopterul în cele mai dure condiții de luptă.

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
28 minutes ago, Avalon73 said:

Apropo, Invisible Reality e o formatie de muzica electronica din Israel. Ioan a fost evreu. Chiar si eu care am facut videoclipul (acum multi ani, prin 2013, dar l-am urcat pe youtube au 3 ani) am fost in Israel acum cativa ani ,cateva zile. Coincidente doar.

Dupa 2028 Boeing a anuntat ca sisteaza productia de elicoptere Apache Longbow, dar modele asemanatoare produce si China sau alte tari. Acest tip de elicoptere de atac pot servi la hartuiea populatiilor de oameni.

 

11 minutes ago, Avalon73 said:

Blindajul ca de fier al "lacustelor"

Elicopterele Apache Longbow sunt echipate cu un blindaj combinat care oferă protecție împotriva unei game largi de arme. Blindajul este format din următoarele straturi:

  • Oțel: Stratul exterior de blindaj este realizat din oțel de înaltă rezistență, care este proiectat pentru a absorbi impactul gloanțelor și a altor obiecte care zboară cu viteză mare.

  • Compozite: Straturile intermediare de blindaj sunt realizate din materiale compozite, cum ar fi Kevlarul sau aramidele, care sunt proiectate pentru a rezista la explozii și la proiectile perforante.

  • Hârtie: Stratul interior de blindaj este realizat din hârtie, care este proiectat pentru a absorbi fragmentele de muniție care ar putea pătrunde prin straturile exterioare de blindaj.

 

Nu știam. Că deh, nu le știm pe toate. Dar e bine că mai discutăm și mai aflăm și noi câte ceva. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Vriies said:

 

Nu știam. Că deh, nu le știm pe toate. Dar e bine că mai discutăm și mai aflăm și noi câte ceva. 

deh, c-așai pe la noi pe la "evrei" (Cei ce zic ca sunt din Gradina Maicii Domnului si nu sunt, ci mint si sunt o sinagoga a Satanei - Apocalipsa cap. 3)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Avalon73 said:

deh, c-așai pe la noi pe la "evrei" (Cei ce zic ca sunt din Gradina Maicii Domnului si nu sunt, ci mint si sunt o sinagoga a Satanei - Apocalipsa cap. 3)

Stai așa!

Tu ești evreu? :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Avalon73 said:

evident ca nu, doar un simpatizant

Ok, chiar nu conta.  Decât, așa, pentru exactitate.

Pentru mine poți fi român, evreu, rus, ungur, neamț, englezoi, spaniol, berber sau mai știu eu ce, important este să schimbăm impresii, informații și să nu ne beregățim. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×