Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Sisteme de propulsie si colonizarea altor planete

Postări Recomandate

De la materiale cu calitati speciale, la metode de propulsie si tehnologii propulsive inovatoare, toate includ dezideratul umanitatii de a-si depasi propria conditie si propria planeta. 

In primul rand aparatele de zbor ar trebui sa fie foarte usoare, purtate de etaje cu flotabilitate atmosferica pana la altitudini de cca. 50km de unde ar urma faza de decolare propriu-zisa. 

Un material extrem de usor ar fi o forma de aerogel dopat cu heliu, deci un material spuma de heliu cu suprafata diamantina, iar materialul ar fi un superpolimer de hidrogen cu un element cu valenta 4 similara carbonului si siliciului ori chiar mai mare. 

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea materialelor suprarezistente fac parte din grupa grafenului, fie in straturi de nanotuburi fie si mai si in straturi de sfere de nano-carbon. 

De ceva timp se incearca obtinerea de suprafete diamantine de grafen. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se gasesc in Arizona, doar un alt material foarte cautat pentru stiintele viitorului, am uitat numele ca nu se reclama la TV.   

Acum o vreme nu s-a stiut ce contine solul si pamantul agricol era la vanzare pe bani marunti dar omul meu n-a fost de acord sa mai cumparam ca avem si asa destul, iar acum tristetea este mare ca cei care poseda, sint platiti binisor sa nu se atinga de sol, in caz ca nu vor sa vanda inapoi statului.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, The Unknown a spus:

Nu cred ca se gasesc in Arizona, doar un alt material foarte cautat pentru stiintele viitorului, am uitat numele ca nu se reclama la TV.   

Acum o vreme nu s-a stiut ce contine solul si pamantul agricol era la vanzare pe bani marunti dar omul meu n-a fost de acord sa mai cumparam ca avem si asa destul, iar acum tristetea este mare ca cei care poseda, sint platiti binisor sa nu se atinga de sol, in caz ca nu vor sa vanda inapoi statului.   

Litiu si "pamanturi rare" de tipul germaniului, samd. 

In alta ordine de idei, oare cum ar arata un silica-grafen, adica un grafen de siliciu de tip aerogel?! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca nava ar fi ridicata de un balon ori de catre un dirijabil pana la 50km altitudine, de unde ar avea loc lansarea prin jetul propulsor utilizand silanii drept combustibil, fie bustere cu combustibil solid, de exemplu pulbere de cauciuc plus un oxidant pe baza de azot cum utilizeaza Spaceship One, fie un gaz fierbinte incalzit de un laser cu reamplificare in plasma,adica prin propulsia cuantic-fotonica. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate acestea sunt solutii clasice, insa probabil ca nu este departe timpul cand vom duplica propulsia OZN-urilor!

Savantii nazisti si chiar cei de la inceputul secolului 20, au intuit care este propulsia ultima. 

OZN-urile se misca asemenea muștelor, libelulelor si altor insecte, ba chiar mai mult chiar precum petele de lumina proiectate pe un perete de catre copii in joaca prin oglinzi, cioburi de sticla ori bucati de tabla slefuita vesela, capace de oale, farfurii... 

OZN-urile actioneaza zvacnit ca si cum ar fi propulsate prin respingere magnetica ori ceva similar cum a incercat Nicola Tesla sa reproduca, fie ca si cum asupra acestor aparate nu ar actiona fortele naturii! 

De asemenea, oricat de usor ar fi materialul din care sunt fabricate, dimensiunea acestor aparate extraterestre ori intraterestre le fac sa fie suficient de voluminoase si deci si suficient de grele. 

Utilizarea acestora prin propulsie magnetica este discutabila, deoarece propulsia magnetica necesita angrenaje deosebit de voluminoase si grele, plus un reactor nuclear pentru producerea de energie, ceea ce nu s-a observat in cazul OZN-urilor, ba chiar aceste aparate par adesea extrem de spatioase si chiar goale pe dinauntru ! 

Savantii nazisti discutau despre magnetism si plasme insa in alt context si anume in scopul ecranarii gravitationale! 

Daca ecranam gravitational un corp material, acesta nu va mai cadea dinpreuna cu tot universul la viteze supraluminice si subluminice intre corpurile din univers, ci va stationa. 

Stationarea acestuia se va traduce prin faptul ca universul se va deplasa pe langa acesta cu acele viteze colosale, din acest motiv o ecranare gravitationala partiala si pe sectoare vectoriale, ar produce exact propulsia observata in cazul OZN-urilor. 

Asadar trebuie sa invatam sa ecranam gravitatia prin plasme, frecventele radio MASER-LASER potrivite generand campurile potrivite, iar atunci vom putea calatorii in univers cu mare lejeritate inclusiv cu submarinele ori cu vapoarele! 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt vreun mare expert... si eu am inteles spetza in urma unor discutii mai ample cu d-l Lucian Cozma, daca dansul a fost in spatele nick-urilor Gilldarida si Krylon, sub care a activat pe cateva forumuri. 

Este vorba despre autorul cartii Stiinta Secreta care era in voga in anii 2000.

Avem savanti luminati inclusiv in zona armatei din care face parte d-l Cozma.  

De asemenea avem doi generali ori colonei, foarte buni strategi care au prezentat totul la rece in cazul razboiului din Ucraina pe posturile tv si toate s-au adeverit intocmai. 

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In preajma acelui an, am fost foarte ocupata cu copiii, amandoi erau la facultate, aici se si munceste in tot acel timp ce ramane liber.

Trebuia sa tin echilibrul casei sa nu se clatine si greu am iesit ca aici parca nu se termina studiile.   

Cate 2 facultati unu dupa altu trebuia sa treaca fiecare sa fie calificati pentru viata, ca voaiu afara din casa cat mai repede.

Mi-a fost greu, dar am suferit enorm dupa ce au plecat si a ramas goala casa. 

Pana si pisicii au trecut prin camere si miaunau trist ca ei stiau ca nu mai sta nimeni acolo.  Si ei sufereau cu noi.

N-am auzit de acea carte, poate-mi pica in mana intr-un Garage Sale acum de Sarbatori cand este placut o plimbare intre lucrurile altora.

Lumea daca se muta, prefera sa vanda pe ceva totul decat sa plateasca scump pentru transportare.   

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×