Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Cum va arăta lumea în viitor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca vom merge pe mana Chinei care va arunca pe piata noi materiale si tehnologii pe care Occidentul le-a tinut secretizate multe decenii si nu ma refer aici la chestiuni ezoterice ci la anumite lucruri aparent banale dar care vor conduce la o societate mult mai mobila, o societate a individului iar nu a statului. Aparent China va lucra astfel impotriva proprilor interese, dar pe de alta parte va schimba fata intregii planete pentru totdeauna spulberand vechea economie de piata si vechea oranduire capitalista prin schimbare intr-o oranduire neo-capitalista.

Iata cateva dintre materialele si tehnologiile pe care China le va impinge pe piata schimband fata planetei:

1.) Trehaloza injectabila pentru boli grave, accidente, situatii critice de supravietuire si suspensie animata.

2.) Folie, structuri gonflabile si panourile de plastic etern dopate cu aerogel, obtinandu-se o izolatie termica perfecta si o multime de structuri locuibile de la corturi, case gonflabile, module, ambarcatiuni, sere, solarii, capsule locuibile, case subterane si de suprafata, rulote, haine, incaltaminte, samd.

3.) Meta-materiale extrem de usoare si de rezistente, din care se vor construi nave-casa trans-atmosferice, un fel de rulote-zepelin compacte si care se vor deplasa la cateva zeci de metrii de la nivelul solului strabatand usor marile, oceanele cat si intinderile continentale de campie.

4.) Un replicator compact-portabil de beta-celuloza prin proces fermentativ.

5.) Un condensator de apa din aerul atmosferic pe baza energiei solare plus un racitor compact.

6.) Variante modificate genetic a tuturor plantelor de cultura si care vor contine noduli cu azobacterii fixatoare de azot atmosferic, deci plante care nu mai au nevoie de ingrasaminte si de teren fertil si aceleasi plante avand si radacini, frunze si tulpini ce stocheaza apa.

7.) Modificarea pielii umane pentru a face fotosinteza.

8.) Modificarea genetica a omului pentru a putea traii pe Luna, Marte, samd, inclusiv autogenerarea reversibila a unui exoinvelis chitinos ca la insecte.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie doar specificat pentru Chinezi, sa nu vanda marfurile astea lui khillary, pelosi si scoafa aia in scaunul cu rotile desfigurata de atatea tranfuzii de sange de la copiii mici care dispar si nu se mai gasesc.   

N-as vrea sa ne creasca urechi de magar  si coarne eventual cozi, doar celori care vor sa mearga pe Marte sau alta parte in Univers.

Daca jumatatea din actualii locuitori, inclusiv toti criminalii si politicienii in majoritate s-ar muta, cei care nu doresc o alta viata ar trai mai bine pe Pamant!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inteles mai bine de ce toate filmele sf prezinta acelasi esec lamentabil al umanitatii. 

Seria Alien, Battlestar Galactica, Serenity, Andromeda Ascendant, samd. 

In seria Alien, desi initial oamenii pareau a fi corecti si in varful piramidei, treptat aflam ca oamenii erau extrem de corupti si la baza lantului trofic, in timp ce alien-xenomorfii care initial apareau drept animale, practic acesti xenomorfi erau zeii acestui colt de galaxie impartindu-si hegemonia cu predatorii. 

In Battlestar Galactica coruptia iar mai apoi IA dau lovitura de gratie umanitatii pana in pragul extinctiei. 

In Serenity coruptia a condus la aparitia reaverilor, niste oameni mutanti schingiuiti de onesta umanitate inalta, plus vagabonzi stelari care traiesc clandestin intre asa-zisa civilizatie care va claca si tinutul salbatic ale reaverilor. 

In Andromeda Ascendant umanitatea o face iar de oaie si ajunge din nou aproape in Evul Mediu, in timp ce nietschienii, oameni modificati genetic preluasera clandestin stafeta si isi facusera propria lor noua umanitate in alt sector galactic, la fel alte secte rupte de omenire cum ar fi genitzii si alte colonii clandestine, obscure si indepartate. 

Chiar in Star Wars totul se intamplase cu mult timp in urma, iar daca inceputul era plin cu oameni desi aparent destul de efervescent si uneori malefic, in final cam dispar oamenii din prim- plan si decad intr-un regres constant si inevitabil. 

In Babylon V se repeta povestea si umanitatea este rasa din temelii printr-o molima imprastiata de mesagerii Civilizatiei Umbrelor. 

In Matrix se repeta acelasi scenariu, in Planeta Maimutelor idem si chiar si in Star Trek exista borgii, xenomorfii si alte civilizatii care asteapta momentul prielnic ca sa profite de coruptia societatii omenesti pentru a ne impinge spre extinctie! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi plac filmele amintite mai sus, nu-s pe placul meu deloc. 

In copilarie am vazut dar nu stiam ce inseamna SF prin anii '60 dar atunci inca nu erau cu urechi si aripi actorii si parea normal totul inafara temei ca erau in alta galaxie. 

Planeta Maimutelor film facut in 1968 l-am vazut ca era ceva iesit din comun si imaginam ca este fantezia cuiva ca si Alba ca Zapada si altele.  

Nu ma uit la recreari al filmelor mai vechi ca n-au valoare pentru mine. Nici la TV nu ma uit decat 1 ora pe zi la programele Roata Norocului si Jeopardy.  

Degeaba filmeaza aiureli si nu accentuaza ce vor sa ne anunte, ca mai duc in eroare oamenii analfabeti care le identifica cu biblia si apocalipsa.

Pana si vicepresedinta americii vrea sa reduca populatia sa aibe copiii nostri aer si apa mai curata!!!  a zis ieri la o cuvantare de aia, oficiala.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma intereseaza ideea de baza a acestor filme si serii SF si anume ca omenirea nu invata niciodata din propriile greseli si prin urmare in final o da in chics ori in bara cum se mai spune. 

Chiar si urcarea umanitatii in universul Star Trek are loc dupa un mega-catastrofic un Al Treilea Razboi Mondial nuclear in care umanitatea otraveste iremediabil toata planeta si ajunge in pragul extinctiei. 

Parerea mea este ca lucrurile o pot lua la vale chiar mult mai grav si nu va exista nicio tehnologie warp care ne va salva deschizandu-ne portile universului. 

Iata pericolele care ne vor insoti mereu istoria:

1.) Coruptia. 

2.) Zika. 

3.) Super-eruptiile solare. 

4.) Super-vulcanii. 

5.) Impactul Pamantului cu asteroizii. 

6.) Impactul tangential al Lunii cu asteroizii. 

7.) Posibile super-eruptii in masconii Lunii prin ejectarea de stanci si praf spre Pamant prin formarea unui inel nepermanent dar care ar intretine o constanta a unor impacturi si a unei mistuiri continue a padurilor timp de multe milenii. 

8.) Traversarea unor alte stele prin sistemul nostru solar odata la cateva milioane de ani antrenand cometele si planetele pitice din Norul lui Oort spre Pamant, inclusiv Luna ar putea fi rupta ori introdusa pe o traiectorie de impact cu Pamantul, fie o micro-luna cometa cat Enceladus ar putea lovi Terra introducand o cantitate uriasa de apa in sistem si acoperind aproape tot uscatul cu un ocean foarte adanc. 

... 

PS: Cata vreme marile fluvii si rauri ale lumii se varsa in oceane, inseamna ca umanitatea are prea multa apa iar nu prea putina. 

In subsol exista un alt ocean, de apa dulce... 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, eu priveam acele filme din alt unghi, fantezii Hollywoodiene bazat pe zeii din antichitate de pe muntii inalti din Peru si altii.   In acei ani cand cresteam, mai mult actualitatile ma interesau dar erau plictisitoare multe filme unde trebuia sa ma si gandesc pentru a intelege ceva.   Cand au aparut filmele western cu Clint Eastwood, filmele serioase al regizorilor Bunuel sau mai erau cativa in toate tarile ... le-am uitat for ever!!!    

Eu am citit multe romane de Karl May despre Amerika, am vazut si productia Winnetou, dar filmele americane erau cu totul altceva.

Ca toate cele enumerate s-au intamplat si se vor mai intampla, asta este CLAR, unde vom fi noi, asta inca ramane un necunoscut ca nu se stie nici macar o data aproximativa la multe evenimente de pe lista.   Zic, eu n-am nevoie sa ma enervez dinainte cu gandul oare ce si cum va fi, ceva-mi spune ca nu in viata mea vor avea loc din acele evenimente naturale.

Coruptia nu se poate scoate din business sau din viata activa al politicienilor mai ales.  Ar fi o lupta contra vant care ai vazut cate pagube produce mai nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/14/2023 at 11:20 PM, zodiak said:

Eu cred ca vom merge pe mana Chinei care va arunca pe piata noi materiale si tehnologii pe care Occidentul le-a tinut secretizate multe decenii si nu ma refer aici la chestiuni ezoterice ci la anumite lucruri aparent banale dar care vor conduce la o societate mult mai mobila, o societate a individului iar nu a statului. Aparent China va lucra astfel impotriva proprilor interese, dar pe de alta parte va schimba fata intregii planete pentru totdeauna spulberand vechea economie de piata si vechea oranduire capitalista prin schimbare intr-o oranduire neo-capitalista.

Iata cateva dintre materialele si tehnologiile pe care China le va impinge pe piata schimband fata planetei:

1.) Trehaloza injectabila pentru boli grave, accidente, situatii critice de supravietuire si suspensie animata.

2.) Folie, structuri gonflabile si panourile de plastic etern dopate cu aerogel, obtinandu-se o izolatie termica perfecta si o multime de structuri locuibile de la corturi, case gonflabile, module, ambarcatiuni, sere, solarii, capsule locuibile, case subterane si de suprafata, rulote, haine, incaltaminte, samd.

3.) Meta-materiale extrem de usoare si de rezistente, din care se vor construi nave-casa trans-atmosferice, un fel de rulote-zepelin compacte si care se vor deplasa la cateva zeci de metrii de la nivelul solului strabatand usor marile, oceanele cat si intinderile continentale de campie.

4.) Un replicator compact-portabil de beta-celuloza prin proces fermentativ.

5.) Un condensator de apa din aerul atmosferic pe baza energiei solare plus un racitor compact.

6.) Variante modificate genetic a tuturor plantelor de cultura si care vor contine noduli cu azobacterii fixatoare de azot atmosferic, deci plante care nu mai au nevoie de ingrasaminte si de teren fertil si aceleasi plante avand si radacini, frunze si tulpini ce stocheaza apa.

7.) Modificarea pielii umane pentru a face fotosinteza.

8.) Modificarea genetica a omului pentru a putea traii pe Luna, Marte, samd, inclusiv autogenerarea reversibila a unui exoinvelis chitinos ca la insecte.

Da` la realitate cand ai de gand  sa revii, sa cobori si tu cu picioarele pe pamant?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dispare carnea din România?! 

Orașele în care s-a luat deja decizia sint: - Aiud, Alba Iulia, Bîrlad, Botoșani, Brașov, Buzău, Câmpina, Cluj Napoca, Constanța, Iași, Lugoj, Moinești, Petroșani, Pitești, Suceava, Tulcea, Zalău.

*Ma bucur ca Maramuresenii nu se dau batuti cu usurinta, pana Horinca, Slanina afumata si Pita nu sint pe lista neagra ... da' Doamne fer' sa le iei astea de la gura, ca nu sint responsabili de ce urmeaza!!!   

Romania a intrat in anul mortii, astea sint localitati cu multi pocaiti am impresia sau aproape, fericiti sint cei care au emigrat din timp de acolo.   

Clubul Sclavilor s-ar putea numi claca asta!!!   Avansam indarat.  N-am cuvinte.*

https://www.capital.ro/dispare-carnea-din-romania-care-sunt-orasele-in-care-s-a-luat-deja-decizia.html

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×