Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Oameni care traiesc cu capul in frigider

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am intalnit genul asta de oameni la sat (rural). Nu, nu e vorba de bulimie. E vorba de oameni care au ca unica satisfactie in viata umplerea stomacului si, traiesc cu spaima mortii prin infometare. Pot sau nu sa fie saraci, as spune ca se aseamana cu personajul Hagi Tudose. Marea lor pasiune este economisirea banilor. In final ajung atat de alienati afectiv/emotional, ca nici foamea nu o mai simt.

Ceea ce-i caracterizeaza este egoismul feroce si interzicerea bucuriei sufletesti de orice fel celor din familie.

Inutil sa spun ca nu aculta muzica, nu stiu sa danseze nici nu doresc, nu se uita la filme si nu se deplaseaza vreodata in excursii. In mintea lor, trebuie sa fie "cumpatati" in orice, "calculati" in fiece lucru cu exceptia aceluia de a achizitiona frigidere, lazi frigorifice, aparate de vidat carnea si legumele etc. 

As spune ca sufera de depresie mascata si au ca unica satisfactie sa-i bage in depresie (disperare) pe toti cei cu care vin in contact.

Am gasit pe internet un banc care caracterizeaza genul asta de oameni. Il redau aici:

"Un om foarte batran si pe moarte zacea la pat cu familia in jurul lui. El intreaba: sunteti toti aici? Da, i se raspunde in cor. Atunci de ce e aprinsa lumina in bucatarie? intreaba batranul."

p.s. Expresia om cu capul in frigider am auzit-o de la CTP intr-o emisiune "cap limpede".

Daca aveti in familie  asemenea oameni sper ca am reusit sa deschid ochii celor ce sufera din cauza acestui gen de oameni parșivi dar complet inconștienți.

Case closed.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint POCAITII ... ii recunosc de departe.  Curios este ca timp cat am trait in RO, nu am stiut NIMIC sau nu prea mult despre ei ca era interzis practizarea asta si toti erau si membri de PCR.  Smecherasii asa voiau sa confunde pe comunisti sa faca adunari religioase nu sedinte de partid :lol2:   cum s-a crezut de intepenitii de securisti si alti membri. 

Noi am fost Romano-Catolici si nu ne amestecam cu asemenea oameni care treceau fara sa salute pe nimeni, se comportau ciudat.  Dar vorbeau si mai ciudat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt niste serpi care daca le permiti te sugruma, sau cum spun psihologii, produc aneantizarea sufletului si te imping la sinucidere in timp ce ei se mentin compensati decompensandu-si astfel victimele, pe principiul  "lasa sa fii tu mai nefericit ca mine" cu expresia binecunoscuta "lasa sa fie acolo la ei (nenorocirea), nu-i ajutam cu nimic"

persoanele pe care le-am observat provin din familii care nu le-au oferit nimic in viata si considera ca se cuvine sa faca la fel cu restul

de regula fac relatii din interes material, sexual si isi nenorocesc copiii rezultati, n-au nici un fel de sentiment sau empatie pentru nimeni si nici simt estetic, se imbraca stas, neasortat si in culori care nu plac celorlalti, nu au prieteni si da, pot sa devina adepti ai unor secte

apropo,  de ce ai spus, fosta mea invatatoare mare comunista, care rupea batele de bambus dupa uneori si 30 de bete la palme, dupa 1990 s-a inrolat la Martorii lui  Iehova si a inlocuit sedintele de partid cu sedintele de predicat fraierilor din secta, cu diferenta ca nu putea sa le mai dea la palme, le dadea doar teme pentru acasa, din "cartile sfinte" ale sectei, dupa care-i asculta scrupulos

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia a fost jehovista si inainte doar se prefacea ca este severa.  La scoala mea era trimis de comunistii romani educatori crescuti in Casa de Copiii abandonati sau refuzati de mama. 

Se comportau ca niste calai, ce au primit ca educatie de unde au venit, au incercat sa experimenteze pe noi, copiii maghiari.   Dar secuii au scos securea si i-au spus clar ca o taie in 2 bucati si arunca la ursul din padure!!!    Au disparut din localitate definitiv.   Unguri Jehovisti n-am intalnit nici aici, doar romani.    Nu stiu cum se numea Secta unora din Maramures dintr-un sat altfel de romani, care nu mancau PORC, il cresteau pentru vandut pe kg animalul si-l numeau DRAC.    

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, The Unknown said:

Aia a fost jehovista si inainte doar se prefacea ca este severa.  La scoala mea era trimis de comunistii romani educatori crescuti in Casa de Copiii abandonati sau refuzati de mama. 

Se comportau ca niste calai, ce au primit ca educatie de unde au venit, au incercat sa experimenteze pe noi, copiii maghiari.   Dar secuii au scos securea si i-au spus clar ca o taie in 2 bucati si arunca la ursul din padure!!!    Au disparut din localitate definitiv.   Unguri Jehovisti n-am intalnit nici aici, doar romani.    Nu stiu cum se numea Secta unora din Maramures dintr-un sat altfel de romani, care nu mancau PORC, il cresteau pentru vandut pe kg animalul si-l numeau DRAC.    

da, copiii abuzati / batuti devin abuzatori / batausi de copii, exceptiile tin de structura individului ca daca toti  ar "evolua" dupa mediul in care au fost crescuti unde am ajunge

sectele neoprotestante sunt persecutorii prin excelenta, in baza unor idei putine dar fixe insa ortodocsii si catolicii pot fi acuzati de practici inselatoare cu duiumul ca doar patriarhul ortodox cat si papa sunt "infailibili" in organizarea mântuirii (salvării) de păcate (nu intru in detalii ca nu e locul aici), in trecut, pe vremea inchizitiei aveau drept de viata si de moarte asupra tuturor

cei mai de succes intelectual si economic sunt protestantii lui Luther (tarile germanice din vest-centru-nord, scandinavia) insa totul pana la un punct

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu dau un FRAQUE pe nici o religie sau reprezentanti pe pamant al acestori bazaconii, dar am vazut copiii batuti de parinti ca nu voiau sa se faca de ras in scoala ca ei se tund nu stiu cum si nu se imbraca ca restul.  Am tradus in tribunal foarte mult aici dar si in Europa.   Am auzit si vazut multe, dar cat ei sint sectantii de idioti, mai rar.    Se cred ca au drept sa fabrice altceva din fiecare om dar ei fac ce vor, jura ca alcool nu atinge dar le traduc diagnosticul de Cancer de Ficat de la alcool si pe mine ma fac mincinoasa.   Sa crepe toti cu adevarul lor, pentru pocaiti nu mai traduc.   S-au mutat in zone intre dealuri si arbusti, sa n-aibe nimic cu LUMEA, dar tot de la alcool mor majoritatea!!!     

Era o evreica convertit in Jehova ... si s-a oprit la fiecare casa, era sa lesine ca tocmai fierbeau sarmalele si ea stia ce sint, dar nu stia sa le faca. 

A revenit sa-i dau cateva si s-a mai oprit sa-mi povesteasca amarul vietii.  A mai adus si un doctor cu ea, el conducea masina altfel trebuia sa faca pasi, era si foarte cald afara. 

Am vorbit de multe dar nu de religie, deja de ani de zile nu stiu nimic de ei ca locul unde era LACASUL lor, s-a vandut la Chinezi.   

Ea s-a convertit sa nu se sinucida ca l-a lasat sotul evreu cu 2 copiii pentru una mai tanara ca fiica lor!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, The Unknown said:

Eu nu dau un FRAQUE pe nici o religie sau reprezentanti pe pamant al acestori bazaconii, dar am vazut copiii batuti de parinti ca nu voiau sa se faca de ras in scoala ca ei se tund nu stiu cum si nu se imbraca ca restul.  Am tradus in tribunal foarte mult aici dar si in Europa.   Am auzit si vazut multe, dar cat ei sint sectantii de idioti, mai rar.    Se cred ca au drept sa fabrice altceva din fiecare om dar ei fac ce vor, jura ca alcool nu atinge dar le traduc diagnosticul de Cancer de Ficat de la alcool si pe mine ma fac mincinoasa.   Sa crepe toti cu adevarul lor, pentru pocaiti nu mai traduc.   S-au mutat in zone intre dealuri si arbusti, sa n-aibe nimic cu LUMEA, dar tot de la alcool mor majoritatea!!!     

Era o evreica convertit in Jehova ... si s-a oprit la fiecare casa, era sa lesine ca tocmai fierbeau sarmalele si ea stia ce sint, dar nu stia sa le faca. 

A revenit sa-i dau cateva si s-a mai oprit sa-mi povesteasca amarul vietii.  A mai adus si un doctor cu ea, el conducea masina altfel trebuia sa faca pasi, era si foarte cald afara. 

Am vorbit de multe dar nu de religie, deja de ani de zile nu stiu nimic de ei ca locul unde era LACASUL lor, s-a vandut la Chinezi.   

Ea s-a convertit sa nu se sinucida ca l-a lasat sotul evreu cu 2 copiii pentru una mai tanara ca fiica lor!!!  

eu cred in evidente, cred si in piramida lui  Maslow, care apropo a fost tot un evreu

nu cred in gandirea magica a nici unei secte / biserici occidentale sau orientale

p.s. sunt de parere ca pentru a ajunge la Dumnezeu este  nevoie ca omul sa se desprinda de baza acelei piramide si apoi, chiar daca ajunge in vârf si pierde tot, nu va inebuni pentru ca are alta ancora in afara de lucrurile pe care le acumulase, pentru ca la final aici vom ajunge toti, sa pierdem tot. Daca nu as crede in evidente, as ajunge sa delirez ca Zod. Iar prea bogat nu sunt ca sa "nu cred  in nimic" afara de ce am acumulat compulsiv la  o adica.

Biblia  am studiat-o pe  cont propriu, autodidact, si da, am ajuns sa vad rahatul din toate sectele. Dar ce ne facem cu "secta psihologiei"? Se va termina curand si cu secta asta, cu "povățuitorii turmelor"!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie cineva in bocanci sa intre in gura mormonilor si altor sectanti hoti, criminali, satanici etc., care vor sa stapaneasca Lumea, sa prosteasca pe analfabeti.   Religiile sint in razboi si azi nu de altceva se tot imping tancuri si explozive, Evreii vor totul, ei platesc pe altii sa lupte si prostii executa, Mormonii locali din Utah si alte state Nu pun mana pe arme sa lupte doar sa execute vre-o femeie ca nu s-a supus pedepsei sau din astea, madarfaquerii.  Vor sa ajunga Presedinte American dar nu se potriveste ideologia din ei cu actualitatea.   Astea sint obiectul luptelor de azi.   Asta trebuie oprit, care dumnezeu este mai feroce si atot ...  prostia umana n-are limite.   Musulmanii iar cu ale lor izmene si barbi arata ca draqu' dar nici prostia din ei nu se poate masura inca.   Mi-e scarba de ce-i in jur, n-am treaba cu nimeni, aici nu intra nimeni!!!  Ma bucur de legea COVID, cat traiesc va tine epidemia pe proprietatea mea, stiu si vecinii!!!      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OFF TOPIC Nu pot sa ma iau de evrei atata vreme cat civilizatia noastra este de sorginte iudeo-crestina iar evreii au luat 1/3 din premiile Nobel si, ce mai important, daca tot ne aflam pe un topic din aria Psihologie, tot ei, evreii, sunt autorii tuturor psihoterapiilor. E adevarat ca nu toti sunt "sfinti" dar pentru mine este limpede ca in spatele lor sta o forta mare. Ca e vorba de Dumnezeu care-i numeste "lumina ochilor Lui", ca e vorba de selectia naturala prin diverse robii si holocausturi, poate ambele, insa e clar ca cel putin in secolul XX au fost printre popoare ca roua pe firul ierbii, cum spune profetul Mica despre ei ca vor fi in vremurile din urma.

ON TOPIC Si acum sa revenim la subiectul topicului daca tot dialogam. Asa, unii dintre cei ce traiesc cu capul in frigider, gratie faptului ca nu-i iubeste nimeni, au si alte metehne, cum ar fi ipohondria (reala, pentru ca au diverse somatizari - boli psihosomatice) sau ortorexia (alimentatia super corecta din care nu lipsesc suplimentele alimentare de parca am fost facuti sa mancam pastile cu vitamine si minerale in loc  de o salata de rosie cu ceapa). Si aici intram in plina patologie. Ipohondrul isi imagineaza ca sufera de boli imaginare pentru ca spera inconstient sa fie iubit de doctori (confunda grija pentru care plateste cu iubirea parentala din copilarie ce a lipsit), iar doctorii sa fie cat mai multi functie de numeroasele "boli" de care isi imagineaza ca sufera. Evident, rezultatul este falimentul personal in beneficiul medicilor care urca cu banii ipohondrului pe piramida lui Maslow. Ortorexia apare sa suplineasca stima de sine tot mai scazuta, "vedeti, ma alimentez super corect, deci am valoare in plus față de restul!" Desigur ca oamenii astia nu sunt deloc constienti si daca le-ai spune adevarul franc in fata ti-ar deveni dusmani. Acest gen de oameni nu suporta nici un fel de adevar, nici de ordin moral, nici sentimental nici spiritual (sunt doar credinciosi de dumineca). Ei sunt cei care  nu au citit niciodata Biblia dar sunt indragostiti de preotii care in trecut le-au ucis eroul (pe Hristos). Filozofia lor de viata este "exist ca sa muncesc - mananc si muncesc ca sa exist" ori corect este altfel, sensul vietii nu e munca de dragul muncii ci ce faci cu rezultatul ei, in speta bucuriile personale, altruismul etc. Nu pot  fi schimbati, trebuie ignorati pe moment si ocoliti cvasi permanent ca total este imposibil, sunt peste tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am spus unui evreu, doctor, de unde sint ca el m-a facut direkt din Ukraina sau Belarus si am amintit pe cel din Sighetu-Marmatiei care a luat si Premiu Nobel, m-a facut praf ca Ei nu accepta si n-au nimic cu asemenea premii ca n-au nevoie si deloc nu participa in activitatiamintit de mine. Mi-a aratat usa, dar i-am scris pe o hartie numele orasului meu de care n-a auzit deloc si nu m-a crezut.   Dupa 1 an si ceva m-am dus tot acolo in cabinet dar la alt doctor.   Se uita parca eram abonat la el, ca cei de la receptie vad ca am mai fost pe acolo dar nu ma mai duc la el.    Eu nu pot sa cred despre nimeni ca sint peste noi restul, cu aptitudini speciale inzestrate. 

"ca in spatele lor sta o forta mare"???  nici daca ma nasc inc'odata nu pot sa cred asa ceva!!!  eu-i ignor demult, te-au imbrobodat bine!!!  :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×