Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

Situatie care e importanta sau exagerare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

Oare merita sa i se dea importanta acestei situatii?

O prietena are o relatie de vreo 5 Ani cu logodnicul ei, si locuiesc impreuna de la inceputul relatiei, pe punctul de a se casatori. Ea are acces nelimitat la telefonul lui personal si la telefonul de serviciu, la contul lui bancar, carduri, etc. Adica nu exista ceva la care el sa ii restranga accesul. Apoi, el mereu vine direct acasa dupa servici, iar in oras ies doar impreuna sau deloc. El nu isi ascunde telefoanele niciodata, ea mereu are acces nelimitat. Si tot timpul liber si-l petrec impreuna.

Acum o luna ea ma suna isterica si plangand. Intro dimineata a avut un presentiment si s-a uitat in WhatsAppul lui. Acolo era un numar de telefon neinregistrat in telefon, dar chatul era gol, fara mesaje. Cum nu-i dadea pace acel presentiment, suna la acel numar si raspunde o voce de femeie. Ea inchide telefonul fara sa vorbeasca nimic. Cauta acel numar in telefoanele lui, gaseste in telefonul de servici 5 apeluri la acel numar intro dimineata 20 de minute inainte de a incepe munca. Si nimic mai mult. Il intreaba pe el cine este tipa si el ii spune ca in dimineata respectiva, cand a ajuns la munca s-a apropiat o fata si i-a cerut ajutorul, spunand ca amica ei se afla in cladirea firmei si are nevoie sa o sune, el ii da telefonul de servici si ea suna, insa nu i se raspunde. Atunci ea ii spune ca telefonul ei e la amica respectiva si se suna pe telefonul ei insa nu i se raspunde. Si il intreaba daca nu poate trimite WhatsApp. El nu are WhatsApp pe telefonul de servici si o lasa sa foloseasca WhatsAppul de pe telefonul personal. Ea pune numarul in Whatsapp dar spune ca pana la urma asteapta ca amica sa iasa din cladirea, si nu mai insista cu telefonul. 

De atunci prietena mea nu mai are liniste. Tot cauta sa vada daca a fost altceva, daca el minte, insa nu gaseste nimic. El i-a zis ca daca el o insela nu lasa acolo numarul de telefon, nici nu o lasa sa umble in telefonul lui la discretie, dar ca pt el acea intamplare nu a avut nicio importanta si uitase de numarul din WhatsApp (el nu foloseste WhatsAppul cu nimeni). Pe el il bufnea rasul si i-a zis amuzat ca nu a vrut sa o agate sau sa flirteze cu respectiva, si i-a zis partenerei sa stearga numarul, partenera i-a zis ca asta trebuie sa faca el. In final s-a ajuns la o cearta foarte puternica. A doua zi dimineata el i-a zis ca a sters numarul din ambele telefoane. 

Ea a cautat sa vada daca el are vreun telefon ascuns si nu a gasit nimic. In rest el tot timpul a venit acasa dupa servici, nu iese cu nimeni, mereu iese doar cu partenera lui, sta mai mult in casa, el asa este de cand s-au cunoscut. Nu e genul petrecaret, sa lipseasca de acasa, etc.

Insa ea se tot framanta, daca a inselat-o? Daca se vede cu ea in pauza de la munca? Ar fi unicul moment in care ar fi posibil. Inainte de a-l cunoaste pe el, avusese un prieten de care s-a despartit pt ca a descoperit ca el avea o alta relatie in paralel.

Ei acum isi doresc sa aiba un copil si ea face tratament de fertilitate, ceea ce o afecteaza mult emotional. E super sensibila din cauza medicamentelor pe baza de hormoni, e vulnerabila, si nu stie daca face din tantar armasar sau e ceva acolo care e chiar putred in Danemarca. 

Eu tot am incercat sa o linistesc, insa e foarte emotionala din cauza tratamentelor, inainte nu era asa. 

Voi cum ati gestiona situatia?

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mesajele de pe whatsapp se pot sterge, ba chiar sunt si programe/aplicatii  care le fac sa dispara imediat ce au fost citite  ass ca un whatsapp gol nu inseamna ca nu e nimic.

M-am distrat mai demult cand mergeam cu metroul, era langa mine o tipa care conversa pe whatsapp cu unul si se plangea aluia ca se joaca cu ea si ca vrea sa stie ce e intre ei si ce sentimente are pentru ea, si nu intelegeam de ce mesajele pe care le scriau si unul si celalalt dispareau imediat din conversatie. Dupa care ii suna tipei telefonul si scria pe ecran Iuby sau ceva, si ea ii zicea aluia ca trebuie sa se duca la bunica ei sa o ajute cu nu stiu ce. Dupa care si-a reluat conversatia pe whatsapp cu celalalt. Era asa palpitant ca era sa ratez statia unde trebuia sa cobor.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare exagerare. Cinci ani nici o dovadă, nici un dubiu, și de la un nr de telefon aiurea, atâtea dubii și îngrijorări. Păi ce căsătorie, dacă încrederea e 0 barat? Cu acces la toate alea, pe deasupra, auzi. O fi tratamentul pt fertilitate de vină.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, ce problema are prietena ta de sta toata ziua sa verifice mesajele logodnicului si sa vada cu cine a vorbit? Ce fel de cacat de relatie e asta si pe ce se bazeaza?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Amarena a spus:

Mie mi se pare exagerare. Cinci ani nici o dovadă, nici un dubiu, și de la un nr de telefon aiurea, atâtea dubii și îngrijorări. Păi ce căsătorie, dacă încrederea e 0 barat? Cu acces la toate alea, pe deasupra, auzi. O fi tratamentul pt fertilitate de vină.

E ceea ce cred si eu, i-am si spus 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Enki a spus:

In alta ordine de idei, ce problema are prietena ta de sta toata ziua sa verifice mesajele logodnicului si sa vada cu cine a vorbit? Ce fel de cacat de relatie e asta si pe ce se bazeaza?

Se bazeaza pe prins donatorul cat sai dea sperma. Avand in vedere ca ia si tratament de fertilitate probabil e pe la 40 ani si asta e ultima ei sansa. Trebuie sa il tina langa ea cat e necesar pentru a face copilul si pe urma gata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in fine. Daca era fata desteapta prietena asta a ta, trimitea un mesaj pe whatsapp, nu suna. Un ce faci, cum esti? Si astepta sa vada ce raspuns primeste.Daca primea inapoi un who the fuck are you? sau un mi-e dor de tine se lamurea imediat si nu se mai stresa ca proasta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Enki a spus:

 ... ce problema are prietena ta de sta toata ziua sa verifice mesajele logodnicului si sa vada cu cine a vorbit? Ce fel de cacat de relatie e asta si pe ce se bazeaza?

Relatie de om bolnav la cap!!!   Gelozia este o boala grea si nu se poate vindeca din cate am auzit.   Eu nici nu vreau sa aud pe nimeni cand vorbeste la telefon, sa mearga afara sau undeva nu in casa daca sint aici in vizita.  Am legi stricte dar nu vine nimeni de o vreme ca mentinem carantina.   Nici plicurile n-as putea sa citesc de la altii pana nu este munca mea asta.   Dar nu stiu nici numarul de celular al omului si nu ma intereseaza!!!  Am dat interzis sa ma sune prietenii sau de pe lista de "clienti" pe mine ca n-avem nimic de discutat.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, NicolaeT a spus:

Se bazeaza pe prins donatorul cat sai dea sperma. Avand in vedere ca ia si tratament de fertilitate probabil e pe la 40 ani si asta e ultima ei sansa. Trebuie sa il tina langa ea cat e necesar pentru a face copilul si pe urma gata.

ia-ti catrafusele si treci pe topicul cu prostiile tale, nu te baga peste prostiile altora.

Stiu persoane care au facut tratament de fertilitate si la 26 de ani ca nu puteau avea copii, si altcineva FIV la 32 pentru ca in 10 ani nu reusisera sa faca un copil. Deci asta cu 40 de ani cade. Ah, si nici unul din cele doua cupluri nu sunt divortati. Au vreo 20 de ani de casatorie primii, si vreo 30 de cand sunt impreuna ceilalti.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Enki a spus:

Stiu persoane care au facut tratament de fertilitate si la 26 de ani ca nu puteau avea copii, si altcineva FIV la 32 pentru ca in 10 ani nu reusisera sa faca un copil. Deci asta cu 40 de ani cade. 

Hai sa aflam de la initiatoare. Ana2019, cati ani are prietena ta ?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×