Sari la conținut
Forum Roportal
zod

Terraformarea și semi-terraformarea sistemului nostru planetar

Postări Recomandate

Este interesant faptul ca vom terraforma planetele mici si asteroizii, in timp ce planetele gigante gazoase in speta: Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun, vor deveni lumi planetare inghetate asemenea lui Pluto, Europa si Enceladus.

De fapt doar Venus si Marte se vor apropia de o terraformare completa la fel si cavernele din interiorul asteroizilor si orasele-colonii de sub domurile protectoare, in timp ce planetele mici vor fi doar semi-terraformate, atmosfera lor continand azot, apa, bioxid de carbon si amoniac si mai deloc oxigen, adica ar deveni paradisuri luxuriante pentru vegetatie, insa oamenii ar traii in acele orase-domuri in biosfere artificiale.

De altfel aceste biosfere artificiale vor exista pretutindeni din subteranul selenar, mercurian, pana in interiorul calotelor glaciare martiene si sub lacurile inghetate, in interiorul lui Ceres, a asteroizilor, pe suprafata glaciala a proaspat semi-terraformatelor: Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si mai departe pe miliarde de comete uriase si planetoizi din Centura lui Kuiper pana in Norul lui Oort cuprinzand pleiada de extra-planete pitice de clasa plutino.

images.jpg

europa_1-e1613406238627.jpg

uranus-11626_960_720.jpg

p09tsp1x.jpg

cosmos_9035489_001_72dpi.jpg

PIA17182.jpg

Pluto_in_True_Color_-_High-Res.jpg

HD-wallpaper-krypton-advance-supermans-homeworld-long-gone-ice-world.jpg

krypton_syfy.jpg

EyFjgJcWYAE2QAo.jpg

23660.jpg

Editat de zod
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce IGLU dragut este pe poza, seamana cu Disney Land, se vor mai ridica niste huțuț-uri tot din gheata si va fi business ca de obicei pe Terra.

Ador super inventiile umane!!!   Cand incep constructiile  :o: trebuie sa si rezervam din timp bilete.

Nu voi trai eu sa vad minunea asta si-mi pare rau.

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, The Unknown a spus:

Ce IGLU dragut este pe poza, seamana cu Disney Land, se vor mai ridica niste huțuț-uri tot din gheata si va fi business ca de obicei pe Terra.

Ador super inventiile umane!!!   Cand incep constructiile  :o: trebuie sa si rezervam din timp bilete.

Nu voi trai eu sa vad minunea asta si-mi pare rau.

 

Le va construi o umanitate de pe Terra, dar nu umanitatea din acest moment. 

Umanitatea de acum este corupta, asa ca cei care vor ridica aceste structuri sunt cetatenii guvernului mondial, al unei societati egalitariste similara celei din Star Trek. 

Cand se va intampla aceasta?! Probabil peste cateva decenii pe cand cineva va inventa dronele-insecta cu autonomie foarte mare si care vor asterne harul lui Morfeu peste liderii politici si militari ai lumii. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/16/2022 at 2:22 PM, zod said:

 

Cand se va intampla aceasta?! Probabil peste cateva decenii pe cand cineva va inventa dronele-insecta cu autonomie foarte mare si care vor asterne harul lui Morfeu peste liderii politici si militari ai lumii. 

Mai bine te-ai concentra asupra terraformării Rusiei, mă rog, a Siberiei. Poate că astfel se va așterne „harul lui Morfeu” peste liderul tău preferat...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astia din Man of steel erau simpli oameni, pe cand in Superman 2 doar aparenta ii facea fiinte umane organice. 

Cand ajungi sa fi mult mai rezistent si versatil decat un Tardigrad aka Ursulet de apa, atunci devii un zeu desi originile tale pot fi banale organice. 

Asemenea capacitati aveau insectele uriase din seria Infanteria Stelara Spaceship Troopers si oamenii modificati prin contagiune de tipul celui din filmul Supernova. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Vriies a spus:

Mai bine te-ai concentra asupra terraformării Rusiei, mă rog, a Siberiei. Poate că astfel se va așterne „harul lui Morfeu” peste liderul tău preferat...

Ti-am spus ca dronele insecta si harul lui Morfeu vor incheia istoria, indiferent cine le va construi si folosi prima data. 

Momentan americanii au asemenea drone insa zic eu destul de grosiere si cu autonomie mica. 

Totusi eu consider ca o planeta unita si cu o societate dictatoriala, egalitarista si fara intimitate, va fi o societate mai buna si ultra-progresista in care 99, 9% dintre rai si devianti vor fi eliminati prin izolare geografica, reproductiva, samd, nu vor mai exista razboaie crime, asasinate si conflicte, iar oamenii vor fi analizati, catalogati, sotati si plasati fortat in functii si pozitii de munca, astfel ca toti vor fi motivati sa fie cinstiti si sa urmeze o cale ori alta dupa mobilizarea personala si intelect plus ghidare de catre IA. 

Oamenii se vor retrage in locuinte modulare mai mici, insa avand un spatiu virtual urias prin oglinzi si displayuri-tip afise, ochelari multimedia, aparate autonome, izolatori termici perfecti, suprafete cu florescenta solara reziduala de durata, samd. 

Agricultura se va face continu in solarii de aerogel semi-subterane sub forma pomiculturii si legumiculturii transgenice. 

In case spirulina va creste in instalatii ornamentale aflate la suprafata...

Lent planeta va fi redata florei si faunei, fauna si flora extincta va fi resuscitata, deserturile vor fi reinpadurite cu arbori rezistenti si cactusi, iar oamenii vor migra spre insule, zone izolate si spre spatiul cosmic, mai intai spre Luna, apoi spre asteroizi,... vor terraforma si semi-terraforma planete si isi vor schimba radical chiar partea organica devenind zeii hoinari ai acestui colt de galaxie. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, zod said:

 

Agricultura se va face continu in solarii de aerogel semi-subterane sub forma pomiculturii si legumiculturii transgenice. 

 

Lent planeta va fi redata florei si faunei, fauna si flora extincta va fi resuscitata, deserturile vor fi reinpadurite cu arbori rezistenti si cactusi, iar oamenii vor migra spre insule, zone izolate si spre spatiul cosmic, mai intai spre Luna, apoi spre asteroizi,... vor terraforma si semi-terraforma planete si isi vor schimba radical chiar partea organica devenind zeii hoinari ai acestui colt de galaxie. 

Eh, mă bucur cel puțin pentru faptul că ești optimist.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×