Sari la conținut
Forum Roportal
zod

Evenimente catastrofice in viitorul apropiat ori ceva mai indepartat

Postări Recomandate

Recent savantii au descoperit ca sistemul nostru planetar ar putea fi aruncat in haos de catre stelele ratacitoare care ar putea traversa sistemul nostru solar. 

Eu cred ca exista pericole reale care nu pot fi detectate si care s-ar putea afla deja in sistemul nostru planetar si anume comete uriase de marimea unor planete mici, murdare si intunecate, care nu reflecta lumina soarelui. 

De asemenea pot exista planete mari ratacitoare, foarte mari si acoperite cu substante opace la radiatia solara si acestea de asemenea slab ori deloc detectabile de catre telescoapele terestre. 

Asemenea planete ratacitoare si comete ar putea face rau ori bine in functie de la o situatie la alta. 

Prin impact direct cu o alta planeta ar putea sa o distruga. 

La o intalnire apropiata s-ar putea forma un sistem planetar binar, fie planeta in speta ar fi aruncata in deriva, fie pe o orbita mai inalta si mai alungita. 

Daca planeta ratacitoare s-ar lovi usor fiind capturata de Venus ori de catre Marte, s-ar putea ajunge la Venus si Marte binare, fie la contopirea celor doua pentru realizarea unei noi planete habitabile. 

In cazul intalnirii cu Pamantul ar reiesi un dezastru sigur fie direct ori prin ciocnire cu Luna. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut azi la stiri niste poze frumoase despre univers transmis prima oara publicului cu niste locuri departe de la Plaman la 7 milioane de ani lumina sau asa un numar astronomic au spus dar voi cauta in ziar precis sint cirfe mai scurte.   Aici in Arizona s-au facut cercetarile la facultate, pe langa care functioneaza multe sectii de cercetare al universului ca seamana terenul din Arizona cu cel de pe suprafata Lunii  :smartass:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au obtinut imagini cu galaxii de la aproape 13 miliarde de ani lumina aproape de capatul universului, dar tot galaxii vechi, deci nu este un capat autentic. 

Practic cu cat au privit mai adanc, cu atat au observat si mai multe galaxii spirale la fel de vechi precum Calea Lactee. 

Astronomii nu au luat inca in calcul faptul ca intregul univers s-ar putea comporta ca o multi-lentila holografica si prin urmare sa existe o multiplicare la infinit a imaginii fiecarui colt din univers si astfel sa nu putem cunoaste dimensiunile reale si capatul daca intr-adevar ar exista asa ceva. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme incoace, adica cca. cateva luni bune suntem bombardati cu stiri despre mari furtuni solare care au ratat Terra iar altele care lovesc in plin scutul magnetic terestru!

Astrofizicienii ameninta ori mai degraba alarmeaza lumea, iar pe de alta parte tempereaza situatia generata spunand ca soarele este la un maxim al ciclului de 11 ani, dar ca ceva mai activ.

In realitate situatia ne poate scapa din mana, sansele fiind jumi/juma ca omenirea sa piarda toata tehnologia electrica si electronica.

Totusi s-ar putea sa fie un lucru bun pentru umanitate, deoarece astazi oamenii nu mai sunt priviti ca scop si nici macar ca mijloace ci de-a dreptul ca inutilitati.

Decaderea umanitatii la nivelul tehnologic exclusiv mecanic, ceea ce ar fi similar cu lumea asa cum o stiam inainte de secolul XX, ar face ca oamenii sa conteze din nou.

Integrarea de cipuri pe terminatiile nervoase ar izola tehnologia in corpul omenesc.

De asemenea tehnologiile bio-genomice ar prinde avant in cazul regenerarii umane si anti-imbatranire intorcand ceasul biologic inapoi in floarea varstei.

De asemenea vor aparea pomi fructiferi vesnic verzi si pomi fructiferi tropicali adaptati genetic la iernile din zonele temperate.

Toate plantele utile vor deveni nitro-transgenice si stocatoare de apa ( nitro-transgenice similare lucernei, adica fixatoare de azot atmosferic, deci complet bio fara supliment periodic de ingrasaminte).

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cand te gandesti ca in Jungla din Amazon si in Afrika mai traiesc oameni in conditii animalice si se manaca unu pe altu!!! 

Pe ei nu-i intereseaza stiinta si tehnica si vor supravietui ca si pan'acum, iar noi super desteptii planetei vom pieri :lol2:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa pierim cu atatea resurse la indemana?!

Este suficient sa cultivam fasole urcatoare pentru boabe si aceasta pe cativa zeci de metrii patrati.

Chiar si in Arizona poti cultiva orice cu putina apa la picatura, doar sa eviti cele 4-5 luni de vara. De fapt cred ca sezonul vegetativ este mult mai lung decat in Romania, deoarece poti cultiva orice la sfarsitul lui Septembrie si poate creste pana in luna Mai.

Ca cereala sorgul de la marginea Saharei ar merge in Arizona, la fel nucul de desert cultivat in desertul Thar din India-Pakistan.

Alte plante: Baobabul si radacinoase din desertul Kalahari, cactusi comestibili, yucca-banana, maslinul, ananasul, citrice, bananierul cu estivare, samd.

La altitudine cred ca ar merge bine si cultura cartofului.

PS: Practic o familie isi poate asigura hrana si doar utilizand pamantul de langa casa, o utilizare inteligenta si intensiva de tipul acvaculturii pe etaje in suporti din schelete metalice, lemn si tuburi de tabla ori plastic.

Daca ar inebuni lumea chiar maxim, atunci am putea cultiva cartofi si banane in mod non-stop chiar in interiorul locuintelor, chiar si in dormitoare utilizand spatiul si resursele in mod ultraeficient.

Editat de zodiak
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precis esti convins ca in Arizona este doar Cactus Saguaro, Nisip, Sarpe cu clopotel, Coyotes, dar nu la echipa de Fotabal American ma refer!!!  eventual niste Paianjeni

uriasi pe langa Soparle otravitoare si Pasarea Colibri care aici isi petrece vacanta de iarna, pe langa alte pasari calatoare in numar foarte mare si porculetul Javelina.    

Un roman voia sa ma viziteze mai demult, pana sa apara FB si Google, si m-a intrebat pana unde sa-si cumpere biletul de avion, New-York sau San Francisco??? 

Care din aceste orase imi sint mai aproape ca de Phoenix n-a auzit nimeni in locul unde voia sa-si cumpere biletul ca nu este aeroport.

What’s Growing in Arizona? :pardon:

https://farmflavor.com/arizona/arizonas-top-10-ag-products-infographic/

Avem un sistem de irigarea solului de invidiat, subteran, azi in curtile oameneilor ca intre timp s-au construit case in livezile imense de Citrice,  Masline,

Curmale, Smochini, pe urma pepeni galbeni, salate, spanac, ceapa verde si ridichi, varza, rosii, etc., porumb si cartofi la greu ca sint plante locale originale

Americii, defapt nu stiu ce nu se cultiva, desi Bumbacul este pe Primul Loc on agricultura locala, fiind planta industriala, se cam uita sa fie pe cap de lista.

Pe langa casa avem restrictii la gradinarit ca amenzile sint mai mari decat valoarea casei in caz ca de la sapaturi se sparge instalatia de gaze, apa, canalizare, cablurile

de telefoane, computere, electricitate si de TV.  Nimeni nu vrea sa ramana pe intuneric din cauza altori fiinte iresponsabile, ca pe luna factura de apa va costa enorm

de mult, nu mananca din nimic pentru acei bani nici in 3 luni.  Nu se merita, plus, lumea este comfortabila, mai bine se uita la TV si comanda mancare, ii raman si bani, 

nu vine amenda si miros de la ingrasamintele naturale sau chimicale si alte zburatoare care mai apar pe parcurs, plus pasari sa le manance inaintea ta recolta!!!     

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am scris mai sus se refera doar la zona de Sud al Arizonei, cea Subtropicala, ca la Nord este alta clima cu zapada si iarna grea, avem si un munte cu zapada vesnica pe varf.

Este si o crescatorie de pasari Struti, pentru pene erau crescuti la inceput in palariile de femei prin anii 1850 si ceva, era marfa de MODA pentru export exclusiv, dar repede s-au

schimbat si palariile ca si moda de femei la Paris, iar in palariile de cowboy nu era o cerinta "Pana de Strut"  https://kaleido.ro/Pana-de-strut-Rayher-dimensiune-30-cm.html

Azi doar in Industria Erotica se mai vand pene de strut pentru Gentlemen's Club, cu instructii pe verso.   

Ardei Gras Maghiar de la producatori Yugoslavi care au cumparat ferma de la ungurul care a murit de o vreme, ne era asigurat, dar se vinde in California in ultima vreme ca

merge mult mai scump decat s-ar da pe aici.  Pana traia batranul, gaseam in toate magazinele etnice europeene vara-toamna din cei mai gustosi Ardei.  Ardei iuti de sute de

feluri se cultiva local ca polulatia mexicana este cea mai numeroasa in Arizona si ei consuma la greu marfa asta, alaturi de alti Latino din America Centrala si de Sud. 

Defapt tot ei sint si producatorii acestori bunatati, pacat ca nu se poate cultiva Cafea si Cacao, Ananas si inca anumite fructe tropicale din cauza caldurii si al secetei. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se pot cultiva inclusiv cacao si cafea, doar trebuie ales sezonul potrivit, in plus pentru anumite plante se pun plase pentru pasari si parasolare.

Probabil ca in zonele subtropicale problema reala sunt pasarile migratoare care distrug culturile comestibile pasarilor care pasari sunt si ocrotite de lege pe deasupra.

Totusi plasele si parasolarele sunt o solutie la indemana in aceste regiuni.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pasarile calatoare vin iarna pe aici cand nu prea sint recolte pe camp si in oras lumea pune apa la dispozitie dar si mancare.   

In lunile cand ajung, se stie deja, aproape cad din cer de oboseala dar revin dupa ce bea apa, ne anunta la TV sa ajutam pasarile si se duc in Desert,

langa lacuri ca sint destule,  rauri si alte locuri und se simt bine.   Vad si pe strada cu puii cum se plimba, dar oprim masinile si asteptam sa treaca.

Din fiecare casa primesc mancare, copiii abia asteapta sa hranesca pasarile mari cat un curcan.

Am vazut de sub acoperisul terasei o pasare imensa, statea pe sarma electrica avea niste aripi de 2 metri bucata, m-am speriat ca asa ceva inca

nici in filme n-am vazut.  Noroc ca am avut pomi destui si nu s-a hotarat sa se arunce ca nu avea scapare cum sa iasa, are nevoie de loc de apipi

sa zboare, ceva Eagle a fost dar asa mare inca n-am mai vazut, ma putea ridica si pe mine, m-a speriat rau de tot.   Cu ce ma pot apara contra???

De ce ar sta pasarile pe camp, langa case sint diverse legume dulci si multe altele.  Am avut un Pecan/Nuci locali foarte buni si scumpi in magazine.

Am plantat Floarea-Soarelui soi urias zis Mammut, o samanta nu mi-au lasat pasarile, am Dude, acest pom nu se planteaza, cresc asa de la pasari.

nici de acolo 5 bucati de fructe n-am reusit sa gust, Caise, Piersici ... zero, verde l-au terminat, din struguri doar frunzele am folosit la sarmale, dar

m-am grabit ca dupa boabele verzi urmau si frunzele.  Citricele nu le intereseaza, pentru Colibri cumparam Sirop special si mancare din magazin, 

dar plantam si flori care infloresc iarna ca o palnie si le pot scoate nectarul ca au ciocuri lungi.   Fructul de pe un alt soi de Cactus este extrem de delicios

se fac si dulceata din ele, parca-i direct din Rai e marfa, ne apara contra raze solare sa nu facem Cancer de Piele.   Nici bastinasii nu aveau cancer desi

nu era inventat cremele Anti-Soare, mancau doar Fructe de Cactus.   De cate ori am pus crema pe fatza aveam un gust rau in gura parca am mancat 

carne de caine, era si foarte scump dar am terminat cu chimicalele pe corp si nu sint arsa de soare niciodata. 

Plasele mi le-ar lua un vant musonic ca pe o pana, nu bag bani in asa ceva, nu se merita, altii se ocupa de asta noi doar le cumparam, este mai rentabil.

Avem mereu umezeala scazuta in aer care-i bun dar si rau ca nu orice rezista fara umezeala aerului, Leustean-ul e una din acele plante pe care romanii

nu reusesc sa-l imblanzeasca si sa-l lege de un tarus in Sud-ul Arizonei.   Acum cativa ani s-au mutat niste evrei din New York si cand au vazut iarna ca

vara pe acolo, au angajat mexicani sa le faca gradina in loc de iarba in curte.  Au crescut plantele in inaltime dar nici un ardei sau o rosie n-a crescut pe

plante desi au inflorit,  au vandut imediat dar aveau de refacut gradina in parc cu iarba verde.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×