Sari la conținut
Forum Roportal
Motorină

Cum deosebim amabilitatea de invitatia la flirt?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi se pare prea pustie categoria;

Care sunt indiciile ca o persoana (de varsta apropiata si sex opus), ar putea fi interesata de noi?

Cum diferentiem o persoana neinteresata dar educata, prietenoasa, de una care incearca sa ne cunoasca? 

Cum stim (mai ales noi, baietii/barbatii), cand e cazul sa aruncam propuneri/semne, si cand sa stam potoliti?

  • Like 2
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca nu arunci momeala, n-o sa afli niciodata!!!   

Odata o femeie te-a ascultat atenta, iti va accepta de politete si o invitatie la o cafea dar tu ai de racit gura cu ceva interesant.

Una din marile greseli este ca se pune mare accent pe Avere, Educatie si Diploma de Facultate sa fie compatibil cu tine, Inteligenta, Origini Nationale, in loc de personalitate, aspect fizic, si altele.   Am trecut prin asta in tinerete si observ ca nimic nu s-a schimbat.

Toti, fara exceptie care m-au cunoscut NU aveau ce sa-mi spuna decat sa accentueze ca ei nu sint interesati de persoane feminine decat in conditiile urmatoare: - sa primeasca MACAR de Craciun jumatate porc de la socri ca si cateva galeti de tuica, dar vin mult mai mult :eek: aste in Sud la Bucuresti, ca la Nord nu este vin cat Dunarea ca e frig, nu este zona viticola  nici Maramures sau Tinutul Secuiesc in jur de Gheorgheni, de unde sint.  Odorhei a alta poveste, acolo e clima blanda desi este in Judetul Harghita :derisive: 

Mai aveau pretentie si la un apartament achitat si mobilat, o masina si o vacanta dupa nunta, nu stiu sfarsitul listei ca deja m-am dus acasa fara sa-i spun nimic.  

Ma tot gandeam de ce Eminescu n-a pomenit nimic din astea in poeziile de dragoste la care ne forteau sa le stim, si ma irita ca o fata tanara este pus pe cantar contra jumatate PORC.

  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/o-celebra-artista-face-casting-pentru-un-nou-iubit-ce-calitati-trebuie-sa-aiba-barbatul.html

"Cred că voi rămâne la modurile clasice de dating. Să mă invite cineva să ieșim, așa mi-ar plăcea” ... este si parerea lui Jennifer Aniston cand vine vorba de flirting. 

*Desi nu mai este la prima intalnire, are multe sanse sa fie invitata iar la o cafea!!!* 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amabilitatea este o invitație la flirt. Dacă atât îți dorești, un flirt nevinovat, da, amabilitatea este un bun punct de plecare. 

Dar am înțeles ce zici. 

Pai nu știm, simțim.  Sigur, putem simți greșit și sa ne luam o geanta după cap. Dar eu cred ca e vorba de simțit aici. 

Când simt ca vreau sa trimit semnale clare, le trimit, nu stau pe gânduri, cu riscul major ca am înțeles greșit totul.  Am și pățit, noroc ca am dat mereu peste bărbați cu mult bun simt care nu m-au făcut sa ma simt de kko. Pana acum. 

În concluzie, e bine sa fii amabil și deschis fata de fetele care îți plac ca nu știi de unde sare... Propunerea și semnul. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, The Unknown a spus:

Odata o femeie te-a ascultat atenta, iti va accepta de politete si o invitatie la o cafea dar tu ai de racit gura cu ceva interesant.

Deci, asta ar fi o "regulă", dar nu e sigură. Poate e doar interesată de subiect. 

Acum 8 ore, The Unknown a spus:

Una din marile greseli este ca se pune mare accent pe Avere, Educatie si Diploma de Facultate sa fie compatibil cu tine, Inteligenta, Origini Nationale, in loc de personalitate, aspect fizic, si altele.   Am trecut prin asta in tinerete si observ ca nimic nu s-a schimbat.

Eu aș zice că se pune accent pe aparențe, nu averi. Nu agăți în 2021 cu moșteniri, șantiere și porci, decât dacă le vinzi ca să duci diva fără bac, în vacanțe demne de Instagram. 

Nici măcar în zonele mai închise, nu prea mai sunt "potriviri" legate de avere. Contează potențialul financiar, destul de mult. Dar casa, mașina... Nu.

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar care e problema, de fapt?

Unde simti ca ai gresi in abordarea fetelor? Ce nu merge? Ce te face sa ceri sfaturi sau, ma rog, sa cercetezi mai in profunzime problema.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu este la cel "amabil", ci la cel ce primeste si cum primeste amabilitatea.

Daca o ia ca pe o simpla amabilitate, inseamna ca se opreste aici, la amabilitate, daca o ia ca pe un flirt, inseamna ca asta este ceea ce isi doreste, flirt. :smile:

Ramane doar ca "amabilul", sa perceapa directia dorita de primitorul amabilitatii.

Editat de adal*
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Rodica` a spus:

Când simt ca vreau sa trimit semnale clare, le trimit, nu stau pe gânduri, cu riscul major ca am înțeles greșit totul.  Am și pățit, noroc ca am dat mereu peste bărbați cu mult bun simt care nu m-au făcut sa ma simt de kko.    Pana acum.    În concluzie, e bine sa fii amabil și deschis fata de fetele care îți plac ca nu știi de unde sare... Propunerea și semnul. 

Dar daca el a inteles gresit si tot pe tine "te pune jos" prin vorbe???  doar ca ai zambit sau ceva maniera protocolara a fost trecut drept flirt :eek:  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Stu' a spus:

Dar care e problema, de fapt?

Unde simti ca ai gresi in abordarea fetelor? Ce nu merge? Ce te face sa ceri sfaturi sau, ma rog, sa cercetezi mai in profunzime problema.

E mai mult o tema generala, decat dilema personala.

Am patit sa dau cu batul in balta prea devreme sau unde persoana cealalta nu considera ca e cazul.

Uneori oscilez intre "barbatul e dator sa incerce" si "poate asa e ea, amabila si deschisa cu toata lumea". Nu as vrea sa ratez sanse, dar nici nu ma prinde haina de vrajitor ori disperat.

Dand cu batul in balta, se pierd niste discutii simpatice.

  • Like 3
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×