Sari la conținut
Forum Roportal
antiprostie

A murit si al patrulea val de feminism !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca o spune pana si un afro-american, e clara treaba. Feminismul si pitiponegeala de azi chiar au denaturat femeile din generatia mileniala.  

 

Femeilor, lasati dracu  fitele!  :lol2:

Gata, am scapat de Trump, Harvey Weinstein e la puscarie,  #metoo si-a facut treaba denuntand si pedepsind toti agresorii sexuali, Femen a produs destul scandal cat sa aduca Ucraina pe pozitia antirusa,  multe femei ca Merkel, Dancila, Kamala, Theresa May,    Park Geun-hye, Lagarde,  Ursula, Pelosi, Melinda Gates au obtinut functii de conducere,     dar GATA!  Hai sa ne intoarcem inapoi unde eram in anii 2001-2012 cand persista normalitatea, cand un barbat si o femeie erau egali, cand amandoi erau normali, si nu barbatul conservator traditionalist si femeia feministo-progresista. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu văd un negru în poză,  nu un “afro-american”.    Poate că o fi un negru din Ciad.  Sau din Ghana.   Contează locul unde trăiește acesta?    Un alb este un alb,  adică un om cu piele albă.  
Poți spune că este italian,  ucrainian,   sau “un alb”.     Culoarea pielii rămâne un criteriu de asociere și distincție.   Nu văd de ce-ar fi o problemă să folosim termenii clasici în discuții.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Tomaso said:

Eu văd un negru în poză,  nu un “afro-american”.    Poate că o fi un negru din Ciad.  Sau din Ghana.   Contează locul unde trăiește acesta?    Un alb este un alb,  adică un om cu piele albă.  
Poți spune că este italian,  ucrainian,   sau “un alb”.     Culoarea pielii rămâne un criteriu de asociere și distincție.   Nu văd de ce-ar fi o problemă să folosim termenii clasici în discuții.

Vorbeste engleza , are accent specific americanesc, deci e afro-american. 

 

Cand il vezi pe vreun francez vorbind, nu ii spui alb, ii spui ca-i francez. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unui negru din Franța cum îi spui?     Afro francez?   Magrebian?   Francez de origine central africană?!?

A numi un om după culoarea pielii, după etnie,  sex,  vârstă,  nu înseamnă că faci un lucru rău.   Este aiurea dacă dai o conotație  peiorativă asocierii respective.   Da.  Însă dacă punctarea are rol strict descriptiv,  fără să jignești sau să batjocorești un alt om,  chiar nu-i o problemă.    De exemplu,  dacă spui că ai fost la băut cu un eschimoș și că-i tip valabil,  este incorect politic?    Cum ar trebui să-i spui eschimoșului?    Despre asta-i vorba.  
 

Dacă spun că mie îmi plac unguroaicele și adaug un nevinovat “țucu-i țâța ei de bozgoruță”   oare o discriminez în drepturile ei de om?

Editat de Tomaso

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yes, big time inca!!!   Precis ignori, nu stii sau crezi ca este OK sa spui la cineva in oricare limba  "bozgoruță”  tu fiind superior. 

*A racial slur used against Hungarians by Romanians with an inferiority complex.*

Inca n-am auzit pe 1 individ sa spuna in spirit de gluma aceste cuvinte sau altele pentru unguri.   Mi-e mi-e egal ca n-am treaba cu tine dar atragi dupa tine ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, The Unknown said:

Yes, big time inca!!!   Precis ignori, nu stii sau crezi ca este OK sa spui la cineva in oricare limba  "bozgoruță”  tu fiind superior. 

*A racial slur used against Hungarians by Romanians with an inferiority complex.*

Inca n-am auzit pe 1 individ sa spuna in spirit de gluma aceste cuvinte sau altele pentru unguri.   Mi-e mi-e egal ca n-am treaba cu tine dar atragi dupa tine ceva.

Poate vrei sa pun aici si parerile ungurilor despre romani in ultimii 800 ani.  

Pe buna dreptate majoritatea, cu toate ca e discriminator sa  batjocoresti populatiile subdezvoltate si lipsite de educatie.  

Editat de antiprostie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/15/2021 at 10:35 PM, antiprostie said:

Daca o spune pana si un afro-american, e clara treaba. Feminismul si pitiponegeala de azi chiar au denaturat femeile din generatia mileniala.  

Femeilor, lasati dracu  fitele!  :lol2:

Inteleg de unde vii, dar si anti-feminismul e plin de buzzwords si generalizari, de genul "feminismul a denaturat femeile din generatia mileniala". Asa cum feministele n-au dreptul sa catalogheze toti barbatii, e valabil si invers. Ambele miscari sunt la fel de artificiale. Cineva poate fi de acord cu argumente de ambele parti, fara sa fie intr-o tabara sau alta. Mi s-a acrit de valori si opinii "la pachet".

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A murit? Chiar si daca ar fi adevarat nu ne ajuta cu nimic din moment ce efectele nocive ale lui (feminismului) au efectat cam toate femeile si cam toata societatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce a ucis acel val, inferioritatea???   ca eu nu ma aliniez dupa nici un fel de grupare, indiferent care ar fi!!!   Las "proletarii" cum zicea bunica sa se desfasoara cum vor, pentru ei au fost create multe cluburi, "valuri" si alte organizatii, observat de initiatori cum isi scot ochii Corbii.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×