Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Vânătoare în România - că-i pe gratis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/agent-green-cel-mai-mare-urs-din-romania-arthur-a-fost-ucis-de-un-print-din-austria-avem-de-a-face-cu-o-partida-de-braconaj-1518231

Prințul pulii, cică dintr-o zonă „civilizată” a Europei,  vine în România să vâneze urși, deși acest lucru e ilegal. Asta bineînțeles cu largul accept al autorităților din România care permit de ani de zile să se perpetueze această stare de fapt. 

Ah, mahării ăștia din țările așa zis civilizate ale Europei, vin să se distreze la noi. Și distracția lor în ce constă? Oh, sancta simplicitas, în a vâna animale! Animale care, săracele,  cam de multișor nu mai sunt în arealul lor „civilizat”, pentru că ei le-au exterminat de ceva vreme. Ele mai trăiesc așa, anacronic, încă în țărișoare precum România. Dar ăștia vin, măh, să-și exerseze „virtuțile vânătorești ancestrale”, a se citi „setea de vărsare de sânge”, în țărișoara România, care mai are, săraca, în ciuda distrugerilor accelerate, încă ceva păduri și câteva animale sălbatice. 

Veniți, măh, nenorociților, tăiați pădurile și omorâți animalele sălbatice care încă au mai rămas pe Pământ, că oricum nu vă oprește nimeni din acest areal condus de politicieni impotenți! Deși nu-s credincios, vă spun așa: Amin! Și să vă fecundez în cavitatea bucală!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atâta cât rău fac românii țării lor nu o sa reușească străinii în mii de ani.

Atat am de zis la subEct.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă gândeam că, totuși, poate mai ai ceva de completat...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Motorină said:

Lumea se mai si plange de ursi, ca au devenit cam maidanezi...

https://www.facebook.com/Monitorul.de.Suceava/posts/4072160962841525

Nu sunt pro vanatorii, zic si eu ce "zice" altii. Padurile sunt inca destul de mari, dar salbaticiunile trag la civilizatie.

Știi ce se întâmplă, Motorină? Ăștia toți, prin Europa civilizată, și-au distrus mare parte din faună. Au mai răms niscai animăluțe sălbatice la noi și prin alte părți. Să le omorâm și p'astea, ca să ne desăvârșim ca vânători absoluți? Pădurile nu mai sunt mari. Sunt din ce în ce mai puține și oferă din ce în ce mai puține resurse ființelor care trăiesc acolo și care, ca să supraviețuiască, tre să intre în așezările umane, să controleze tomberoanele ca să găsească un minim de hrană. Viața multor specii, acum, stă doar la mâna oamenilor. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ursii care fac stricaciuni ar trebui relocati, nu impuscati. Daca e musai sa fie vanatoare, sunt alte specii care fac distrugeri mult mai mari decat ursii, si care sunt in exemplare numeroase, uneori excesiv, cum sunt turmele de porci mistreti. 

De cand a aparut specia homo sapiens, a dus la extinctie o multime de specii de animale. Dar nah, in preistorie nu aveau cum sa stie chestii de astea. Daca nici acum, cand pericolul de extinctie e constientizat, nu se iau masuri atunci ni se confirmă inca o data influenta distructivă pe care o avem asupra faunei, direct sau indirect prin distrugerea habitatului.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În concluzie, hai să plantăm copaci :derisive:

Anual toaletez răchitele din 'ogradă', iar crengile drepte pe care le îndepărtez, le plantez în fundu' terenului, pe unde trece un râu. Le place acolo. În direcția aia e și șoseaua principală, iar copacii atenuează zgomotul. 

Bine, nu cred că ajut urșii cu răchitele mele :laugh:

Mai pe lângă casă am cuib de jder, cuib de arici, noaptea văd pe camere cum mă vizitează și-o vulpe :biggrin:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Motorină a spus:

În concluzie, hai să plantăm copaci :derisive:

Anual toaletez răchitele din 'ogradă', iar crengile drepte pe care le îndepărtez, le plantez în fundu' terenului, pe unde trece un râu. Le place acolo. În direcția aia e și șoseaua principală, iar copacii atenuează zgomotul. 

Bine, nu cred că ajut urșii cu răchitele mele :laugh:,

Mai pe lângă casă am cuib de jder, cuib de arici, noaptea văd pe camere cum mă vizitează și-o vulpe :biggrin:

Ce draguuut. :smile:

Ai putea sa le faci un canal de youtube, de ceva.... e un documentar pe digi animal world, Salbaticia oraselor, unde tot asa li se aduna oamenilor prin curte vulpi, bursuci si alte animalute, si ii filmeaza.

 

Plantatul copacilor e o chestie foarte utila, pentru noi insa in primul rand, ca mai absorb din co2. Dar din pacate, o padure plantata de om nu inseamna restaurarea unui ecosistem sau a echilibrului initial. O padure plantata de om nu va fi niciodata ca una naturala, care nu e monospecie, sunt o multidudine de alte plante si ciuperci care traiesc intr-un echilibru acolo format in sute de ani, si nu pe portiuni asa mici cum se fac impaduririle acum. Ca sa ajunga de la o padure plantata la un ecosistem veritabil, la salbaticie adevarata, ar trebui sa treaca zeci sau sute de ani fara ca in acea arie sa intervina omul.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa pădurii e una dar cea mai grava e proliferarea construcțiilor. Casele aduc oamenii cu forfoteala lor în locuri tot mai izolate. Acolo e casa altcuiva dar noua nu ne pasa. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper că se termină industria lemnului în curând, și vor fi lăsate să crească la loc. 

Pe terenurile defrișate rămân multe semințe, iar puii apar sau sunt deja la momentul tăierii. Cu fauna nu știu ce se va întâmpla. 

Încă mai există păduri care se întind pe zeci de km, un exemplu ar fi pe traseul feroviar Vatra Dornei-Ilva Mare. 

Nu sunt păduri neatinse, dar sunt sute de km pătrați de pădure încă în picioare. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×