Sari la conținut
Forum Roportal
observant

Si ateii pot merge in rai daca vor, la ce bun religiile atunci?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Papa Francisc a recunoscut spasit ca ateii pot merge in rai, religia este inutila.

Sah mat, religiosilor! Baza propagandei voastre s-a prabusit. Papa a admis ca importanta este constiinta etica a omului, nu supt de ciolane de morti, pupat icoane plangatoare, ingenuncheat la slujbe ca sclavii, dusuri cu agheazma si alte parascovenii si paranghelii.

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/pope-francis-assures-atheists-you-don-t-have-believe-god-go-heaven-8810062.html

Dar intrebarea mea este: ca ateu, ti-ai dori sa mergi in rai alaturi de un dzeu nebun care priveste de sus chinurile copiilor mancati de cancer sau corupti de pedofili, si nu face nimic?

Ganditi logic, cat mai este permis!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din câte am înțeles eu aici, deși fiecare poate interpreta în felul său, cam alta ar fi morala acestui articol. De fapt, titlul articolului este:

Papa Francisc îi asigură pe atei: Nu trebuie să crezi în Dumnezeu pentru a merge în cer [mă rog, Rai]

E vorba că, răspunzând la o listă de întrebări publicate în ziar de domnul Scalfari, care nu este romano-catolic, Francisc a scris:
„Mă întrebați dacă Dumnezeul creștinilor iartă pe cei care nu cred și care nu caută credința. Încep prin a spune - și acesta este lucrul fundamental -
că mila lui Dumnezeu nu are limite dacă te duci la el cu o inimă sinceră. Problema pentru cei care nu cred în Dumnezeu este să-și asculte conștiința. 
„Păcatul, chiar și pentru cei care nu au credință, există atunci când oamenii nu își ascultă conștiința”. 

Robert Mickens, corespondentul Vaticanului pentru revista catolică The Tablet, a declarat că Comentariile pontifului sunt o dovadă suplimentară a încercărilor sale de a se scutura de imaginea fierbinte [intransigentă]  a Bisericii Catolice, întărită de predecesorul său extrem de conservator, Benedict al XVI-lea. „Francis este încă un conservator”, a spus dl Mickens. „Dar despre ce este vorba este că el caută să aibă un dialog mai semnificativ cu lumea”.

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Avalon73 said:

... lucrurile avansează, Diavolul, al cărui plan este arătat lumii în cartea Revelației în curând își va trimite liderii, pe Anticrist (liderul politico-militar) si pe Proorocul Mincinos (care va face "semnele" sau "minunile", înaintea Anticristului). Acest profet mincinos va fi liderul cel doua biserici apostate (catolica si ortdodoxa), adica va avea doua coarne ca de miel, dar voce de balaur (deja isi face simtita vocea de Balaur in Polonia, prin interzicerea avortului) 

Coane, despre ce vorbești matale aici? :smile: Indiferent de subiect, fiecare o ține pe a lui, așa? Apocalipsa, Armaghedon, Diavolul, proroci mincinoși etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

după părerea mea, Papa spune lucruri contrarii, dar pe care azi unii catolici le pun in practica, LGBT, avorturi, etc.

 

Papa spunea in 2014, intr-un turneu intr-o tara latino americana că ... "cine nu face copii, este egoist!" 

 

no comment....

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, Vriies a spus:

Coane, despre ce vorbești matale aici? :smile: Indiferent de subiect, fiecare o ține pe a lui, așa? Apocalipsa, Armaghedon, Diavolul, proroci mincinoși etc.

Eu m-am blocat la fiara care interzice avortul. 

Poate doreste avalon sa detalieze

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Avalon73 said:

după părerea mea, Papa spune lucruri contrarii, dar pe care azi unii catolici le pun in practica, LGBT, avorturi, etc.

 

Papa spunea in 2014, intr-un turneu intr-o tara latino americana că ... "cine nu face copii, este egoist!" 

 

no comment....

Eh, o fi ajuns și el la concluzia „echilibrului”, anume că nu toți de pe Pământ, dată fiind și suprapopularea, ar fi musai să facă copchii. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Vriies said:

Eh, o fi ajuns și el la concluzia „echilibrului”, anume că nu toți de pe Pământ, dată fiind și suprapopularea, ar fi musai să facă copchii. 

 

asta nu prea e o concluzie creștinească, ține de Darwin sau Nietzche (lui Darwin parcă Papa i-a dat dreptate in dauna Genezei biblice)

 

off topic Oare va scapa Papa de virus, cu un singur plaman? selecția naturală îi ocolește pe cei ce vorbesc fără ei?

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare chestia cu ateii in rai. Bineinteles ca este o mica capcana. Ateii incep sa se bucure ca pot ajunge in rai in dauna crestinilor, care l-au adulat degeaba pe d-zeu. Deja ma distreaza ateii care vin cu argumentul asta. Asta inseamna manipulare, recunosc, chestia este ca la unii tine.

Pentru mine declaratia papei nu are nici o semnificatie.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×