Sari la conținut
Forum Roportal
Alexramses31

Am o problema mai grava, mi ar prinde bine câteva rasp

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bună seara! Am o problema pe care nu am băgat o în seama, din cauza cariilor am pierdut în partea de sus în stanga al doilea premolar, iar în partea dreapta al doilea premolar și un moral, se poate corecta folosind un aparat dentar? Pentru a acoperii spatiile dintre dinți?

Editat de Alexramses31

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita dat bani pe aiureli, nu stiu ce inseamna mai exact acel aparat dar nu cred ca este solutia pe termen lung.  Mai ieftin este cand se mai poate face ceva corect, tine cont ca locul fara dinte pierde os si se strange, face loc si pentru alti dinti sa cada mai repede.  Are un DOMINO efect lipsa dintilor, se "incalzesc" deja (ca in fotbal) alti 4 sa cada!  Implantul este solutia.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, Alexramses31 said:

Bună seara! Am o problema pe care nu am băgat o în seama, din cauza cariilor am pierdut în partea de sus în stanga al doilea premolar, iar în partea dreapta al doilea premolar și un moral, se poate corecta folosind un aparat dentar? Pentru a acoperii spatiile dintre dinți?

Nu iti cresc la loc maselele ?! Mie mi-a crescut o masea pe care am pierdut-o la 19 ani tot de la carii. Nu stiu daca o creste si alta ca n-am mai pierdut nici una, mai am doua plombate. Dar in mod normal e si logic, sa se inlocuiasca cand pierzi una, nu stiu de ce la astia nu le mai creste la loc, omu mai trebe sa si manance. Daca or cadea asta cu plombe vad daca vin altele, dar sper sa nu cada, ca nu stiu sigur cum o fi.

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca dintii pierduti sunt din dentitia definitiva, atunci e pa. Doar daca n-ai vreo gena de crocodil sau rechin ceva...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
44 minutes ago, Mosotti said:

Nu iti cresc la loc maselele ?! Mie mi-a crescut o masea pe care am pierdut-o la 19 ani tot de la carii. Nu stiu daca o creste si alta ca n-am mai pierdut nici una, mai am doua plombate. Dar in mod normal e si logic, sa se inlocuiasca cand pierzi una, nu stiu de ce la astia nu le mai creste la loc, omu mai trebe sa si manance. Daca or cadea asta cu plombe vad daca vin altele, dar sper sa nu cada, ca nu stiu sigur cum o fi.

Dupa ce cade dentitia de lapte si e inlocuita, nu mai creste nimic. Ai pierdut dinte definitiv, la revedere. Implant sau punte eventual. Sau daca mai ao radacina, pivot si coroana. Doar masele de minte mai apar pe la 20 ani, uneori mai devreme, alteori mai tarziu sau alteori deloc. De pilda, mie mi-au iesit maselele de minte pe la 24 de ani, si numai sus. Jos nu, probabil din lipsa spatiului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A, si exista si cazuri dupa ce iti scoate maseaua de lapte, sa nu ai nici mugure de masea definitiva. Deci exista si astfel de cazuri. Unde practic ai doar un schimb. Cazul meu, la o masea. La 13 ani mi-a scos maseaua de lapte pentru ca era foarte cariata si la radiografie mi-a zis ca nu am mugure. Si da, nu a mai crescut nimic. Se poate pune punte la asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era de lapte a mea, ca mai crescuse odata in copilarie dupa ce cazuse prima, s-a cariat asta in timp, si la 19 ani am scos-o ca nu se mai putea face nimic. Nu generaliza, depinde de genetica, de om, la elefant creste de 7 ori, mai sunt si oameni la care poate mai creste macar odata si dupa ce cresc alea de dupa aia de lapte, e relativ. Nu stiu daca va mai creste si alta in viitor, sincer nici nu vreau sa aflu, si eu stiam ca si tine de fapt. Medica a zis si ea ca nu e de lapte aia, se mai intampla, si mutatii din astea, insa e normal asa de fapt, abia asa e normal, de ce sa faci implant cand trebe sa creasca altii ?! E mult mai bine.

Implantul nu tine ca aia naturali. Se misca la o adica, nu este ca lumea. Maxilaru nu e fier, ce surub sa stea ca lumea in osu ala si asa slab ?! E asa de minima folosinta doar.

Asa cum si la SIDA, daca ai mutatia Delta32 nu faci SIDA, adica esti imun. Cum am fost eu mai altfel toata viata,  nici nu ma mira, ca am "mutatii" si pe chestii negative. Cand era mama gravida cu mine in 4 luni, un idiot de medic i-a facut anestezie generala ptr apendicita in loc de locala, si m-am cam dereglat sa zic asa si in bine in unele, si in rau in altele.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ti-ai facut o radiografie, sa te vezi de unde-ti cresc tie atatia dinti?

daca nu esti asa, de pe ce planeta vii?

image.png.3dcaa4ca9f6b18da4071311266b8d3d3.png

de unde sa iti creasca altii si cum sa fie normal asta, cand atunci cand esti mic, radiografia ta iti arata clar doua randuri de dinti: cei de lapte iesiti si cei permanenti in asteptare, dedesubt?

una e sa fie de dorit si sa te bucuri de aceasta mutatie, alta e normal/natural, rechinule.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, nu poti generaliza, a crescut maseaua cum a crescut prima data dupa aia de lapte, cum draci sa fiu asa ca in poza ? Doamne fereste, am dantura normala. Dar e mai normal asa ! Pana la urma de ce te miri ? Nu e normal ca daca pica, sa vina altul ? Ca omu mai trebe sa si manance intamplator asa. Am impresia ca la voi este mutatie nasoala ca nu creste, ce e aia sa bagi fiare in gura ? Aoleu..la voi e cam anormal. Planeta mea s-ar numi aia a normalitatii cred eu. Probabil ca genele care au generat cresterea lor dupa aia de lapte, isi repeta activitatea, nu stiu ce modificari au avut loc, ti-am zis ca am avut probleme de la anestezia generala facuta de boul ala de medic mamei. Ce poti sa stii ce gene s-au modificat si cum. M-am dezvoltat altfel si in bune si in rele.

Si da, sunt cam cel mai aparte de pe glob, recunosc, deci nu ma mira nici asta cu dintii. Chiar vroiam sa scriu o carte "cel mai aparte om din lume", dar nu mai aveam starea necesara.

Dar am zis, nu stiu daca se mai repeta insa, asta o sa-ti zic cand o mai cade vreunu, dar daca a crescut aia, atunci se mai repeta, vom vedea. Deocamdata am doua plombate si una putin pe lateral, nu risc sa le scot ca sa vina altele noi, le las pana nu or mai fi, ca apoi si asa nu am altceva de facut.

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 33 minute, Mosotti a spus:

Nu stiu, nu poti generaliza, a crescut maseaua cum a crescut prima data dupa aia de lapte, cum draci sa fiu asa ca in poza ? Doamne fereste, am dantura normala. Dar e mai normal asa ! Pana la urma de ce te miri ? Nu e normal ca daca pica, sa vina altul ? Ca omu mai trebe sa si manance intamplator asa. Am impresia ca la voi este mutatie nasoala ca nu creste, ce e aia sa bagi fiare in gura ? Aoleu..la voi e cam anormal. Planeta mea s-ar numi aia a normalitatii cred eu. Probabil ca genele care au generat cresterea lor dupa aia de lapte, isi repeta activitatea, nu stiu ce modificari au avut loc, ti-am zis ca am avut probleme de la anestezia generala facuta de boul ala de medic mamei. Ce poti sa stii ce gene s-au modificat si cum. M-am dezvoltat altfel si in bune si in rele.

Si da, sunt cam cel mai aparte de pe glob, recunosc, deci nu ma mira nici asta cu dintii. Chiar vroiam sa scriu o carte "cel mai aparte om din lume", dar nu mai aveam starea necesara.

Dar am zis, nu stiu daca se mai repeta insa, asta o sa-ti zic cand o mai cade vreunu, dar daca a crescut aia, atunci se mai repeta, vom vedea. Deocamdata am doua plombate si una putin pe lateral, nu risc sa le scot ca sa vina altele noi, le las pana nu or mai fi, ca apoi si asa nu am altceva de facut.

Eh, la tine nu e normal, dar e norocul tau asta daca chiar ai fost atent la al catelea rand de dinti era ala.

Cauta radiografii de copii cu dantura de lapte si ai sa vezi ca toti arata asa, dintii permanenti sub cei de lapte se vad doar la radiografie (Gizăs!). Asta nu inseamna ca sunt toti iesiti, ci doar ca unii sunt dedesubt, si nu se vad. Pe un craniu se vede mai bine.

Chiar sunt curioasa cum ar arata o radiografie a ta acum, cand ai toti dintii permanenti. Si mai interesanta era de vazut cand erai mic, daca aveai trei randuri. Desi eu zic ca cel mai probabil e ca nu ai fost tu atent si maseaua aia care iti cazuse era tot de lapte (era mai in spate?).

IN natura sunt foarte putine specii carora le tot cresc dintii care le cad, fara numar fara numar. Omul nu e una din ele.

image.png.1c75e3dbe1dcc03eee014826ccabcc82.png

Ca idee, initiatorului topicului ii transmit sa aiba mare grija sa isi tina toti dintii lui naturali in gura cat mai mult timp cu putinta, macar pe ceilalti ramasi de acum, daca aia doi s-au dus. Cunosc pe cineva care inainte de 50 de ani nu mai avea nimic, si-a scos si ce ii ramasese din cei naturali din cauza durerilor, a avut si paradontoza, si acum are proteza. Nu vrei sa stii ce depresie poate provoca lipsa danturii unui om, cat de greu si-a gasit stomatolog care sa ii faca o lucrare buna si pe cat de multi bani, si cat de greu a iesit din depresie si s-a obisnuit cu ideea de proteza la varsta de doar 50 de ani.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×