Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Viata ta e deja scrisa sau ti-o scrii tu?

Postări Recomandate

Salut! Poate nu aduc nimic nou pe subforum cu topicul asta (mii de scuze daca s-a mai pus pb asta, n-am avut rabdare sa citesc toate topicurile 8) dar nu de putzine ori m-am lovit de intrebarea asta: Viitorul nostru, al fiecaruia, al intregii lumi materiale per ansamblu, ni-l facem noi singuri, cu mainile noastre sau ne este "deja aranjat" ce catre Cel/Cei de Sus? Sau exista cumva o anumita masura de adevar in ambele ipoteze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! Poate nu aduc nimic nou pe subforum cu topicul asta (mii de scuze daca s-a mai pus pb asta, n-am avut rabdare sa citesc toate topicurile :crazy: dar nu de putzine ori m-am lovit de intrebarea asta: Viitorul nostru, al fiecaruia, al intregii lumi materiale per ansamblu, ni-l facem noi singuri, cu mainile noastre sau ne este "deja aranjat" ce catre Cel/Cei de Sus? Sau exista cumva o anumita masura de adevar in ambele ipoteze?

 

Materia ca substanta si energie perceptibila sau imperceptibila prin simturi exista. La fel si viata, si inteligenta exista. :crazy:

Exista in consecinta si o sursa a lor, aflata dincolo de capacitatea noastra de demonstratie directa. Religiile au numit acesta sursa Dumnezeu. Altii au numit-o "fiinta suprema" sau altfel-n-are importanta. Important este ca Dumnezeu exista.

Suntem singuri intr-un univers ostil si avem libertatea sa luptam pentru supravetuire (cu orice scop care ne permit atingerea scopului) sau suntem aici printr-o grtie divina care ne-a creat o finalitate precisa?

Cu sau fara voia noastra ceea ce trebuie sa se intample , se va intimpla oricum; dar nu e acelasi lucru cand vii in intampinarea intamplarii pregatit sau cand o ignori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! Poate nu aduc nimic nou pe subforum cu topicul asta (mii de scuze daca s-a mai pus pb asta, n-am avut rabdare sa citesc toate topicurile :crazy: dar nu de putzine ori m-am lovit de intrebarea asta: Viitorul nostru, al fiecaruia, al intregii lumi materiale per ansamblu, ni-l facem noi singuri, cu mainile noastre sau ne este "deja aranjat" ce catre Cel/Cei de Sus? Sau exista cumva o anumita masura de adevar in ambele ipoteze?

 

Nu prea stiu cum sa spun, dar impresia mea e ca am trait si traiesc o viata pregatita, aranjata de dinainte. Sigur, exista si argumente pentru cele afirmate, argumente care pot fi si desfiintate. De ce nu? Nimic nu-i batut in cuie. Dar... E greu sa-ti faci cunoscute anumite trairi sau credinte si sa vina cineva sa arunce cu cuvantul negandit in ceea ce pentru tine e, poate, sfant. Sunt in cautarea unui nou forum unde, sper, sa nu se permita batjocura, si poate ne vom intalni in alta parte. Am sa-ti trimit adresa daca voi gasi ceva decent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in principiu, este prestabilita. prestabilita prin ceea ce spiritul nostru si-a propus intr-o viata anterioara a face in aceasta viata. dar si in aceasta viata exista situatii care prin modul in care le trecem, ne pot influenta viata. in bine sau in rau.

si 'da'. s-a mai discutat acest subiect pe un alt topic. poate ca dragonita le va uni. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm ... m-am dus la o clarvazatoare ... si dupa ce m-a luat cu adam si eva ... si ce atlant sunt eu ... si ce druid am fost ... si tra la la ... mi-a zis ca eu nu am nimic prestabilit in viata asta. Ca mi-o fac singur ...

 

Mai sa fie ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmmm ... m-am dus la o clarvazatoare ... si dupa ce m-a luat cu adam si eva ... si ce atlant sunt eu ... si ce druid am fost ... si tra la la ... mi-a zis ca eu nu am nimic prestabilit in viata asta. Ca mi-o fac singur ...

 

Mai sa fie ...

exista oameni si oameni......

tu ce crezi? ai ceva de facut sau nu in aceasta viata? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista oameni si oameni......

tu ce crezi? ai ceva de facut sau nu in aceasta viata? :crazy:

 

Ce usor ar fi sa stim ...

 

Pana la urma viata merge inainte ... nu se opreste sa ne gandim :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce usor ar fi sa stim ...

 

Pana la urma viata merge inainte ... nu se opreste sa ne gandim :crazy:

dar nici gandirea, nu ne opreste sa traim! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce usor ar fi sa stim ...

 

Pana la urma viata merge inainte ... nu se opreste sa ne gandim :crazy:

uneori e bine sa stim. dar cu masura. sa stim atat cat este necesar sa ne intelegem mai bine, sa constientizam. restul depinde de ceea ce gandim si de ce alegem sa traim. nu este gandirea liberul arbitru? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uneori e bine sa stim. dar cu masura. sa stim atat cat este necesar sa ne intelegem mai bine, sa constientizam. restul depinde de ceea ce gandim si de ce alegem sa traim. nu este gandirea liberul arbitru? :crazy:

 

Ciudat ce zici tu aici ...

 

Recent am facut o vizite in piramide ... Printre lucrurile care m-au marcat au fost si modul de mumificare. Primul lucru care era extras din corp era creierul ...

 

Ups

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×