Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Men in Black - cât adevăr și câtă teorie a conspirației?

Postări Recomandate

1. Da

2. Nu

 

Cu toții am văzut filme, am citit articole și cam știm despre ce e vorba colea. Foarte pe scurt și la modul cel mai general, e vorba de agenți guvernamentali care fac „curățenie” în urma așa-ziselor contacte cu E.T., apelând uneori la ștergeri de memorii sau chiar la suprimarea martorilor. Brrr!

Imagini pentru Men in black wiki

Imagini pentru Men in black wiki

 

Sigur, nu vorbim aici de celebra serie de filme, deși o putem discuta dacă considerăm că merită.

Vorbim de posibilitatea  unei astfel de realități.

 

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, nu cred că mi-a ieșit poll-ul. Rog un moderator să-l pună pe tapet. Mercic anticipat! :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Kleopatrah said:

Yep, Blues! :smile:

Da' despre Men in Black (MIB), ce spui? Bagi ceva, acolo, ca la o discuție relaxantă, dincolo de covid, de luni seara? :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca exista ceva gen MIB, in sensul de cei responsabili cu stergerea memoriei si monitorizarii fiintelor de pe Terra, extraterestre sau nu,  dar sunt tot extraterestii, pamantenii nu au nicio legatura.

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

13 minutes ago, Kleopatrah said:

Eu cred ca exista ceva gen MIB, in sensul de cei responsabili cu stergerea memoriei si monitorizarii fiintelor de pe Terra, extraterestre sau nu,  dar sunt tot extraterestii, pamantenii nu au nicio legatura.

 

Hmm, păi se zice că acești MIB au apărut, tocmai, ca urmare a acordului și colaborării dintre pământeni (a se citi: SUA) cu unele civilizații ET, care ne-ar fi contactat deja. 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ziceam ce zic eu, nu ce se zice

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Kleopatrah said:

Eu ziceam ce zic eu, nu ce se zice

Evident că am reținut asta, însă aduceam în discuție și ceea ce se zice.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant.

Da, eu cred ca este posibil sa existe agenti/agentii care se ocupa insa cel mult cu stergerea urmelor/inventarea unor acoperiri sau povesti oficiale pentru anumite evenimente de natura ET pe care insa nici ei nu le inteleg/cunosc. Evenimentele insa nu sunt nici pe departe de natura/amploarea celor pe care le vedem in filmele sf, (evident nu invazii, nu aliens under cover, nu tehnologie ET furata/recuperata de la vreo nava prabusita). Parerea mea este ca se lasa intentionat (de catre aceste agentii/agenti sau autoritati) sa se circule povesti/inventii cu mult umflate fata de ce se intampla in realitate pentru ca pe de o parte sunt o supapa pentru populatie, o data ca le ofera un sentiment de siguranta ca cineva are grija de planeta din punctul asta de vedere,( chiar daca in realitate poate cei care se ocupa de asta sunt la fel de in ceata si habarnisti ca toata populatia), si apoi ca ii face sa se simta speciali, ca au descoperit lucruri secrete, cunosc ei niste adevaruri wow si deosebite care se vor ascunse de autoritati; apoi pe de alta parte fiind atat de ridicole aceste inventii nu sunt credibile, deci existenta acestor agentii - (care agentii nici ele la randul lor nu stiu/nu cunosc prea bine ceea ce musamalizeaza, doar vor sa nu panicheze populatia si/sau sa nu ajunga informatii care au potentialul sa aduca un avantaj la vreo agentie a unei tari concurente), - impreuna cu povestile despre ei, ramane in continuare sub semnul intrebarii.

Deci pe scurt, da, cred ca exista agentii desemnate sa urmareasca tot ce misca pe cer sau cade pe pamant, doar ca nu sunt atat de avansati sau smecheri pe cat se lasa sa se creada despre ei.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Taman când mă pregăteam să scriu: „Dar ia să vedem ce mai zic și alții. Să dăm un fluierat?”, iată că veni Enki cu un răspuns! :smile: 

Fain, hai să mai vedem și altele. Dacă or mai fi...:laugh:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×