Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Daca Hillary Clinton era presedinte...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa faci scenarii despre cum ar fi aratat America, si mai ales  lumea, daca majoritatea americanilor si colegiilor electorale votau un alt presedinte fata de cel ales e  inutil.  Presedintele are puteri executive sporite. Dar  poate fi usor combatut  si chiar suspendat de Congres, puterile sale pot fi reduse prin veto, poate fi  retinut din scurt de consilieri, secretarii de stat  si serviciile secrete, nu mai pun mass-media care ii confera o reputatie si mai ales populatia care i se poate opune. Nu mai spun ca majoritatea slujesc grupuri de interese , corporatii si elite care le finanteaza campaniile.  Insa ceea ce il face special e statutul de prim-cetatean al Statelor Unite si faptul ca e o personalitate ce poate influenta masele prin deciziile si aparenta sa.Au fost si alegeri prezidentiale decisive pentru cursul istoriei Americii cand anumiti presedinti au avut o oarecare influenta, cum a fost in anul 1860 cand americanii puteau sa nu-l aleaga pe republicanul unionist Lincoln care era pro-abolitionism, ci un alt candidat ca democratul  Stephen A. Douglas care era pro-sclavie. America ar continuat sa fie divizata  pentru totdeauna, iar sclavia s-ar fi mentinut mult timp.  Alea au fost singurele alegeri care au contat cu adevarat pentru americani, din cauza asta Lincoln are un memorial cu o statuie uriasa, are chipul sculptat pe muntele Rushmore si apare desenat pe bacnota de 5 dolari. Si ar mai fi primele alegeri in care a fost ales George Washington in unanimitate, dar bine, el nu se pune fiindca a fost mai degraba un dictator militar de secol XVIII si probabil singurul lider din istoria Americii care a avut putere absoluta.  Oarecum, alegerile din 1980 au contat si ele fiindca Ronald Reagan l-a inlocuit pe fatalaul de Jimmy Carter si a grabit incheierea razboiului rece si eliberarea Europei de Est de sub comunism (desi comunismul era demult falimentar).    In rest, cursul istoriei ar fi fost acelasi daca in 1932 ar fi fost reales Herbert Hoover si nu Franklin Roosevelt (al doilea razboi mondial tot s-ar fi petrecut si incheiat cam la fel de vreme ce amandoi erau izolationisti pana la un punct),  si daca in 1960 Richard Nixon ar fi fost ales si nu John Kennedy,  nu cred ca s-ar fi ajuns la razboi atomic. Iar daca in 2000 Al Gore devenea invingator si nu George Bush jr., terorism si recesiune  tot ar fi existat.  In 2008 ba chiar nu avea cum sa nu castige Obama, era imposibil, si daca se facea de ras,  tot era ales pentru ca nu avea cum sa-l voteze pe senilul de  John McCain cu Sarah Pallin desemnata vice.Chiar n-avea cum sa piarda cu suportul mare din partea afro-americanilor si imigrantilor!    

Insa ultimele alegeri, cele din 2016, chiar au contat. Pentru ca in 2016 a existat cea mai mare sansa ca America sa fi avut o femeie presedinte. E cu totul altceva decat un presedinte  de culoare, un presedinte obez , un presedinte corupt, un presedinte inalt, un presedinte scund,  un presedinte militar, un presedinte ecologist, un presedinte sectant , un presedinte pistolar, un presedinte paralizat la scaun, un presedinte gay  (da, au avut , google it).  Fiindca toti erau barbati.  Insa  altceva e cand vorbim de un presedinte de sex feminin care are cu totul alta mentalitate, alt corp, alt mod de a lua decizii.  

Presedinti ca Donald Trump au mai fost -batrani, grasi,  afaceristi, lacomi, narcisisti,  afemeiati,  mincinosi, egoisti, autoritari ,  trasaturi comune pentru 90% din presedintii care au fost la Casa Alba.  

Insa  Hillary Clinton ar fi castigat alegerile, chiar ar fi fost o PREMIERA in istoria Americii, si poate 

Nu e vorba de un cancelar german sau de un prim-ministru  britanic, premier roman   sau nu stiu ce presedinte femeie dintr-o tara asiatica sau africana, vorbim de presedintia Americii. 

Sa o luam cronologic: 

 

Editat de no-user-name

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8 noiembrie 2016:  Hillary Clinton castiga alegerile prezidentiale ,  cu voturile a 66 milioane de cetateni americani si  280 de voturi electorale, multumita Floridei si altor state sudiste  unde discursurile lui Trump n-au prins. Trump recunoaste pierderea alegerilor si se retrage din viata publica, preocupandu-se de afaceri, devenind o amintire urata pentru multi americani, pentru unii chiar un moment de amuzament memorabil in istoria alegerilor.  Pentru vreo  62 milioane de americani republicani conservatori  ar fi fost o mare dezamagire.   

20 ianuarie  2017-  Hillary Clinton  depune juramantul ca cel de-al 45-lea presedinte al  Americii, iar Bill Clinton, fost presedinte,  devine Primul Domn de la Casa Alba.   Tim Kaine depune juramantul ca vice-presedinte. 

 

Prima decizie- proclama Ziua Nationala a celebrarii Globalizarii. Semneaza legea  pentru ca pacientii sa aiba preturi mai accesibile la tratamente si legea pentru asigurari de imprumuturi de credit ipotecar 

1-2 milioane de  barbati   misogini,   conservatori, crestini, nationalisti si traditionalisti participa la marsul barbatilor desfasurat in America si la nivel global pentru a contesta administratia progresista a lui Hillary, comparand-o cu tarfa babiloniana. 

Crowds greet March of Confederacy | Mt. Airy News

Hillary continua relatiile de prietenie cu Israelul, dar se opune mutarii ambasadei americane de la Tel Aviv la Ierusalim pentru a nu ofensa lumea musulmana.  Poarta relatii amicale cu Arabia Saudita si le vinde arme pentru zeci de miliarde de dolari.   Astfel, razboaiele civile din Siria, Irak,  Yemen si Libia continua, iar liderul terorist Baghdadi continua sa  escaladeze tensiunile si conflictele.    Hillary poarta relatii de prietenie cu Cuba, Venezuela,  Iranul si China.  De asemenea, intretine tratatul trans-pacific, transforma treptat NAFTA intr-o uniune economica si comerciala  si largeste si securizeaza   accesul imigrantilor mexicani pe frontiera SUA-Mexic.  In anii urmatori sute de mii de mexiani se vor stabili in Statele Unite, cu drept de munca, educatie  si posibilitatea de a primi cetatenie pe termen scurt.   

 

In primavara si vara 2017 si 2018 , Europa devine un log nesigur pentru turism si vacante, fiind comise atentate teroriste  in masa prin marile capitale europene.  

How Europe became a continent in crisis after hundreds of victims ...

Intre timp, Hillary sisteaza  proiectele petroliere si cele de dezvoltarea infrastructurii,  scade investitiile pentru aparare si armata,   sustinand ca dezvoltarea sistemului medical, investirea in cercetare, invatamant, educatie  si sport, precum si pentru drepturi si emanciparea categoriilor defavorizate sunt prioritare. 

In intalnirea cu premierul britanic Theresa May, ea ii sugereaza sa convoace un nou referendum privind iesirea Marii Britanii din UE, fapt ce se intampla in 2019 cand 5-6 milioane de britanici contesta votul din 2016 si astfel Brexitul nu mai are loc.  Poarta  o relatie de buna prietenie si cu Angela Merkel, cancelara Germaniei.  

Pe 27 ianuarie, Hillary semneaza un ordin executiv prin care permite refugiatii din Irak, Iran, Libia, Somalia, Sudan, Siria si Yemen sa se stabileasca in SUA printr-un acord comun cu UE. Reintrageste familiile separate.    

Where Would Stocks Be Now if Hillary Clinton Were President? - WSJ

Creste bugetul pentru sistemul de sanatate, educatie, securitate sociala si dezvoltare si sustine Marsul pentru Drepturile Femeilor in ce priveste Avortul.  

Pe 29 ianuarie , emite ordinul executiv pentru ca toti cetatenii din tarile afectate sa primeasca viza pentru a se stabili si se intoarce in SUA oricand doresc.    

   Shouting 'Mexico First,' Hundreds In Tijuana March Against Migrant ...

 

In lunile ce urmeaza creste ajutoarele sociale pentru cetatenii saraci, imigranti, copii orfani, vaduve, femei abuzate,  batrani pensionari.   Consumul de droguri usoare in multe state americane este legalizat.   

My body, my choice - Wikipedia

 

Hillary neglijeaza insa fermierii si muncitorii, precum si industria auto sustinand mersul cu bicicleta, transportul in comun sau alte mijloace de transport eco,  iar corporatiile si fabricile isi muta sediile in China si India.   Sustine ca americanii pot cumpara de unde vor de pe tot globul.   

De asemenea, continua sa sustina NATO si nu obliga statele membre sa plateasca o anumita suma.     Consolideaza Obamacare si sistemul de asigurari medicale.  

Pe 7 aprilie,  in urma atacului cu arme chimice  comis de regimul Assad asupra rebelilor din Siria, Hillary  declanseaza o  operatiune  militara cu votul Congresului  prin care trimite avioane F-16, trupele terestre  si nave cu rachete Tomahawk sa bombardeze Siria. Este declansat cel mai mare razboi de la cel din Irak din 2003 incoace.     Regimul Putin ameninta cu represalii dure.  

How the U.S. Military Will Carry Out a Hasty, Risky Withdrawal ...

 

In mai ,  televiziunile si ziarele neoconservatoare  Fox News, Breitbart si Info Wars devin tot mai vocale in opozitia anti-Hillary, ruland si afisand stiri scandaloase despre Hillary. Apar zvonuri si stiri despre faptul ca Hillary a fost sprijinita si finantata de George Soros, ba ca ea a contribuit la aparitia Statului Islamic si colaboreaza cu teroristii.  

Angry Alex Jones Asks “Where's Hillary's OLD Monia?” | The ...

In iunie , Hillary impune noi masuri drastice pentru combaterea poluarii si schimbarilor climatice. 

In septembrie  ace donatii considerabile pentru Puerto Rico grav afectat de uragan.  

In decembrie 2017 , taxele si impozitele sunt insa crescute cu 21%. 

 

hillarydesk5-copy.jpg?w=1400

 

 

 

 

 

Editat de no-user-name

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 33 minute, no-user-name a spus:

 

20 ianuarie -  Hillary Clinton  depune juramantul ca cel de-al 45-lea presedinte al  Americii, iar Bill Clinton, fost presedinte,  devine Primul Domn de la Casa Alba. 

Ai uitat sa mentionezi anul ... :)))     Mergi indarat in timp ca rac-ul fiert ...

Editat de The Unknown
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, The Unknown said:

Ai uitat sa mentionezi anul ... :)))     Mergi indarat in timp ca rac-ul fiert ...

Bine ai revenit si in a posta, Olga :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, The Unknown a spus:

Ai uitat sa mentionezi anul ... :)))     Mergi indarat in timp ca rac-ul fiert ...

Olgaaa! La cat mai multe postari! Te îmbrățișez!:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello, pe moment am crezut ca scriu la un ziar, ca acolo se publica texte asemanatoare si mai comentez cateodata.   

Sarbatori Fericite de Paste!!!    ... desi sintem in pauza lunga, dar bucataria nu intra in carantina si nici eu!!! 

Relaxare placuta!!!   

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

Hello, pe moment am crezut ca scriu la un ziar, ca acolo se publica texte asemanatoare si mai comentez cateodata.   

Sarbatori Fericite de Paste!!!    ... desi sintem in pauza lunga, dar bucataria nu intra in carantina si nici eu!!! 

Relaxare placuta!!!   

Sarbatori fericite, Olga! Bine ai revenit! Te asteptam cu retete culinare si nu numai!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, no-user-name a spus:

Presedinti ca Donald Trump au mai fost -batrani, grasi,  afaceristi, lacomi, narcisisti,  afemeiati,  mincinosi, egoisti, autoritari ,  trasaturi comune pentru 90% din presedintii care au fost la Casa Alba.  

 

 

A fost ales tocmai pentru ca reprezenta o anumita continuitate , adica era reprezentantul acelor valori care au facut, la vremea lor, ca USA sa fie Cel mai puternic stat din lume.

Prin alegerea lui, cumva s-a reusit, desi doar intr-un mic procent, sa se stopeze o altfel de "evolutie" diferita de ideile celor care-au infaptuit Statul si Constitutia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 07.04.2020 la 11:36, The Unknown a spus:

Hello, pe moment am crezut ca scriu la un ziar, ca acolo se publica texte asemanatoare si mai comentez cateodata.   

Sarbatori Fericite de Paste!!!    ... desi sintem in pauza lunga, dar bucataria nu intra in carantina si nici eu!!! 

Relaxare placuta!!!   

Multumesc asemenea!:smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 07.04.2020 la 1:32, Fiero a spus:

Olgaaa! La cat mai multe postari! Te îmbrățișez!:smile:

Multumesc, dar nu am timp prea mult.   Acum mai am sarmale pe foc, a 3-a oala ca nu le-am pus deodata ci cum se umplea, aruncam pe foc ... si aici e ora 5:00 AM.    Ieri am vopsit oua, si am facut foile pentru Tort Dobos.    Donez mancarea, acum si pentru sora mea care a murit acum un an pe 1 Aprilie ...

Ieri am fost la doctor ca ma durea corpul dupa ce am auzit un crac in spate/mijloc si n-am facut nimic decat niste pasi mici in casa.   La intoarcere ne-am dus la Costco ca doctorul mi-a dat sa iau Vitamina B-Complex cu un alt B, parca 6 ca ma ciupesc tantarii, au fost 29*C afara, si in magazin am gasit Hartie Igienica!!!  mare minune in ultimele 3 saptamani nu se gaseau.  Eu aveam dar acum luam ce gasim din aceste raritati!!!   La intrare scrie ce nu au pe rafturi si nici in stoc, se mai sta si la coada la intrare ca doar 50 de oameni intra deodata si fiecare trebuie sa-si prezinte Cartea de Membru platit, altfel doar copiii mici cu masca si manusi intra.  Am observat ca cei mici adora metoda cu masca si manusi dar si servetelele umede sa se curete, unii au si pelerina de Superman de la Halloween pe ei si masca de Zoro.   Doar ouale s-au scumpit de Paste si asta m-a surprins ca nu tigarile sau vinurile scumpe si asa iar cotletele de miel erau mai ieftine desi vin din Australia ca dupa acel incendiu le sacrifica toate animalele ca le e greu sa le intretina sau ce se intamplat!!!  Vom sarbatori singuri,  cred ca ma imbat si dorm!!!

Am o zeama de varza mai buna decat Sampania!!!   

         

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×