Sari la conținut
Forum Roportal
livefm

Modem ADSL help

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un modem ADSL speedtouch USB de la romtelecom, Click Net Expres 512 . M-ai am un calculator si as vrea sa fie si acela conectat la internet dar nu prin server sa tin calcualtorul deschis mereu, prin router sau altceva dati-mi linkuri si explicatimi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu prea cred ca e posibil... mai stiu un prieten care a incercat sa faca ceva asemanator si nu a reusit ...

 

poate tu o sa ai succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un modem ADSL speedtouch USB de la romtelecom, Click Net Expres 512 . M-ai am un calculator si as vrea sa fie si acela conectat la internet dar nu prin server sa tin calcualtorul deschis mereu, prin router sau altceva dati-mi linkuri si explicatimi

am rezolvat problema cu router+modem adsl smc 7904 bra eu...merge super...il poti gasi aici http://www.emag.ro/routere.........succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu ADSL de la Romtelecom de 512 kb/s pe USB shi am o problema mare de tot. Mi se deconecteaza enorm de mult alta data peste 30 de ori pe zi. AM sunt la 0800.... de vreo 4 ori , mi s-a spus k se rezolva , shi de 3 luni e in aceasi stare !! Daca imi poate da cineva un raspuns la asta k deja nu il mai suport sa il vad cum se tot conecteaza !

Multumesc anticipat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija cu Clik Net Expres! Eu sunt profund dezamagit de ei! Am cerut sa-mi instaleze internet-ul in luna martie a anului acesta, cand inca mai anuntau la tv ca era gratis sa-l instalezi, dar au intarziat ceva mai mult de o luna paca ce mi l-au instalat, iar pe factura mi-a venit de plata 1000000 in plus (instalarea). Am reclamat acesti bani de nenumarate ori, insa nu am primit niciodata un raspuns. Ulterior, am aflat ca mai multor prieteni li se intamplase acelasi lucru. Si nici nu mai vorbesc de datile cand pur si simplu nu functioneaza internet-ul. Adevarul e ca am facut cea mai proasta alegere... Nu stiu cum de nu m-am gandit mai dinainte, ca doar tine de "RomTelecom", iar ei intotdeauna mi-au facut probleme. Imi amintesc ca, dupa moartea socrilor nostri, am sunat de nenumarate ori la "Informatii" cerand sa fie desfintat telefonul care era pe numele lor si au intarziat luni de zile pana sa-l desfinteze, iar acum eu si sotia mea ne-am trezit cum ca trebuie sa platim abonamentul pe toate acele luni in care noi nu ne foloseam de telefonul acela pentru ca nu locuiam acolo. Ni s-a zis ca daca nu platim, ni se va taia telefonul pe care il aveam pe numnele nostru, ceea ce s-a si intamplat mai apoi. Am fost nevoiti sa platim si, la fel, am reclamat de zeci de ori acesti bani si nu am primit nici un raspuns. A, ba da, ni s-a zis ca pe vremea aceea de telefonul nostru se ocupa Rom Telecom- Craiova, care a fost preluat de Rom Telecom- Bucuresti si ca ei nu au vina pentru greselile celor din Craiova. De parca nu ar trebui sa raspunda firma, ci personalul. Adica firma aceasta nu raspunde pentru greselile angajatilor lor??? Deci ne putem trezi ca intr-o zi, dintr-o greseala, o sa ne vina o factura la telefon de milioane si tot ceea ce va face Rom Telecom va fi sa dea afara pe cel care a calculat gresit, fara a ne inapoia banii? Genial!!! In cazul acesta...SUNTEM BUNI DE PLATA!!!

 

Adrian Vaduva - Bailesti (Dolj)

adrian_vad_50@k.ro

 

 

Edit: inteleg ca aveti o problema, dar nu e necesar sa scrieti acelasi lucru de N ori!

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un modem ADSL speedtouch USB de la romtelecom, Click Net Expres 512 . M-ai am un calculator si as vrea sa fie si acela conectat la internet dar nu prin server sa tin calcualtorul deschis mereu, prin router sau altceva dati-mi linkuri si explicatimi

 

vb cu tipii de la romtelecom sa-ti inchirieze un router si ai rezolvat-o. cel putin asa au rezolvat-o niste prieteni de ai mei.

 

Am si eu ADSL de la Romtelecom de 512 kb/s pe USB shi am o problema mare de tot. Mi se deconecteaza enorm de mult alta data peste 30 de ori pe zi. AM sunt la 0800.... de vreo 4 ori , mi s-a spus k se rezolva , shi de 3 luni e in aceasi stare !! Daca imi poate da cineva un raspuns la asta k deja nu il mai suport sa il vad cum se tot conecteaza !

Multumesc anticipat !

 

ti configurata conexiunea bine? nu primesti nici o eroare gen "Ip conflict" sau stiu io...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu ADSL de la Romtelecom de 512 kb/s pe USB shi am o problema mare de tot. Mi se deconecteaza enorm de mult alta data peste 30 de ori pe zi. AM sunt la 0800.... de vreo 4 ori , mi s-a spus k se rezolva , shi de 3 luni e in aceasi stare !! Daca imi poate da cineva un raspuns la asta k deja nu il mai suport sa il vad cum se tot conecteaza !

Multumesc anticipat !

 

am si eu modem ADSl de la romtelecom si am o problema, poate ma ajuta cineva si pe mine. In timp ce sunt sunt conecta imi apare un mesaj de eroare de tipul :Generic Host services for Win 32 encoutered a problem and need to close. Dupa apariti acestui mesaj conexiunea se blocheaz si nu mai am acces la ea nici macar ca sa o opresc. Trebuie sa restartez calculatorul ca sa pot activa din nou conexiunea. poate sa ma ajute si pe mine cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paul 17, suna la romtelecom si spunele lor ca ti se deconecteaza, e din cauza lor.

Livefm, cel mai bine e sa iti cumperi un modem adsl/router, eu am unu si merge perfect.

 

Ionelb, sar putea sa fie din cauza la windows, incearca sa di un format si apoi daca iti da aceeasi eroare e din cauza romtelecomului.

Editat de rhs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aceeasi problema am intampinat-o astazi. M-am chinuit vreo 2 ore cu un modem USB pe o linie de 1mb/s si cade netu. Dupa restart apare din nou. Atunci cand cade, conexiunea de net apare ca fiind pe linie comutata, desi nu e cazul. Am vorbit cu tip de la nr. ala free si mi-a zis ca e problema de driver si sa fac un bridging, iar daca nu merge sa-i chem pe aia de la RTC. A cazut, normal dupa vreo 10 minute, vorbesc cu alt tip, care-mi spune ca e problema de windows( iar nu e cazul, abia am reinstalat sistemul, e cu licenta-compu e de la serviciu-, nu am deny sau alte restrictii in local policies, sau servicii oprite etc.).

Pictograma conexiunii cu netu arata ca am trafic dar nu reusesc sa deschid nici o pagina, nici conexiunea in sine, nici proprietatile ei, iar pictograma SpeedTouch arata Limited connectivity or no connectivit. M-am lovit de aceesi problema dupa serviciu cand i-am instalat unui prieten tot un modem USB, pt. o conexiune de 512. Tot conexiune limitata sau fara, tot net cazut inexplicabil si aleator, etc.

Oare sa trec pe ethernet ?

Apropo, nici nu pot partaja conexiunea la internet ca imi da aceeasi eroare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×