Sari la conținut
Forum Roportal
zzzxxx

Paranormal si... nu numai

Postări Recomandate

Mi s-au intamplat mai multe fenomene carora as vrea sa le gasesc o explicatie, bineinteles cu ajutorul vostru. Nu sunt de specialitate, am citit atat cat sa ma familiarizez cu anumiti termeni sau sa gasesc eu singura explicatii si atat. Nu-mi plac aerele de superioritate si nici sa fiu tratata de sus daca se intampla sa fac vreo confuzie asa cum s-a intamplat la subiectul "Telepatie." Cred ca se poate vorbi civilizat si cu respect , chiar daca nu ne putem privi in ochi. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi s-au intamplat mai multe fenomene carora as vrea sa le gasesc o explicatie, bineinteles cu ajutorul vostru. Nu sunt de specialitate, am citit atat cat sa ma familiarizez cu anumiti termeni sau sa gasesc eu singura explicatii si atat. Nu-mi plac aerele de superioritate si nici sa fiu tratata de sus daca se intampla sa fac vreo confuzie asa cum s-a intamplat la subiectul "Telepatie." Cred ca se poate vorbi civilizat si cu respect , chiar daca nu ne putem privi in ochi. :flowers:

 

deci, daca tu consideri ca te-am tratat de sus, ma iarta ! :good:

o sa incerc sa cobor ceva mai jos! ;)

 

deci...despre ce fenomene vorbesti? vom incerca pe cat posibil sa le gasim o explicatie . :doh:

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiloul buclucas

 

Am lipsit din clasa doar cateva minute, cat sa schimb catalogul si sa intre cealalti elevi, timp suficient, insa, ca sa dispara stiloul de pe catedra. Imi era foarte greu sa accept ideea ca un elev ar fi putut lua stiloul dar, tot de la copii stiam ca nimeni strain nu a intrat in clasa. Imi parea rau pentru ca ma insotise la marile examene ale vietii si mai pusesem cu el si vreo cateva mii de note. Dar, asta era... Nici pretul intreit pe care l-am "oferit" nu mi l-a adus inapoi, asa ca mi-am cumparat doua ca sa am si de unde pierde si-am uitat, n-avea sa fac obsesie pentru un stilou.

Mai erau putine zile si venea vacanta. Am dat lucrare, elevii scriau, in clasa era liniste si eu ma plimbam printre banci cu gandul nicaieri. La un moment dat m-am oprit in dreptul unei eleve, fara nici un gand am luat stiloul din mana ei si, cu acelasi pas domol si gandul nicaieri, m-am indreptat spre fereastra puternic luminata. Am rasucit stiloul incet spre semnul facut de mine cu multi ani in urma, semn care nu se putea distinge decat in lumina puternica. Aveam in mana, dupa aproape sase luni, stiloul meu, stilou la care nu ma mai gandisem pentru ca-l credeam pierdut pentru totdeauna.

Cum ajunsese la acea eleva care-n ziua cand disparuse nici nu avusese ora cu mine? Simplu. Fusese luat de pe catedra de sora ei mai mica. De la colegii de clasa am aflat apoi ca la toate orele scria cu stiloul acela, adica al meu, numai la ora mea, nu. Dar, in ziua aceea, surprinsa de lucrarea pe care le-am dat-o a uitat sa-l stranga si sa scrie cu altceva... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mingile de tenis

 

In drum spre casa, am cumparat si revista. Cat am baut o cafea, am rasfoit-o si am citit articolul despre masajul palmelor cu mingea de tenis. Mi s-a parut nostim si pe lista de cumparaturi am trecut si doua mingi de tenis. Le-am cumparat de aceeasi culoare ca in poze.

Dupa ce m-am intors acasa, am dat sa citesc din nou acel articol, dar nu l-am mai gasit. Am gandit ca, intre timp, a fost mama pe la mine si-a luat foaia aceea parandu-i-se si ei amuzant ceea ce eu tocmai citisem. Asa ca, fara sa verific, am iesit si am cumparat o alta revista. Dar, stupoare! nici aici nimic, nici o urma de articol de masaj al mainilor cu mingi de tenis. Prea era de tot! Am sunat-o pe prietena mea si-am intrebat-o daca a cumparat revista. "Am si citit-o," mi-a raspuns. "Si articolul despre masajul mainilor cu mingi de tenis cum ti s-a parut?" "Nu l-am citit, mi-a scapat, da'-l citesc imediat si te sun..." M-a sunat indata, suparata si mi-a spus ca nu era 1 aprilie. Stiam si eu ca nu era 1 aprilie, dar unde era articolul? Il citisem, cumparasem si mingile... Articolul a aparut peste trei saptamani!... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mingile de tenis

... Articolul a aparut peste trei saptamani!... :flowers:

:good:

măi, măi...cu toată v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai am cateva intamplari care tot asa or sa para neadevarate. In cat am citit eu din dorinta de a-mi explica ce se intampla, de ce mi se intampla, nu am gasit nimic similar. Poate, ca sa fiu crezuta, ar trebui sa merg sa jur in biserica sau ce? Nu sunt o pustoaica, am si eu destui ani. Si, pentru ceea ce va urma, am facut sacrificiul enorm de a ma indatora pe cativa ani ca sa cumpar calculator, in speranta ca cineva ma va crede si-mi va explica ce se intampla cu mine si de ce. Am spus si cand a inceput totul, tocmai ca sa existe un punct de reper in timp. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mingile de tenis

 

- ipoteza 1: revista nu continea nici un articol explicit despre masajul cu ajutorul minigilor de tenis, ci poate doar un titlu de prezentare, din urmatorul numar (care a aparut peste 3 saptamani). Daca l-ati citi in intregime (articolul) sau doar ati preluat doar ideea titlului, sau propozitiei de prezentare a articolului, o stiti numai Dvs., si reprezinta un punct de confirmare sau nu a ipotezei.

 

- ipoteza 2: ati trait un deja-vu. Fenomenul "deja-vu" se manifesta la nivel de subconstient sub forma de mici flash-uri vizuale (auditive mai rar). Nu toate persoanele sunt constiente de aceste manifestari.

Persoanele cu o anumita sensibilitate, precum si cele care au oarecare inclinatie catre "cultura" paranormala sunt pe lista de subiecti care au trait sau traiesc cu regularitate aceste experiente. In aceasta categorie pot intra cu "diploma" profetii, prezicatorii, farsorii s.a.

 

Exista totusi o intreaga teroie (celebrul David Bohm) din care rezulta ca intr-un punct din ordinea implicata nedesfasurata sau nemanifesta, exista inscris intregul timp: trecut, prezent si viitor, intregul spatiu cu continutul sau. Cu alte cuvinte sunt in acel punct toate evenimentele viitoare, inscrise.

Un subiect "victima" a unei experiente de tipul "deja-vu" reuseste sa vada acel punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre rev. Formula AS care nu obisnuieste asa ceva, prezentare a unui articol. Si asta nu era un articol de senzatie ca sa-i faca publicitate cu trei saptamani inainte. Am citit un articol intreg, de asta am vrut sa-l recitesc la revenirea de la cumparaturi ca sa-mi lamuresc unele tehnici. Am revazut asta seara articolul. Pozele sunt alb-negru, ori eu mingile le-am vazut colorate. Nu stiu cum vor fi aratand in nr. de pe internet. Am sa caut maine.

Fenomenul deja-vu nu-mi este prea clar, am sa mai citesc. Nu stiu ce sa zic. Daca stiam ceva, nu veneam pe forum pentru lamuriri. Nu urmaresc absolut nimic, nici un interes. Nu sunt o sarlatanca, hoata, mincinoasa sau... Asta s-a intamplat.

 

As mai spune ca la ora la care a fost "atacul" de la liceul J. Monnet din capitala, eu dormeam. In vis am vazut ce s-a intamplat. Cel arestat nu este nici pe departe autorul. Face puscarie ca fraierul si adevaratul vinovat traieste liber bine mersi. Dar mai multe amanunte despre asta si altele, maine sau alta-data. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×