Sari la conținut
Forum Roportal
angry_angel

drepturile animalelor

Postări Recomandate

am vazut de foarte multe ori animale nevinovate abuzate intr-un mod barbar,de la cainele batut cu lantul pana la calul desfigurat cu lopata,imagini dure dar din pacate frecvente,in clipa in care cineva intervine cineva in apararea acelei fiinte maltratate proprietarii afirma cu nonsalanta...'''e animalul meu,fac ce vreau'''.

oare aceste fiinte sunt la cheremul proprietarilor???chiar a reusit omul sa aibe drepturi egale cu dumnezeu in raport cu animalele???

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o droaie de emisiuni la discovery cu asociatiile lor (poate multe guvernamentale) de protectie a animalelor. Ideea e faina...Insa ati dai seama ca nu vor rezolva in totalitate problema. Atat timp cat omul nu ajunge la nivelul ala de civilitate de a nu mai lovii un animal.. Ma gandesc cu groaza la ce mi-ar face un tigan care sta pe un morman de fiare vechi, in caruta, iar calutul lui chior si cu 2-3 potcoave lipsa se incoarda, intr-un fel de hamuri de sarma ,si i-as atrage atentia sa nu mai dea in cal... sau un taran acasa in gospodaria lui, nu pentru. a pune animalul la vreo sarcina suplimentara, ci pur si simplu ca-i sta in cale,asi loveste, cu ce are la mana la momentul respectiv, vaca oaia calul sau cainele. Asa ca deocamdata..nu putem decat sa vedem lucrurile astea, sa ne indigne..si sa asteptam in speranta ca poate omul va ajunge pana la urma pe scara evolutiva...acolo unde nu se mai da cu pumnul nici intr-un om..nici intr-un animal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt respectate drepturile omului...ce sa mai vorbim de cel al animalelor?? :yes:

Sunt parinti care zic: "e copilul meu...il omor cu mana mea".

Pe Animal Planet..parca ...arata emisiuni dintr-o clinica de animale...conditiile de-acolo nu se regasesc nici macar in spitalele de-aici...

Nu ma mira cand vad cainii din adaposturi bagati in smoala fierbinte..sau alte oribilitati.

Vai de sufletul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am deschis acest topic manat de optimism,deoarece am vazut cum reactioneaza ''majoritatea'' oamenilor,cred sincer ca mentalitatea se schimba iar acum e linistea dinaintea furtunii,furtuna pt cei care inca traiesc in evul mediu,cei care maltrateaza. tot mai multii oameni sunt satui de ''manifestarile de superioritate'' ale unor bestii umane,problema este ca ne-am obisnuit sa nu intervenim,iar aceste bestii profita de neinterventia cetatenilor,este la fel ca in cazul unui furt in autobus....nimeni nu se baga,nu fiindca nu ar vrea,ci fiindca teama il opreste. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista legi care protejeaza animalele si la noi. Si institutii mai mult sau mai putin guv. care sa-o faca. E vorba insa de om, de individ ,de fiecare dintre noi. Nu vei putea pune un politist langa fiecare animal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VA RUGAM AJUTATI-NE!

 

Fac parte din Asociatia PRIETENII ANIMALELOR din Focsani ce activeaza ca o organizatie nonguvernamentala.Scopul asociatiei este de a proteja animalele, sa reactioneze promt laeventualele atentate asupra vietii,sanatatii si sigurantei dreptului la viata ale animalelor domestice si salbatice si sa ia toate masurile legale.

Ne-am infiintat din dorinta de a face ceva concret. Cateii, ce-i mai fideli si buni prieteni, au nevoie de ajutorul nostru. Cu ajutorul dumneavoastra putem schimba ceva in Focsani. Solutia este CASTRAREA NU EXTERMINAREA. Se spune ca nivelul de civilizatie al unei societati se reflecta in modul in care tratam animalele din jurul nostru.

Ajutati-ne sa salvam cateii, prietenii nostri cei mai fideli. Soarta lor este in mainile noastre!

Nu avem nici un ajutor de la primarie.Suntem doar cativa oameni de suflet care fac eforturi mari pentru cei 200 de caini din adapost.Orice mic ajutor este binevenit.

Va rugam din tot sufletul sa ne ajutati!

Va multumesc!

CILIBIU CARMEN 0741091437

LUNGU VALERIA 0723456552

WWW.animapro.org carmen2003@flash.ro http://carmen.3xforum.ro/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista legi care protejeaza animalele si la noi. Si institutii mai mult sau mai putin guv. care sa-o faca. E vorba insa de om, de individ ,de fiecare dintre noi. Nu vei putea pune un politist langa fiecare animal.

Cate aberatii puteti emite ! La noi exista Constitutia din 1991, revizuita in 2003. E legea fundamentala a tarii si nu consacra drepturi animalelor. E cea mai inalta lege, restul legilor se subordoneaza ei si trebuie sa o respecte, sa nu intre in conflict cu ea. Apoi, exista Codul Civil care cuprinde tot norme imperative si prevede ca animalele sunt bunuri mobile.

Animalele nu pot intelege legea, nu pot constientiza ca ar avea drepturi. Animalele nu au capacitate juridica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci. Esti dragut/a. Chiar t-i sa parut o discutie pe dosar?

Sunt si fara sa mi-o zici. Chiar ai avea nevoie de cateva lectii de gramatica.

*ti, s-a

Ideea era ca legile alea de care ziceai tu ca exista nu au forta juridica, deci exista degeaba. Concret, ce legi exista care protejeaza animalele ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×