Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre noua Fiat Albea?... eu cred ca e o "machineta" care merita atentia. Iar pretul este bun max 11000 DDP (cam cu toate optionalele - AC, ABS, CD, airbaguri frontale, trip computer...etc)

Vreau sa schimb "vechea" mea Dacia Supernova cu eva nou ca m-am saturat de masini rigide, asi s-ar putea sa plang dupa demarajul ei si consumul ei....dar om vedea!!! :yes: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am "vechea" Albea (mi-am cumparat-o in august anul trecut) si pot sa zic ca sunt foarte multumit de ea (bineinteles, intelegand ca e o masina sub 10 000 de euro - cu tot ce implica acest lucru) . Pe mine m-a costat 9400 cu toate taxele incluse, avand la optionale vopseaua metalizata si cd-playerul (mi-era lene sa mai inregistrez casete audio... :yes: )

Eu zic ca e o masina potrivita pentru drumurile noastre (cel putin in orasul in care stau eu gropile sunt "la mare moda") , si , daca nu ai asteptari de super-sportiva de la ea, o sa iti placa albea. Inainte am fost posesorul nemuritoarei Dacii 1310 (fabricata in 1997) si cand am facut trecerea de la ea la fiat am fost in al noualea cer ... neexistand termen de comparatie intre cele doua. Iar intre vechea si noua albea eu nu am vazut mari diferente... e drept, fata e putin modificata si e posibil ca si la capitolul consum situatia sa fie mai roza acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca va dezamagesc dar Fiat nu este marca mea preferata. Motorul asta nou multijet diesel, e o gaselnita faina...insa cei de la fiat au vandut pana la urma conceptul lui bosch. Nu au mai avut puterea de a merge mai departe cu el. Iar la finisari (fiatul) lasa mult de dorit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am apucat sa conduc un asemenea exemplar, doar am mers un pic in el, dar ma incearca o anume urma de dezamagire fatza de constructorul italian. Ma gandesc si acum la cat de deplorabil a fost Fiat Seicento (bine ca nu se mai fabrica! :flowers:... cu toate ca e vb de cu totul alt model si alta clasa, dar... sunt inca sceptic fatza de marca asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca ati citit bine ce am scris mai sus , randuri la care trebuie sa adaug ca la orice masina sub 10 000 de euro pretentiosii vor gasi motive de nemultumire. Este evident, un fiat albea de exemplu nu se va putea compara niciodata cu un pasat2 (sa zicem), dar si pretul e cel putin dublu. Oricum, daca ai dubii in privinta fiatului cea mai buna idee e sa faci cu ea un drive test. Si nu doar cu albea, ci cu orice masina pe care ti-o doresti si care e apropiata ca pret de fiat. De asemenea, pentru puncte de vedere mai poti "sapa" in forum pentru ca mai sunt discutii pe aceasta tema destul de actuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu comparam capra cu varza. Normal ca ma refer la aceeasi clasa, si comparatia o fac pe aceeasi clasa. Insa sincer m-i sa-a intamplat ca atat intr-un fiat punto cat si intr-un fiat stillo(masini cu 7ooo de cam la bord) sa ma bata vantul in mers. Am inceput prin a spune ca motorizarea(diesel-cealalta n-o cunosc) e o gaselnita buna (nu am avut aceesi senzatie placuta pe un peugeot 206 hdi-ma refer la demaraj) si sant convins ca la volcaswagen nici nu ar trebuii sa-o caut :Pe .Insa la 7000 de cam auzeam cateodata zgomote ciudate la motor, pompa de vid, turbo-ul, nu stiu..dar asta e. Nu vreau sa ofenzez pe nimeni, dar asta e parerea mea si o dau in scris si semnez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre noua Fiat Albea?... eu cred ca e o "machineta" care merita atentia. Iar pretul este bun max 11000 DDP (cam cu toate optionalele - AC, ABS, CD, airbaguri frontale, trip computer...etc)

Vreau sa schimb "vechea" mea Dacia Supernova cu eva nou ca m-am saturat de masini rigide, asi s-ar putea sa plang dupa demarajul ei si consumul ei....dar om vedea!!! :giverose: :giverose:

Am intrat si eu pe la "Auto Venetia", am intrat in "Grande Punto" si "Albeea" si este foarte posibil daca oferta era mai veche sa am acum un Fiat si nu Hyundai. Totusi, la Fiat Albeea am observat un interior de calitate mult, mult mai modesta decit la Fiat Punto ( care este si mult mai mic dar mai...scump) sau decit la gama Hyundai (Accent, Getz). Daca te-ai saturat de masini rigide pot sa-ti spun ca daca te referi la suspensii mult mai "aspre" sunt toate cele care le-am condus la test, inclusiv Hyundai-ul cu care umblu acum. Daca alegi un motor cu 16 valve sa te astepti la condus vioi dar nu si la consum mic. Poti constata ca Supernova este...de-a dreptul lenesa, zgomotoasa, cu comenzile mai tari (frina, ambreiaj) dar...economica, dupa ce ai condus una din masinile de test si te intorci la a ta sa pleci cu ea. Pot sa mai spun ca cu supernova in oras aveam consum cam de 10l /100 km-oras ziua cu Supernova si cu Hyundai cam 11,5l/100 km in aceleasi conditii. Ambele sunt motoare de 1.4, benzina, doar ca Hyunday-ul are 16 valve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: E BELEA DE MASINA, MERITA BANII.

sa ai noroc de ea!!! dupa ce te obisnuiesti putin cu ea spune-ne si noua cum se comporteaza!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×